Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Nečekejte nic převratného, poučného, užitečného, technického. Tohle je jediné, vyjádření totálního znechucení a pocit absolutní marnosti ze systemd.
Nemile mě překvapila poslední verze kipi-plugins-2.1.0, chybějící exportem do Picasy. Nevíte náhodou někdo proč tato volba již není v nabídce? Je změna trvalá?
Moje současné PC má již 3.5 roku a bohužel v posledních pár dnech se začínám objevovat stále častěji hardwarový problém
Zaměstnavatel mě vybavil novým mobilním telefonem, je to Nokia E52. Jaké jsou mé dojmy a zkušenosti s ní asi nejlépe vystihuje titulek zápisku
Nedávno jsem tu psal o problému s velmi obvyklou wifi kartou ve FreeBSD 7.0-RC1. Doufejme, že problém bude vyřešen v RC2, zatím jsem se rozhodl vyzkoušet 6.3-RELEASE, chtěl jsem zkusit zda se problém nevyskytuje i v něm. Do 6.3 bylo backportováno několik ovladačů, které dostane právě verze 7.0 (mimo jiné snd_hda)
Je to pár dnů co vyšlo FreeBSD 7.0-RC1, sedmička je verze netrpělivě očekávaná a tak jsem se rozhodl nakouknout, abych zjistil co se změnilo. Mé testování sedmičky bylo ale velmi krátké.
Instaloval jsem Etch na dvě PC.Na jednom z nich jsem měl zajímavý problém. To PC má dvě síťovky - obě Realtek RT8139 (jedna on-board a druhá v PCI). Na tom PC před tím běžel Slackware a ještě před tím Ubuntu. Obě distra se síťovkama neměla sebemenší problém. Etch obě detekuje (eth0 a eth1 - což potvrzuje jak dmesg, tak ifconfig), nicméně s DHCP serverem nekomunikují a ani staticky zadaná IP adresa (kterékoli síťovce) nepomůže, při pingu na bránu (či kamkoli jinam) píše Destination host unreachable. Gateway nastavená je, DNS taky. Síťovky v jiném distru fungují, neměl by to tedy být problém hardware.
Aby to bylo zajímavější, instalace z toho samého média na druhém PC, kde je ta samá síťovka (Realtek RT8139), funguje na 100%!
Kde může být zakopaný pes?
Boj jsem již vzdal, ta PC doma už nemám, jen by mě zajímalo čim to mohlo být.
Již delší dobu jsem uvažoval o novém PC až jsem se před pár dny konečně odhodlal. Nakonec zvítězila následující varianta: