Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Moje současné PC má již 3.5 roku a bohužel v posledních pár dnech se začínám objevovat stále častěji hardwarový problém
PC se z ničeho nic navrdo kousne, obrazovka zčerná a jsou na ní horizontálně čárky. Tou kousnutí se objeví občas i v BIOSu, tudíž vylučuji problém s OS. Otázkou je co zlobí - deska? Paměti?
Vzhledem ke stáří PC asi nemá moc smysl do něj investovat a obměňovat vadný díl. Spíš si ponechat disky, mechaniky, case atd a použít pro nového PC.
Ale na stavbu nového PC momentálně prostředky dát nemůžu a nechci, na pořadu dne je spousta jiných investic. Navíc mi tu leží poměrně málo využívaný Dell OptiFlex GX270, plně funkční a připravený. Jediné co potřebuji, jsou data z mého hlavního PC a na ta disková kapacita v Dellu nestačí.
Poměrně levná a rychlá řešení tak vidím v podstatě tři
Jaké řešení, klidně i jiné, byste mi doporučili? Prioritou je co nejnižší cena.
Tiskni
Sdílej:
Prosímtě a co s tím, když jsou ty kondenzátory vyteklý? Mám motherboard starý sice už 5 let, ale šlapal skvěle než na Deluxe desce vytekly ty kondenzátory. Dá se to zachránit? Motherboard podle svých představ si moc vybírat nemohu, na trhu už je jen pár nic moc kousků. Vše je 5 let staré
Děkuju za odpověď.
že napětí musí mít stejný jako původní, ale kapacitu může mít většíUrčitě? U kondenzátorů je uveden údaj o maximálním provozním napětí, tj. když se vymění za typ s větším povoleným napětím, ničemu se neublíží. Výměna za o něco větší kapacitu tomu pravděpodobně vadit nebude, ale rozhodně bych to nedoporučoval přehánět. Regulační obvod sice musí počítat se stárnutím a tím snižováním kapacity, pokud by se ale použil kondenzátor s několikanásobně vyšší kapacitou, nemusela by si s tím regulace poradit. To se pak může projevit třeba nestabilitou v zátěži. Spíš je podstatný parametr ESR, jak už tu bylo uvedeno - vhodné kondenzátory se prodávají jako tzv. low-ESR. Pokud dáte do základní desky obyčejný elektrolytický kondenzátor, tak to bude fungovat velmi praděpodobně jen se štěstím, a ne moc dlouho. Provoz v impulsním režimu pak při výkonových poměrech na základní desce (spočítejte si proud, jaký musí do CPU téct) způsobí krom jiného zahřívání a časem zhoršení parametrů.
Děkuju, tu výměnu zvládne manžel, ale jak dlouho ta deska bude žít? Po té výměně. Jsem si naivně myslela, že mi nadupaná mašina vydrží déle než 5 let Myslím, že když nekoupím desku na svůj socket teď, tak za rok či dva už nebudou k sehnání vůbec a upgrade bude mnohem dražší.
Na nákup nového desktopu zatím nemám a co tak koukám na nabídku, ani bych nevěděla co vybrat. Někdo doporučuje ten desktop vše v jednom na Atomu, ale pak zase jiní říkají, že Atom nebrat, protože nestíhá. Tak se neumím rozhodnout jestli raději upgradovat nebo třeba za rok koupit zase nějaké dělo. A zase nějaký herní PC nevyužiju. Desktop mám propojený s věží, takže to chci na hudbu, filmy, net, sem tam úprava fotek. Nic náročného. NTB už nechci, nemám k tomu důvěru. Měla jsem IBM, ale bojím se, že tomu ublížím. Prostě takový pocit.Desktop je pro mne ideál.
Třeba za rok dva, když mám pořádný case, půjde postavit nová mašina? Všechno se minimalizuje na miditowery, mini. Půjde to ještě sestavit do bedny s ATX zdrojem? Nic malinkého nechci.
Cele PC jsem rozdelal a poskladal znovu. Uz dva dny drzi. Tak uvidime...zatim vse dekuji za rady.