Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jeden človek by neveril, koľko času zaberie jeden taký maličký uvrešťaný kakajúci uzlík šťastia. Takže som sa konečne po dvoch dňoch dostal ku PC, a riešeniu môjho problému z prvej časti blogu.
Takže prcek zaspal, rýchlo zapínam PC. OK, login, vytváram zariadena
mknod -m 0666 /dev/raw1394 c 171 0
a naťahujem moduly
mknod -m 0666 /dev/video1394 c 172 0raw1394
, video1394
a dv1394
.
Zapínam kameru. V logu sa objavuje správa od ieee1394.agenta - nepozná ovládač pre zariadenie 0x/0x/0x
. To sa mi nepáči.
Spúšťam kino. Nabieha, tvári sa že má všetko čo potrebuje, aj kameru rozoznal. Tak idem na Capture. Ovládanie videokamery z kina funguje. Pásku bez problémov pretáčam, spustím play, zastavím, vyzerá to nádejne. Dávam samotné Capture... kamera pustila play... KUA! Nič... no DV...
Skúšam dvgrab. Chybovú hlášku o absencii libquicktime registrujem už len kútikom oka, ako bežím po schodoch ku práve sa zobudenému drobčekovi.
Pokračovanie nabudúce, komentáre a nápady sú samozrejme vítané
Tiskni
Sdílej:
/dev/video1394/0-3
s major 171 a minor 16-19. Takto to vyzerá, keď človek robí viac vecí naraz...
libquicktime
není potřeba, pokud nechceš používat QuickTime kodek. S těmi čísly teď nevím, ale pokud funguje ovládání, pak zařízení raw1394
funguje správně. I přes něj se dá grabovat - má sice větší zátěž procesoru, ale funguje to. Stačí v nastavení Kina říct, že se má použít právě toto. Totéž dvgrab
.
/dev/raw1394.
. Snáď budem mať dnes dosť času venovať sa tomu podrobnejšie. Stiahol som pre istotu aj najnovšie jadro, tak uvidíme, ako to dopadne.
raw1394
, ale nejspíš v nastavení Kina.