Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.
Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ono bývá někdy lepší mlčet, jedna nejmenovaná paní předsedkyně poslanecké sněmovny by mohla vyprávět
.
PS: Na obrázku je televize Tesla lotos z roku 1962.

Tiskni
Sdílej:
Zvuk je neskutecnej dokonce i pres bezdratova sluchatka. Parada!
Český ministr zahraničí Jan Lipavský odjel do USA vyjednávat s novou Trumpovou administrativou o čipech. Budeme tedy čipová velmoc, jak svého času sliboval český premiér Fiala i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová? To záleží na množství lubrikačního gelu, který si náš kinderministr zahraničí vzal sebou. Ale vzhledem k tomu, že se v USA setkal jen s vrchním podtajemníkem manažera pro veřejné toalety v Kapitolu, zřejmě to žádný oslnivý výsledek nebude. Donald Trump má totiž pro Lipavského jednu hodně nepříjemnou vlastnost: Narozdíl od jiných amerických prezidentů si neplete Česko a Čečensko a měl možnost se velmi intimně seznámit s českou povahou…
Jako ty "mastered for iTunes" nejsou az tak brickwalled nez bezne mp3/aac takze kouzlo toho drahyho nadobicka byva v tom, ze i z degradovaneho zdroje dokazi vykouzlit usmev na tvari.
Na jaký drama odkazuje to, jak se tam Vávra vzteká, že byl nazýván ruským kolaborantem? Problém je, že bohužel ti, co pláčou, že je zlej někdo nazývá náckem/ruským kolaborantem/etc to většinou i jsou, viz jak teď Foldyna brečel jak je pronásledovanej a vztekal se, že si někdo dovolí říct o něm, že je svině, lol... No, možná je lepší nevědět, jestli si tu hru chci někdy užít a nekazit si to?Nuze, proc si nezahrat Sudzho(Kursko pro nektere)-Vovcanskou frontu za absurdni sumu surovin, ze. Dan Vávra - pozlacený fíkový list nenávisti a ruské propagandy? Me se napr. prohlaseni tvyho svinskyho soudruha osobne nijak nedotklo, ale bylo to pravne zcela spatne receno a z politickeho (zaroven nejspis "radoby-skryte", diplomaticko-knedlickovskeho) hlediska velice spatne zvolena taktika (a to me nasralo). Tebe tu presvedcovat nehodlam, moje bublina jsou vsemozni sousede, ne sibnuti Muskove, co radi cichaji az k prilis bile bavlne.
How do you like them Linuxes?!
ti, co pláčou, že je zlej někdo nazývá náckem/ruským kolaborantem/etc to většinou i jsouRusky kolaborante! Proste zavist, vydal uspesnou hru, vydelal prachy a tak je potreba nakydat hnuj na parchanta, co nedela na smeny v Kolbence, ze jo Mano?!
A ani dnes neplati, ze pokud to neni na internetu, tak to neexistuje.
Zustava tedy - co ta "lekarska pomoc"?
Stačí si probrat příznaky megalomanie, uvědomění si vlastních limitů (potíží, připustit potřebu ext. pomoci) to nebudou mít lehké.Ach tak, ha-ha.
Cekal jsem neco vic, abych pravdu rekl. Ale asi moje chyba, odpoved urcite tkvela v tom YT videu.
Problém je, že bohužel ti, co pláčou, že je zlej někdo nazývá náckem/ruským kolaborantem/etc to většinou i jsouTo je dost nešťastně napsáno, vzhledem k tomu, že nazývání někoho náckem je velmi oblíbená činnost právě ruské propagandy...
To je dost nešťastně napsáno, vzhledem k tomu, že nazývání někoho náckem je velmi oblíbená činnost právě ruské propagandy...Jop, souhlas! Ale pak nam do toho hazej vidle ruzni debilove v nemecku, v tomto pripade za CSU (nebo CDU?), co si vsimli, ze blondsce z AfD prosvita skrz letak Adolfuv knirek. shrug Btw. doufam, ze se zde vyloupne brzo nakej blog co bude o federalizaci EU, pac jinak sme asi v pici.
Btw. doufam, ze se zde vyloupne brzo nakej blog co bude o federalizaci EU, pac jinak sme asi v pici.Já si to víceméně myslim taky, nicméně tohle nemá šanci, federalizace je sprostý slovo a ve chvíli, kdy to nadhodíš, tak seš totální vyvrhel víceméně pro celý politický spektrum. Respektive progleft by to asi až tak nevadilo, ale ti by ji zas úplně zneschopnili... Což se do nějaký míry stalo...
No myslím že rozdíl mezi tím použitím je dost zřetelnej, už jenom proto že (pro)rusáci ve skutečnosti "nácky" rádi. To jejich oficiální bájesloví o "nacistech" a "fašistech" má dost jinej jazyk/kontext, člověk to snadno pozná už jenom podle toho hysterickýho tónu.Problém je, že bohužel ti, co pláčou, že je zlej někdo nazývá náckem/ruským kolaborantem/etc to většinou i jsouTo je dost nešťastně napsáno, vzhledem k tomu, že nazývání někoho náckem je velmi oblíbená činnost právě ruské propagandy...
No myslím že rozdíl mezi tím použitím je dost zřetelnej, už jenom proto že (pro)rusáci ve skutečnosti "nácky" rádi. To jejich oficiální bájesloví o "nacistech" a "fašistech" má dost jinej jazyk/kontextLOL. Tohle bylo v mode snad v prnim roce agrese. I kdyz Vystrcil a Cernoska tez nedavaji na vyber interpretaci jejich slov v poslednich dnech tedy (48h kokote). Ty jedna SVINE!
člověk to snadno pozná už jenom podle toho hysterickýho tónu.Ah ok, sry, uz chapu, zes to myslel jako sebekritiku. S Kralykem, Davkolem a klidne i Vetvickou a par dalsima odsad bych okamzite sel budovat Evropu, woke bavlnu jako jses ty bych pribral do debat maximalne po jejich doporucenich. Vtip spociva v tom, ze my budeme muset volit na podzim a ty budes trolit dal a dal...