Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Viděl jenom počítače ve své podsíti a ani přes router, který viděl, se pakety nedostaly ven do internetu. Obviňovali jsme switch, špatně nastavené DNS, špatnou doménu stroje, ale všechno bylo správně. Když tedy došlo k přesunu serveru za jiný uzel sítě, do serverovny kam by stejně časem přišel, milý server sice nastartoval, ale neukázal se login. Skončilo to na 'pid mysql ended', což bylo správně, protože zatím neexistuje žádná databáze. Inu, Tuxovi se tam asi nelíbilo. Docela to chápu, mě by se taky nechtělo z volného prostoru učebny do rohu serverovny, navíc mezi ostatní počítače.
Chrootnul jsem se tam ze Slaxu a zakázal spouštění rc.mysql a rc.firewall (iptables hlásil nějaké chyby) a server po restartu krásně nastartoval. Tux zjevně vycítil mé myšlenky a tak se po přihlášení objevila fortunka
"Crush! Kill! Destroy!"
Server hned fungoval, tak jak má, konečně komunikoval se sítí. Iptables evidentně neblokovali login, ale rc.mysql jsem radši nezkoušel spustit.
Do spuštěného systému na instalujeme balík php. Důkladně promícháme proměnou open_basedir v php.ini a necháme pár minut odstát.
Když se to stalo poprvé, bral jsem to jako 'daily wtf'. Netuším proč, ale úplně stejně jsem musel postupovat na dalším serveru se Slackwarem.
Nu což, that's not bug, that's feature.
Tiskni
Sdílej: