Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Точно
Noooo, podle počtu... Původně tam měla být úplně jiná trojice, konkrétně Kernighan, Ritchie a Thompson, ale přes veškerou námahu se mi nepodařilo vyšťárat fotku, na které by byli všichni tři pohromadě - takže jsem musel vzít za vděk RSA panáčkama. Ze stejného důvodu z nominace vypadl i původně plánovaný Maurice Karnaugh, ten taky nemá nikde fotku.
Stejný případ, ti se snad taky nikdy nenechali vyfotit spolu
Čo mala, to dala. Takto to začalo a tradice je třeba ctít...
Zjevně mám ne-zcela-tv-nova-compatible názor na to, kdo v IT světě je a není důležitý. Upřímně, Bill nebyl ani na širším seznamu zvažovaných jmen
Nenominoval se. Viz výše.
S pocitem dobře vykonané práce, s pocitem, že díl nebyl ani příliš lehký ani příliš těžký, že to bylo tak akorát, uvádím výsledky - nechce se mi k tomu psát samostatný článeček, je to totiž velmi stručné. Takže:
Niklaus Emil Wirth (1934-) a samozřejmě Pascal.
Donald Ervin Knuth (1938-) a třeba The Art of Computer Programming nebo TeX.
George Boole (1815-1864) a co jiného než Booleova algebra.
Konrad Zuse (1910-1995) a Z3.
David Albert Huffman (1925-1999) a Huffmanovo kódování.
Alan Mathison Turing (1912-1954) a kdyby nic jiného, tak Turingův stroj.
Jack E. Bresenham a fikaný algoritmus pro vykreslení úsečky. (Tendle chlap je biografická záhada, už sehnat jeho fotku nebylo nic jednoduchého, ale fakt nevím co je to to "E." a fakt nevím, kdy se narodil a kdy umřel nebo neumřel. Ale ten jeho algoritmus mám moc rád, tak prostě nemohl chybět...
Edsger Wybe Dijkstra (1930-2002) a třeba algoritmus nalezení nejkratší cesty v grafu, nebo (a to vřele doporučuju pro volné chvíle) jeho blog - akorát tenkrát se to nejmenovalo blog a on to psal rukou na papír. Ale stojí to za pročtení.
Claude Elwood Shannon (1916-2001) a vzorkovací teorém? Nebo entropie informace?
A konečně Adi Shamir (1952-), Ronald Lorin Rivest (1947-) a Leonard Max Adleman (1945-) a jejich RSA.
Mimochodem, všimli jste si, že k vysvětlení nebylo zapotřebí nic jiného, než Wikipedie?
V zásadě o tom nepochybuju - tak aspoň pět, prosím
No samozřejmě, že se najdou, prostě na všechny se holt nedostane
Churche jsem tam nechtěl dát, přeci jenom už tam je Turing a oni by se s tou tezí potom motali dohromady. Tak samo Hamming, stačí Huffman, ať nemáme překódováno. Von Neumann tam není, protože ten tu byl nedávno v jiné hádance, a Adu nebrat, protože to by bylo moc jednoduché.
Fakt je, že Tarjan, Karp ani Cook mě nenapadli, ale to je holt osud. Já stejně ty NP panáčky moc nemusím
Tiskni
Sdílej: