Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kočky, kurvy, rachejtličky, letadýlka... Viděl jsem hodně. Koně blít, hada chcát, cikány kouřit střelný prach, žáby tlouct pěstí do skály, letadlo ve vzduchu couvat - ale toto, to je moc
Je nejvyšší čas vrátit se ke starým dobrým tradicím a konzervativně vytvořit díl s normálními lidskými obličeji. Tentokrát jsem vybíral pány z oboru IT (respektive Computer Science, Informatics, prostě tak nějak). Pokud jste v této oblasti neposkvrnění (což zde příliš nepředpokládám), ani nehádejte, stejně ty lidi neznáte.
Naopak, pokud jste jakýmsi teoretickým IT vzděláním postiženi, pak vám garantuju, že ty lidi znáte všechny. Po velké většině z nich je něco pojmenovaného, a těch několik zbývajících alespoň vytvořilo něco, co je zaznamenáníhodné a jistě to znáte či dokonce používáte. Takže tak.
Netvrdím, že je to jednoduché, protože přiřadit ta známá jména mnohdy neznámým obličejům nebude úplně triviální. Ale vy to jistě zvládnete, proto je tento díl bez jakékoliv nápovědy.
UPDATE - Měním názor a pro hračičky nabízím nápovědu. Obsahuje seznam těch "něco", čím jsou jednotliví pánové významní. Ke každému řádku seznamu se vám jistě ihned vybaví správné jméno, a najít pak jeho fotku bude už brnkačka
UPDATE 2 - Správné výsledky jsou příliš krátké, než aby stály za samostatný článek - takže, najdete je jako příspěvek někde dole v diskusi.
Tiskni
Sdílej:
Точно
Noooo, podle počtu... Původně tam měla být úplně jiná trojice, konkrétně Kernighan, Ritchie a Thompson, ale přes veškerou námahu se mi nepodařilo vyšťárat fotku, na které by byli všichni tři pohromadě - takže jsem musel vzít za vděk RSA panáčkama. Ze stejného důvodu z nominace vypadl i původně plánovaný Maurice Karnaugh, ten taky nemá nikde fotku.
Stejný případ, ti se snad taky nikdy nenechali vyfotit spolu
Čo mala, to dala. Takto to začalo a tradice je třeba ctít...
Zjevně mám ne-zcela-tv-nova-compatible názor na to, kdo v IT světě je a není důležitý. Upřímně, Bill nebyl ani na širším seznamu zvažovaných jmen
Nenominoval se. Viz výše.
S pocitem dobře vykonané práce, s pocitem, že díl nebyl ani příliš lehký ani příliš těžký, že to bylo tak akorát, uvádím výsledky - nechce se mi k tomu psát samostatný článeček, je to totiž velmi stručné. Takže:
Niklaus Emil Wirth (1934-) a samozřejmě Pascal.
Donald Ervin Knuth (1938-) a třeba The Art of Computer Programming nebo TeX.
George Boole (1815-1864) a co jiného než Booleova algebra.
Konrad Zuse (1910-1995) a Z3.
David Albert Huffman (1925-1999) a Huffmanovo kódování.
Alan Mathison Turing (1912-1954) a kdyby nic jiného, tak Turingův stroj.
Jack E. Bresenham a fikaný algoritmus pro vykreslení úsečky. (Tendle chlap je biografická záhada, už sehnat jeho fotku nebylo nic jednoduchého, ale fakt nevím co je to to "E." a fakt nevím, kdy se narodil a kdy umřel nebo neumřel. Ale ten jeho algoritmus mám moc rád, tak prostě nemohl chybět...
Edsger Wybe Dijkstra (1930-2002) a třeba algoritmus nalezení nejkratší cesty v grafu, nebo (a to vřele doporučuju pro volné chvíle) jeho blog - akorát tenkrát se to nejmenovalo blog a on to psal rukou na papír. Ale stojí to za pročtení.
Claude Elwood Shannon (1916-2001) a vzorkovací teorém? Nebo entropie informace?
A konečně Adi Shamir (1952-), Ronald Lorin Rivest (1947-) a Leonard Max Adleman (1945-) a jejich RSA.
Mimochodem, všimli jste si, že k vysvětlení nebylo zapotřebí nic jiného, než Wikipedie?
V zásadě o tom nepochybuju - tak aspoň pět, prosím
No samozřejmě, že se najdou, prostě na všechny se holt nedostane
Churche jsem tam nechtěl dát, přeci jenom už tam je Turing a oni by se s tou tezí potom motali dohromady. Tak samo Hamming, stačí Huffman, ať nemáme překódováno. Von Neumann tam není, protože ten tu byl nedávno v jiné hádance, a Adu nebrat, protože to by bylo moc jednoduché.
Fakt je, že Tarjan, Karp ani Cook mě nenapadli, ale to je holt osud. Já stejně ty NP panáčky moc nemusím