Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Prosímtě a co s tím, když jsou ty kondenzátory vyteklý? Mám motherboard starý sice už 5 let, ale šlapal skvěle než na Deluxe desce vytekly ty kondenzátory. Dá se to zachránit? Motherboard podle svých představ si moc vybírat nemohu, na trhu už je jen pár nic moc kousků. Vše je 5 let staré
Děkuju za odpověď.
že napětí musí mít stejný jako původní, ale kapacitu může mít většíUrčitě? U kondenzátorů je uveden údaj o maximálním provozním napětí, tj. když se vymění za typ s větším povoleným napětím, ničemu se neublíží. Výměna za o něco větší kapacitu tomu pravděpodobně vadit nebude, ale rozhodně bych to nedoporučoval přehánět. Regulační obvod sice musí počítat se stárnutím a tím snižováním kapacity, pokud by se ale použil kondenzátor s několikanásobně vyšší kapacitou, nemusela by si s tím regulace poradit. To se pak může projevit třeba nestabilitou v zátěži. Spíš je podstatný parametr ESR, jak už tu bylo uvedeno - vhodné kondenzátory se prodávají jako tzv. low-ESR. Pokud dáte do základní desky obyčejný elektrolytický kondenzátor, tak to bude fungovat velmi praděpodobně jen se štěstím, a ne moc dlouho. Provoz v impulsním režimu pak při výkonových poměrech na základní desce (spočítejte si proud, jaký musí do CPU téct) způsobí krom jiného zahřívání a časem zhoršení parametrů.
Děkuju, tu výměnu zvládne manžel, ale jak dlouho ta deska bude žít? Po té výměně. Jsem si naivně myslela, že mi nadupaná mašina vydrží déle než 5 let Myslím, že když nekoupím desku na svůj socket teď, tak za rok či dva už nebudou k sehnání vůbec a upgrade bude mnohem dražší.
Na nákup nového desktopu zatím nemám a co tak koukám na nabídku, ani bych nevěděla co vybrat. Někdo doporučuje ten desktop vše v jednom na Atomu, ale pak zase jiní říkají, že Atom nebrat, protože nestíhá. Tak se neumím rozhodnout jestli raději upgradovat nebo třeba za rok koupit zase nějaké dělo. A zase nějaký herní PC nevyužiju. Desktop mám propojený s věží, takže to chci na hudbu, filmy, net, sem tam úprava fotek. Nic náročného. NTB už nechci, nemám k tomu důvěru. Měla jsem IBM, ale bojím se, že tomu ublížím. Prostě takový pocit.Desktop je pro mne ideál.
Třeba za rok dva, když mám pořádný case, půjde postavit nová mašina? Všechno se minimalizuje na miditowery, mini. Půjde to ještě sestavit do bedny s ATX zdrojem? Nic malinkého nechci.
Cele PC jsem rozdelal a poskladal znovu. Uz dva dny drzi. Tak uvidime...zatim vse dekuji za rady.
Tiskni
Sdílej: