Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nečekejte nic převratného, poučného, užitečného, technického. Tohle je jediné, vyjádření totálního znechucení a pocit absolutní marnosti ze systemd.
Nemile mě překvapila poslední verze kipi-plugins-2.1.0, chybějící exportem do Picasy. Nevíte náhodou někdo proč tato volba již není v nabídce? Je změna trvalá?
Moje současné PC má již 3.5 roku a bohužel v posledních pár dnech se začínám objevovat stále častěji hardwarový problém
Zaměstnavatel mě vybavil novým mobilním telefonem, je to Nokia E52. Jaké jsou mé dojmy a zkušenosti s ní asi nejlépe vystihuje titulek zápisku
Nedávno jsem tu psal o problému s velmi obvyklou wifi kartou ve FreeBSD 7.0-RC1. Doufejme, že problém bude vyřešen v RC2, zatím jsem se rozhodl vyzkoušet 6.3-RELEASE, chtěl jsem zkusit zda se problém nevyskytuje i v něm. Do 6.3 bylo backportováno několik ovladačů, které dostane právě verze 7.0 (mimo jiné snd_hda)
Je to pár dnů co vyšlo FreeBSD 7.0-RC1, sedmička je verze netrpělivě očekávaná a tak jsem se rozhodl nakouknout, abych zjistil co se změnilo. Mé testování sedmičky bylo ale velmi krátké.
Instaloval jsem Etch na dvě PC.Na jednom z nich jsem měl zajímavý problém. To PC má dvě síťovky - obě Realtek RT8139 (jedna on-board a druhá v PCI). Na tom PC před tím běžel Slackware a ještě před tím Ubuntu. Obě distra se síťovkama neměla sebemenší problém. Etch obě detekuje (eth0 a eth1 - což potvrzuje jak dmesg, tak ifconfig), nicméně s DHCP serverem nekomunikují a ani staticky zadaná IP adresa (kterékoli síťovce) nepomůže, při pingu na bránu (či kamkoli jinam) píše Destination host unreachable. Gateway nastavená je, DNS taky. Síťovky v jiném distru fungují, neměl by to tedy být problém hardware.
Aby to bylo zajímavější, instalace z toho samého média na druhém PC, kde je ta samá síťovka (Realtek RT8139), funguje na 100%!
Kde může být zakopaný pes?
Boj jsem již vzdal, ta PC doma už nemám, jen by mě zajímalo čim to mohlo být.
Již delší dobu jsem uvažoval o novém PC až jsem se před pár dny konečně odhodlal. Nakonec zvítězila následující varianta: