abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1964 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    28.2.2015 23:50 abc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Pěkné kraviny.
    1.3.2015 10:37 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Taketo blogy by tu mali byt a nie nejake politicke sracky.
    1.3.2015 13:08 jadd | skóre: 34 | blog: Greenhorn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Presně tak, sice to přečíst umím ale už nerozumím té problematice, nicméně ty odkazy na zdroje jsou správná věc, a rozumím i tomu, že si za plný návod k problematice chce autor nechat něco přispět, protože mu to jistě také zabralo nějaký čas, ...
    1.3.2015 15:20 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    vlastikroot avatar 1.3.2015 11:40 vlastikroot | skóre: 24 | blog: vlastikovo | Milevsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Ja jsem pred mesicem v praci backportoval kodek Cirrus CS4272 pro SOC Freescale i.MX515 do jadra 2.6.35. Tam je to v pohode - vsechen zvuk jde skrz I2S a na ovladani si lze zvolit bud SPI nebo I2C.
    We will destroys the Christian's legion ... and the cross, will be inverted
    1.3.2015 12:35 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Štastný to člověk :-D.
    1.3.2015 14:32 Roman Došek | skóre: 17 | blog: flare
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Máš můj obdiv, když jsem naposled musel něco řešit s Linuxem na PXA (v mém případě PXA320), tak jsem měl nutkání to hodit proti zdi abych viděl na kolik kousíčků se to rozpadne . A stejně jsme to nakonec nahradili Freescalem i.MX53, ke kterému mam dneska podobný vztah. :-D

    Není ten hardware dneska i na nějaké hraní příliš outdated?
    1.3.2015 15:24 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Jo to já mám chuť taky, by mě zajímalo zda to zapojovali podle nějakýho návodovýho schématu od Intelu, nebo vymysleli třeba tu zvukovku v HTC sami :-/.

    Starý to je, ale zase to není tak složitý, navíc jsem začal před delší dobou :-) a chci zkusit, zda to zvládnu celý. Samozřejmě velká část věcí se dá přenést na novější telefon (třeba takový GTAxx jsou skvělí, ale stojej příšerně moc).
    1.3.2015 15:56 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Tiez sa rad hram so starym HW v Linuxe (akurat vacsinou na x86). Urcite lepsie ako cumiet na nejake kraviny (filmy a serialy).
    1.3.2015 16:07 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Tak to já se i kouknu na videa. Ale v dalších dílech bude vidět, proč si s tím magicianem vlastně hraju.
    1.3.2015 17:34 Roman Došek | skóre: 17 | blog: flare
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Moje hlavní výtky ohledně těhlech starších procesorů je fakt že výrobce na Linux pochopitelně kašlal, třeba u PXA320 tu podporu dělal někdo z komunity (shodou náhod čech) a pokud už ta podpora nějak existuje, tak zapojení všech periferek a inicializace je natvrdo zadrátovaná v *.c, *.h souborech dané desky a je docela problém je naportovat na novější verzi jádra, obzlášť když třeba ještě k tomu vyžadují podporu driveru který není v hlavním stromě jádra a výrobce už na něj kašle. Zkoušel jsem třeba portovat driver jedné síťovky z 2.6.x řady na 3.7 a skončil jsem, protože změny API byly tak rozsáhlé, že bych ten ovladač mohl rovnou přepsat.

    Navíc specifické verze jádra často vyžadovaly k provozu specifickou verzi U-Bootu, ve které to zrovna nebylo rozbité.

    Od té doby co jádro obsahuje device tree je ta situace výrazně lepší, jen je pořád problém s binárníma ovladačema grafik, které zas fungují jen v některých verzích jádra. :-(
    1.3.2015 18:09 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Tak s device-tree jsem si zatím nehrál, všechno je to v platform zdrojáku. U PXA27x ta inicializace zas tak tolik nevadí, protože stejně je v naprosté většině možná jen jedna konfigurace. BTW jde ta nová funkce DTS overlay vyvolat z userspace?
    2.3.2015 08:58 Roman Došek | skóre: 17 | blog: flare
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Overlaye jsem zatím nezkoušel, takže netuším :) Každopádně doporučuju se na device-tree mrknout.
    5.3.2015 03:05 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    DT overlaye jsou staticke (pri bootu). Za behu kusy DT prehazovat zatim nejde.

    btw http://lists.infradead.org/pipermail/linux-arm-kernel/2011-January/038273.html tady je demo jak tu OV9640 nadratovat do kernelu, na PalmZ72 se to I2C taky nejak agresivne sralo, proto i2c-gpio.
    5.3.2015 11:06 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Ten ov9640 mi už dávno funguje jenom ten blog je trochu pozadu s reálným stavem. Se základním driverem zas takový problém nebyl, nejhorší bylo to i2c-pxa.
    5.3.2015 22:49 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    OK, prima.
    1.3.2015 19:43 sad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Tomu, cos napsal, vůbec nerozumím, nejsem programátor, ale vzhledem k tomu, že se učím anglicky, tak mě zaujalo chybné používání anglických členů a taky špatná interpunkce. Bohužel členy jsou na angličtině pro Čechy to nejtěžší, protože je náš jazyk na rozdíl třeba od němčiny nebo italštiny nepoužívá. Já když čtu něco v angličtině, tak se snažím všímat určitých, neurčitých a nulových členů před podstatnými jmény. Možná někdy v budoucnu o členech napíši a fundovaný blog.
    1.3.2015 20:05 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Ano, neurcity clen tam je len 4-krat a na mnohych miestach chyba. Ale citat sa to da.
    1.3.2015 20:39 sad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Mně zase chyběly členy určitý, například:

    The main cause of
    The problem is that
    The main difference with
    should be the same in the image below
    In the next section

    Samozřejmě že například před podstatným jménem "problem" nebude vždy stát určitý člen, záleží na významu.

    It was a real problem. (Zde už je člen neurčitý.)
    1.3.2015 20:39 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Jo členy jsou problém a to jsem se v části ještě speciálně soustředil na to, že je tam chci napsat. Při čtení je nesleduju a tak automatice v mozku přijdou zbytečný :-D, stejně tak stavba věty je spíš česká. Jenže když se budu soustředit na gramatiku a sestavovat slovo po slovu, tak z toho bude technický blábol (což je možná už i teď :-D). Jinak ono by se to časem mělo zlepšovat (právě bych si na tomhle návodu rád trénoval psaní v angličtině).
    1.3.2015 21:34 sad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Tak ten blog napiš česky a pod to dej anglickej překlad a máš to vyřešený.
    1.3.2015 22:27 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Ta chvíle, kdy si člověk uvědomí, že překladač umí anglicky lépe než vy :-D.
    2.3.2015 16:59 Kirk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Škoda, že to není česky. Když si to budu chtít přečíst anglicky, tak skoro jistě najdu na široširém internetu něco lepšího, tedy kvůli takovým textům na ábíčko opravdu nechodím...
    2.3.2015 17:32 Roman Došek | skóre: 17 | blog: flare
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Škoda že jsou tu všude anonymní trollové, kvůli takovým na ábíčko opravdu nechodím...
    2.3.2015 17:33 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Lepší návod na HTC Magician? Sem s ním :-P ;-).
    2.3.2015 17:52 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach penguin how to become magician - I2C (part 2)
    Aha, takze ty sem chodis kvoli tym politickym srackam.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.