Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Viděl jenom počítače ve své podsíti a ani přes router, který viděl, se pakety nedostaly ven do internetu. Obviňovali jsme switch, špatně nastavené DNS, špatnou doménu stroje, ale všechno bylo správně. Když tedy došlo k přesunu serveru za jiný uzel sítě, do serverovny kam by stejně časem přišel, milý server sice nastartoval, ale neukázal se login. Skončilo to na 'pid mysql ended', což bylo správně, protože zatím neexistuje žádná databáze. Inu, Tuxovi se tam asi nelíbilo. Docela to chápu, mě by se taky nechtělo z volného prostoru učebny do rohu serverovny, navíc mezi ostatní počítače.
Chrootnul jsem se tam ze Slaxu a zakázal spouštění rc.mysql a rc.firewall (iptables hlásil nějaké chyby) a server po restartu krásně nastartoval. Tux zjevně vycítil mé myšlenky a tak se po přihlášení objevila fortunka
"Crush! Kill! Destroy!"
Server hned fungoval, tak jak má, konečně komunikoval se sítí. Iptables evidentně neblokovali login, ale rc.mysql jsem radši nezkoušel spustit.
Do spuštěného systému na instalujeme balík php. Důkladně promícháme proměnou open_basedir v php.ini a necháme pár minut odstát.
Když se to stalo poprvé, bral jsem to jako 'daily wtf'. Netuším proč, ale úplně stejně jsem musel postupovat na dalším serveru se Slackwarem.
Nu což, that's not bug, that's feature.
Tiskni
Sdílej: