Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Ken Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 6.17. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (14.5.4) a opravuje několik chyb.
Ubuntu nově pro testování nových verzí vydává měsíční snapshoty. Dnes vyšel 2. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Město Lyon posiluje svou digitální suverenitu a postupně nahrazuje software od společnosti Microsoft bezplatnými alternativami, zejména OnlyOffice pro kancelářské aplikace a Linux a PostgreSQL pro systémy a databáze.
Evropská občanská iniciativa Stop Destroying Videogames se snaží o to, aby vydavatelé, kteří spotřebitelům v Evropské unii prodávají videohry nebo na ně udělují licence, měli povinnost tyto hry ponechat ve funkčním (hratelném) stavu i po ukončení podpory ze své strany. Podpořit podpisem tuto iniciativu můžete v Systému pro online sběr podpisů.
CHYSTÁTE SE JÍT NA DUŠIČK□V□U K□LEDU? TEĎ UŽ T□ SK□R□ NIKD□ NEBUDE ČEKAT, TAK VYUŽIJTE M□MENTU PŘEKVAPENÍ! A NEVÁHEJTE SI BRÁT K□LEDU, MÁTE NA NI HIST□RICKÝ NÁR□K!
URČITĚ SE TAKÉ ČAST□ SETKÁVÁTE S NÁZ□REM, ŽE HALL□WEEN JE CIZÍ SVÁTEK A NEMÁ V NAŠICH K□NČINÁCH C□ DĚLAT. A JE T□ VLASTNĚ SVÝM ZPŮS□BEM PRAVDA, JEŠTĚ ZAČÁTKEM 20. ST□LETÍ JSME T□TIŽ MĚLI SVŮJ VLASTNÍ STRAŠIDELNÝ SVÁTEK S K□LED□U, "CH□ZENÍ P□ R□HLÍKÁCH". NAPEKL□ SE SLADKÉ PEČIV□ VE TVARU K□STÍ, KTERÉMU SE ŘÍKAL□ "K□STI SVATÝCH" NEB□ PR□STĚ "DUŠIČKY". DUŠIČKY SE R□ZDÁVALI K□LEDNÍKŮM, NUZÁKŮM U K□STELA, ZAMĚSTNANCŮM. M□ŽNÁ TAK, JAK□ SE □ VÁN□CÍCH R□ZDÁVÁ CUKR□VÍ.
TEĎ SE K NÁM PŘES VELK□U L□UŽI SVÁTEK NAVRACÍ VE FR□MĚ HALL□WEENU. T□ VÍTE, KDYŽ SE NĚKD□ R□ZKLÁDÁ DÉLE JAK JEDN□ ST□LETÍ V ZAP□MENUTÉM HR□BĚ, TAK PR□STĚ □D NĚH□ NEMŮŽETE ČEKAT, ŽE SE Z ŘÍŠE MRTVÝCH VYHRABE V PŮV□DNÍ P□D□BĚ.
ALE NA T□, ŽE SVÁTEK VYELZE Z HR□BU SI S ČISTÝM SVĚD□MÍM MŮŽETE VSADIT, UŽ SLYŠÍM DRÁPY JEH□ K□STNATÝCH PRSTŮ ŠKRÁBAT ZEZADU P□ CASE VAŠICH P□ČÍTAČŮ! NEB□ H□ MÁTE ZA ZÁDY A NAKUKUJE VÁM PŘES RAMEN□ D□ MRTV□LNĚ BLEDÉ ZÁŘE T□H□T□ TEXTU? D□UFÁM, ŽE SI T□HLE ČTETE HLUB□K□ V N□CI!
A ZDE JE TEXT K□LEDY. □NA T□ JE TEDY NĚJAKÁ M□DLIDBA, JAK□ K□LEDA ALE P□SL□UŽÍ STEJNĚ D□BŘE:
NA DUŠIČKY PAMATUJME, Z □ČISTCE JIM P□MÁHEJME!
BUD□U NA NÁS VZP□MÍNAT, AŽ MY BUDEM UMÍRAT.
V DUŠIČK□VÝ VEČER, R□ZŽEHNEME SVÍČKY,
M□DLÍME SE TIŠE, PŘI NICH ZA DUŠIČKY.
P□SLEDNÍ JIŽ SVÍCE, ZV□LNA D□H□ŘÍVÁ,
ZA DUŠE, JICHŽ NIKD□, NIKD□ NEVZP□MÍNÁ.
Tiskni
Sdílej: