abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Upravujeme OpenOffice.org na Slackware

    22.8.2006 17:33 | Přečteno: 1258× | Linux | Výběrový blog

    Někteří z vás si možná vzpomenou, že jsem před nějakou dobou hledal hezčí verzi kancelářského balíku OpenOffice.org než je ta standardně dodávaná přímo od autorů. V té standardní mě už nebavily hnusné (nějak divně antialiasované) fonty v menu, Open/Save filedialog, který jenom zdržuje při práci. Chcete otevřít nějaký soubor, pak další a nakonec je oba uložit jinam na disk...ve standardní Office klikáte a klikáte,až se uklikáte k smrti.

    Takže jsem se podíval po netu a zjistil jsem, že program ooo-build umí sestavit upravenou verzi office tak, aby používala standardní věci (ikony, dialogy) z běžícího desktopového prostředí; u mě je to KDE. Zajásal jsem, program stáhnul (tehdy ještě ve verzi 2.0.2) a narazil...Prostě mezi podporovanými distribucemi, které mají předdefinovánu sadu patchů, není Slackware. Řekl jsem si, že asi nejblíže bude Dropline Gnome, protože je určená pro Slackware. Jenže já Gnome nepoužívám a Dropline balíčky nemám nainstalované. Takže jsem nepochodil, kompilace krachla už při aplikování patchů...


    Zkoušel jsem hledat na netu, zda někdo nemá už hotové balíčky pro Slackware. Po pár hodinách hledání a zkoušení všho, co aspoň vzdáleně připomínalo "ooo-buildovanou" openoffice pro Slackware, jsem to zabalil. To vážně žádnému ze slackwaristů standardní openoffice nevadí?


    Pak mi přišlo CDcko s Ubuntu a já obdivoval krásně upravenou Openoffice s nativním filedialogem...Jenomže distribuci kvůli jednomu programu nebudu měnit. Navíc jsem Ubuntu před nějakou dobou zkoušel a nakonec jsem narazil na absenci použitelných multimediálních balíčků (ty debianí tam fakt nejdou použít); musel bych si kompilovat vlastní a jesliže už musím kompilovat, tak to si můžu nechat i ten Slackware :-)


    Rozhodl jsem se, že půjdu znovu do kompilace ooo-build a nějak ji přinutím fungovat i na Slackware. A povedlo se. Teď mám v ruce poslední verzi opernoffice, tj. 2.0.3, zkompilovanou s nativními widgety KDE (gnome věci jsem ani nezkoušel). Co je k tomu potřeba?

    a) mít hlavičkové soubory PAMu, vlastní knihovny ani konfiguraci netřeba instalovat
    b) aplikovat sadu patchů z BLFS (hlavně tzv. No-PAM-patch)
    c) upravit si některou z distro-configurací programu ooo-build
    d) vyřešit pár chyb, které v procesu kompilace vyvstanou


    Takže jak na to?


    Stáhněte si poslední verzi programu ooo-build zde. Rozbalte ji někam a vyberte si, kterou z distribucí budete používat. Já jsem zvolil SUSE-10.0 a v adresáři distro-configs jsem nahradil soubor SUSE-10.0.conf.in svým vlastním:

    --with-intro-bitmaps=\"$SRCDIR/openintro_kde.bmp\"
    --with-about-bitmaps=\"$SRCDIR/openabout_kde.png\"
    --with-vendor=\"Slackware\"
    --with-system-sane-header
    --enable-gnome-vfs
    --without-myspell-dicts
    --with-openldap
    --with-build-version=\"Build @OOO_BUILDVERSION@\"
    --with-kde
    --with-system-curl
    --with-system-sndfile
    --disable-odk
    --with-jdk-home=/usr/java
    --enable-quickstart
    --enable-kde-filepicker
    --with-system-stdlibs
    --with-system-neon
    --with-system-cairo
    --with-system-freetype
    --with-system-gcc
    --with-system-jpeg
    --with-system-xrender-headers
    --with-system-libxml
    --with-system-mozilla
    --with-system-python
    --with-system-zlib
    @CAIRO_CONFIGURE_FLAG@
    

    Upravte si hlavně cestu k javě (--with-jdk-home=/usr/java), je potřeba balík java-sdk, samotně JRE nestačí. Pak nainstalujte systémové balíky, které jsou uvedené a vy je nemáte (curl, mozilla, cairo, sane, neon-pozor na verzi, open-ldap). Můžete také změnit obrázky, které office zobrazuje ve startovacím a About dialogu. Já si udělal vlastní.

    V dalším kroku se spustí skript configure, kde si můžete vybrat doplňkové balíky, které si office nainstaluje. Jde hlavně o jazyky, fonty a kliparty. Já jsem použil následující volby:

    ./configure --prefix=/opt/ooo --enable-cairo --enable-hunspell --disable-gtk --enable-kde --with-java --with-distro=SUSE-10.0 --with-lang="en-US cs" --with-openclipart=/usr/share/openclipart

    Zase si upravte, co potřebujete. Hlavně nezapomeňte na správný název (včetně velikosti písmen!) distribuce; je to ta, jejíž konfiguraci jsme upravovali výše. Pak spustíme ./download, který stáhne potřebné zdrojové balíky vlastní openoffice (a některé další). Následuje klasické make a počkáme až se aplikují patche a začne vlastní kompilace zdrojáků. Je nezbytné, aby se všechny patche aplikovaly, selhání jednoho znamená, že ty další už se neaplikují a zdrojáky zůstanou nekonzistentní! Jakmile začne vlastní kompilace, stiskneme CTRL+C, čímž kompilaci zrušíme. Je to nutné, protože potřebujeme aplikovat ještě další patche z BLFS. Vlezeme do stromu adresářů openoffice, tj. /ooo-build-2.0.3.0/build/OOO_2_0_3/ a aplikujeme zde No-PAM-patch a pokud máte Xorg verze 6.9/7.0, tak ještě Xauth-patch. Pokud se objeví rejecty, tak si jich nevšímejte. Na další kompilaci nemají vliv. Teď můžeme pokračovat ve vlastní kompilaci...U mě trvala cca 8 hodin a objevily se dva zádrhele. Prvním byla chyba při kompilaci mdbtools, problém jsem vyřešil aplikací patche a pokračoval jsem v kompilaci. Druhým byla chyba při kompilaci VBA nástrojů, javovský kompilátor idlj něchtěl zpracovat soubor /ooo-build-2.0.3.0/build/OOO_2_0_3/offapi/org/openoffice/vba/Excel/XlBuildInDialog.idl a hlásil něco o chybě parseru. Řešení na netu jsem nenašel a tak jsem problém obešel odstraněným problémového souboru tak, aby se vůbec nekompiloval. Vymazal jsem ho ze souboru ooo-build-2.0.3.0/build/OOO_2_0_3/offapi/org/openoffice/vba/Excel/makefile.mk. Pokud někdo ví, k čemu uvedený soubor slouží, nechť se ozve v diskusi.

    Po skončení kompilace se hotová Office nainstaluje příkazem ooinstall /adresář/kam/to/chcete (já volil /opt/ooo). Při kompilaci se nevytvoří jazykové slovníky (kontrola provopisu a jiné), nevím proč. Řešením je si stáhnout sdnadardní distribuci Openoffice stejné verze a slovníky si z ní ručně okopírovat.

    No a nakonec si užívat upravené openoffice, když už to stálo tolik práce :-)

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Jardík avatar 22.8.2006 17:51 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upravujeme OpenOffice.org na Slackware
    Add slovníky: --without-myspell-dicts :-)
    Věřím v jednoho Boha.
    22.8.2006 18:20 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upravujeme OpenOffice.org na Slackware
    Nejaky screenshot by nebol?
    Project Satan infects Calculon with Werecar virus
    22.8.2006 19:42 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upravujeme OpenOffice.org na Slackware
    Co to znamená absence nepoužitelných multimediálních balíčků? To ti nestačí ani non-free repository s w32codecs? Jinak, Slackware z Ubuntu uděláš snadno - alias installpkg='dpkg --force-all', takže se budeš cítit jako doma :-D. Já osobně zkusil obojí a nedám na aptitude dopustit.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    24.8.2006 13:37 Bubak | skóre: 16 | blog: Čtvrtá cenová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upravujeme OpenOffice.org na Slackware
    Tenhle software potrebuju tak malo, ze minestoji za to, zabyvat se tim, jak vypada:-).
    ... máš jen mrtvou kočku a poškrábanýho jezevčíka ...

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.