Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tento agitačný príspevok je určený (predovšetkým pre) slovenských čitateľov a ideálne takých, ktorí aspoň raz za čas pracujú v KDE. Ak nespĺňate túto podmienku, nemusíte sa obťažovať čítať ďalej.
Vážení, stav lokalizácie KDE do slovenského jazyka je na pomerne slabej úrovni: percento preložených reťazcov je momentálne necelých 66 % (v porovnaní napr. s cs - okolo 80 %), koordinátor sk l10n teamu sa nehlási, na preklade aktívne (aspoň pár desiatok minút týždenne) pracujú 2-3 lokalizátori.
Poďme s tým niečo urobiť! Blíži sa vydanie KDE 3.5.5, do KDE radu 4.x je ešte ďaleko a preto ťažko očakávať v reťazcoch nejaké výrazné zmeny. To je prísľubom dlhodobejšieho úžitku vynaloženej práce.
Tí, ktorí majú s prekladom skúsenosti, ale aj úplní začiatočníci, venujte aspoň chvíľku svojho času prekladu či hláseniu chýb. Na preklad dokonca nemusíte mať ani KDE inštalované (z osobnej skúsenosti viem, že bohato stačí napr. vim a utf-8 enabled xterm - screenshot).
Odosielanie prekladov nie je nič zložitého, a ak sa rozhodnete svojou maličkosťou prispieť, rád vám pomôžem zorientovať sa v úvode. Odmenou pre nás všetkých potom bude rýchle a bohaté desktopové prostredie, ktoré sa s nami bude baviť našou rodnou.
V prípade záujmu či akýchkoľvek otázok ma prosím kontaktujte buď na icq: 92597537, jabber: jose1711@gmail.com (môžete skúsiť aj jose1711@jabber.cz, ak by nešiel) alebo na rovnakoznejúcom gmaile.
Tiskni
Sdílej:
Nesprávne: "KDE rady 4.x"
Správne: "KDE radu 4.x"