Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jsou to jenom skripty interpretované webovým serverem. Čímž víc potenciálně problematických bodů, tím větší je pravděpodobnost výpadku. Chápu, že wordpressácký guru RealJ nechápe rozdíl mezi řešetem a MediaWiki. Nicméně žádný CM systém sám o sobě není neprůstřelný, proto existují mechanismy, které riziko nabourání eliminují.
proto existují mechanismy, které riziko nabourání eliminují.Že jsem tak smělý, nepatří mezi ně třeba záplatovaný os včetně jádra?
Připomínáš mi Poeteringa. Ten taky jak se zdá nechápe, proč je výhodné mít oddělený zavaděč od jádra a služby jádra od ostatního sw.
Myslis tu deravou wiki za kterou udajne nejsi odpovedny?
Tak poslouchej ty ksichte. Není to ani týden, co se tu vedla diskuze o tom, že by každé tvrzení mělo být podloženo důkazy. Jenže ty umíš akorát házet hovna.
Z mé infrastruktury čumí ven do internetu jen tři stroje - wiki, SSH brána pro studenty a fyzický hostitel, který má pouze lokální uživatele ověřované klíčem, na kterém běží pouze NFS a zbytek - včetně těch dvou zmíněných strojů je sendvičovaný diskless. Zbytek je na vnitřní síti v rámci různých VLAN, takže by ti byl nějaký rozsah IP adres k prsu.
Pokud se týče dokonalosti mé práce. Jako obvykle lžeš, protože jsem nic takového o sobě nikdy netvrdil.
RealJ má akorát kecy a bobky, protože kdyby se o to pokusil, je to koleda o průser. Je si moc dobře vědom toho, že se veškerá komunikace loguje a ČVUT není soukromý projekt, na který sere pes, ale instituce, kde se takové incidenty řeší. Za nedostatky se ale hlava nikomu netrhá a jinde si za penetrační testy dokonce i platí.
Ukazovat můžeš co chceš, nevypovídá to vůbec nic o reálné hrozbě. Realita je taková, že stupidně jednoduché heslo, které si pamatuješ a používáš jen občas, je z bezpečnostního hlediska mnohonásobně spolehlivější, než heslo komplikované, které musíš opakovaně a často zadávat do kdejakého formuláře „protože dvoufaktor”.
Většina těch chyb se totiž stává reálnou hrozbou teprve v okamžiku, kdy se podaří útočníkovi získat heslo nějakého uživatele. Pak už záleží, jen na tom, jaká má ten uživatel práva a co může reálně poškodit.
Diskless jede z adresářů, které jsou mountované readonly, takže i kdyby se ti nakrásně podařilo napíchnout na lokálního roota a nastavit vlastní heslo, k ničemu to nebude, když pro návrat do původního stavu stačí reboot. Nehledě na to, že taková činnost zanechá nesmazatelnou stopu, protože se při každém přihlášení ověřuje zda existuje uživatelský adresář.
A ano, nikdo te za tvou schopnost nevyhodi protoze za ty prachy nikoho jineho nesezenou…
Ano. Taková je bohužel realita, což ti mohou potvrdit i „lovci” co mi nabízejí dvojnásobek toho co beru. Ale ruku na srdce: „Proč bych se měl zabývat něčím co mě nebaví?”
Jsou dva extrémy. Na co ti je barák ve vidlákově, když je to všude kolem samý plot? A to opomíjím fakt, že na baráku furt něco řešíš.
Když jsem v OV vegetím v paneláku, kde z okna čumím na les. Jo. Má to i své mouchy, ale když chci jít někam do přírody, stačí vylézt z baráku. A tramvají je to do centra pouhých 20 minut. Za tu dobu v Praze dojedu leda do práce. Vypravit se někam do lesa, to je na půl dne štrachání MHD a ČD. Ale procházka Prahou, místo jízdy narvanou tramvají, zase tak špatná není, pokud není náledí, nebo zrovna neleje. Nejbrutálnější úsek je I.P.Pavlova – Karlovo náměstí. To přecházím jak potapěč, se zadrženým dechem. Ale dá se jít také jinudy – přes Herlodovy sady, Gröbovku a Folimanku. Akorát je to na dýl. Jako jaro voní i v Praze.
Tiskni
Sdílej: