Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Точно
Noooo, podle počtu... Původně tam měla být úplně jiná trojice, konkrétně Kernighan, Ritchie a Thompson, ale přes veškerou námahu se mi nepodařilo vyšťárat fotku, na které by byli všichni tři pohromadě - takže jsem musel vzít za vděk RSA panáčkama. Ze stejného důvodu z nominace vypadl i původně plánovaný Maurice Karnaugh, ten taky nemá nikde fotku.
Stejný případ, ti se snad taky nikdy nenechali vyfotit spolu
Čo mala, to dala. Takto to začalo a tradice je třeba ctít...
Zjevně mám ne-zcela-tv-nova-compatible názor na to, kdo v IT světě je a není důležitý. Upřímně, Bill nebyl ani na širším seznamu zvažovaných jmen
Nenominoval se. Viz výše.
S pocitem dobře vykonané práce, s pocitem, že díl nebyl ani příliš lehký ani příliš těžký, že to bylo tak akorát, uvádím výsledky - nechce se mi k tomu psát samostatný článeček, je to totiž velmi stručné. Takže:
Niklaus Emil Wirth (1934-) a samozřejmě Pascal.
Donald Ervin Knuth (1938-) a třeba The Art of Computer Programming nebo TeX.
George Boole (1815-1864) a co jiného než Booleova algebra.
Konrad Zuse (1910-1995) a Z3.
David Albert Huffman (1925-1999) a Huffmanovo kódování.
Alan Mathison Turing (1912-1954) a kdyby nic jiného, tak Turingův stroj.
Jack E. Bresenham a fikaný algoritmus pro vykreslení úsečky. (Tendle chlap je biografická záhada, už sehnat jeho fotku nebylo nic jednoduchého, ale fakt nevím co je to to "E." a fakt nevím, kdy se narodil a kdy umřel nebo neumřel. Ale ten jeho algoritmus mám moc rád, tak prostě nemohl chybět...
Edsger Wybe Dijkstra (1930-2002) a třeba algoritmus nalezení nejkratší cesty v grafu, nebo (a to vřele doporučuju pro volné chvíle) jeho blog - akorát tenkrát se to nejmenovalo blog a on to psal rukou na papír. Ale stojí to za pročtení.
Claude Elwood Shannon (1916-2001) a vzorkovací teorém? Nebo entropie informace?
A konečně Adi Shamir (1952-), Ronald Lorin Rivest (1947-) a Leonard Max Adleman (1945-) a jejich RSA.
Mimochodem, všimli jste si, že k vysvětlení nebylo zapotřebí nic jiného, než Wikipedie?
V zásadě o tom nepochybuju - tak aspoň pět, prosím
No samozřejmě, že se najdou, prostě na všechny se holt nedostane
Churche jsem tam nechtěl dát, přeci jenom už tam je Turing a oni by se s tou tezí potom motali dohromady. Tak samo Hamming, stačí Huffman, ať nemáme překódováno. Von Neumann tam není, protože ten tu byl nedávno v jiné hádance, a Adu nebrat, protože to by bylo moc jednoduché.
Fakt je, že Tarjan, Karp ani Cook mě nenapadli, ale to je holt osud. Já stejně ty NP panáčky moc nemusím
Tiskni
Sdílej: