Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Toto je rýchle how-to pre tých, ktorí
registerZa ním nasleduje medzerou oddelené heslo. Toto heslo nemá nič spoločného s heslom na Váš ICQ/MSN/Yahoo/.. účet, použite ľubovoľné, kľudne i nové heslo. Ak ho zabudnete, nič hrozného sa nestane, vytvoríte si novú kombináciu užívateľa a hesla a znovunastavíte účty.
account add <protocol> <username> <password> [<server>]Pre ICQ teda napríklad stačí
account add 555555 moje_heslo login.icq.comPri ICQ je server povinným parametrom (login.icq.com). Heslo je samozrejme vidieť pri vypisovaní i po odoslaní, tak s tým počítajte. V tejto chvíli ste nakonfigurovali účet a môžete sa prihlásiť. To učiníte pomocou
account onPokiaľ ste správne vyplnili údaje o pripojení, zobrazí sa Váš zoznam kontaktov, s ktorými môžete okamžite komunikovať.
/msg
alebo /query
nasledovaný názvom kontaktu (napr. /msg mucinka
).
Zoznam užívateľov zobrazíte kliknutím na záložku &bitlbee (druhá zľava). O nových správach ste upozornení farebným zvýraznením nadpisu príslušného panelu.
register
, môžete si svoje nastavenia uložiť. Na toto použijete príkaz
identifyza ktorým bude nasledovať Vaše heslo. Toto by Vám malo na základné použitie stačiť. Pokiaľ potrebujete nejakým spôsobom pracovať s Vašim zoznamom kontaktov a ovládate aspoň základnú angličtinu, použite príkaz
help quickstart4Pre pokročilejších používateľov doporučujem skúsiť príkaz
set
, ktorý vypíše zoznam premenných. Funkcie väčšiny z nich možno pochopiť z názvu, pokiaľ by ste si neboli istí, je možné vyvolať nápovedu príkazom help set <názov premennej>
.
account add jabber login_uzivatela@jabber.cz heslo_uzivatela account add msn login_uzivatela@hotmail.com heslo_uzivatela account add yahoo login_uzivatela heslo_uzivatela
account list
– zobrazí obsah nakonfigurovaných účtov spolu s ID (prvé číslo v riadku), ktoré je možné použiť napríklad za príkazom account on
.set charset cp1250
– skúste tento príkaz, ak máte problém so zobrazením diakritiky (mne to ale nezaberá)./close
– uzavrie aktuálny panel (rovnako ako kliknutie na krížik v pravom hornom rohu okna)help akýkoľvek_príkaz
– zobrazí nápovedu a syntax pre zadaný príkaz, takisto môžete skúsiť help quickstart
, help quickstart2
, quickstart3 atď./quit
– odpojenie od BitlBee serveru a teda od všetkých aktívnych účtov
Pre irc neznalých jeden tip na záver: v histórií príkazov či odoslaných správ je možné listovať pomocou kurzorových šípiek hore/dole.
Tiskni
Sdílej:
Chtěla bych se zeptat co je to ten Jabber a na jakém principu to funguje ? Předem děkuji za odpověď.
Děkuji