Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Tak mám zase jeden nápad jak si práci u PC zpříjemnit, ale netušim jestli to lze tak jednoduše jak si představuji...
O co mi tedy jde tentokrát? Velice rád u PC poslouchám hudbu a tak bych chtěl od sebe oddělit audio výstup co má jít do bedýnek (jako zdroj třeba amaroK či mplayer) a druhý co chci použít na IM komunikaci (zde může být zdrojem třeba TeamSpeak či Skype)
Je mi jasné, že budu asi potřebovat dvě zvukovky, ale než se pustím do jakýchkoliv pokusů, tak se chci zeptat zda-li s tím nemá někdo zkušenosti. :-)
Mám otázečku u které netušim jestli patří do fóra, takže se raději zeptám tady :-)
Mám doma jako distro gentoo a pokud se pokusím kompilovat cokoliv co závisí na QT (tak nějak jsem odpozoroval, že používá qmake) tak se mi začne sekat mašina. Copak to znamená? Myš reaguje VELICE pomalu, vstup z klavesnice je ignorován (až poté co se vše vrátí do normálu se všechny stitsky "provedou"), hodiny v pravo dole taktéž ukazují pořád stejný čas. "Zaseknutí" grafiky by se dalo přežít, jenže mašina přestane odpovídat i sítově - jako by byla vyplá. Navíc toto "řádění" na 100% nepřežijou všechny spuštěné JAVA aplikace (typicky Azureus, OO.o) a i některé další - při poslédní kompilaci (jenom program kile) spadlo dhcp & pdnsd...
Tak když už jsem si ulevil, tak bych se chtěl zeptat jestli někdo z gentooistů má taky podobné problémy?
Docela jsem si dneska oblibil zapisky jedne holky co si tu zacala vest blog - byly to proste ulitle zapisky :-D. No ale pak je nekdo smazal a ten blogu uz haze chybu:
Objekt nenalezen cz.abclinuxu.exceptions.NotFoundException: Blog Kristyanka nebyl nalezen!
Nejdřív jsem si na www.abclinuxu.cz nechtěl psát blog (už totiž jeden mám - http://sexta.homeip.net), ale jedna moje paní profesorka pronesla něco, o co se prostě s vámi musím podělit ;-)