Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes odpoledne jsem hledal nějaký český mailing list pro můj oblíbený jazyk Perl. Zjistil jsem, že najít ho, není tak jednoduché, proto jsem se rozhodl napsat tento zápisek.
Člověk by si myslel, že stačí napsat do prohlížeče www.perl.cz, kliknout na odkaz "Diskuzní fórum", a není co, řešit. Bohužel diskuzní fórum na perl.cz alias cpan.cz nefunguje už léta. Když jsem hledal nějaké fórum, které funguje, našel jsem jen několik postesků, že fórum na perl.cz nefunguje.
Pak mi svitlo malé světélko naděje, když jsem v Meta-FAQ konference linux@linux.cz našel, že diskuse o programovacím jazyku Perl se nachází na listserv@muni.cz. Tuto informaci jsem našel dokonce víckrát na několika na sobě nezávislých webech. Hurá! No jo. Ale mail server Masarykovy univerzity se se mnou odmítl bavit.
The mail system
<perl-request@muni.cz>: host relay.muni.cz[147.251.4.35] said: 550 5.1.1
<perl-request@muni.cz>... User unknown (in reply to RCPT TO command)
The mail system
<listserv@muni.cz>: host relay.muni.cz[147.251.4.35] said: 550 5.1.1
<listserv@muni.cz>... User unknown (in reply to RCPT TO command)
Sice jsem tušil, že zřejmě došlo k nějakému přesunu, ale nevěděl jsem, jak najít kam se to přesunulo. Musel mi poradit kamarád, co na Masarykově univerzitě studuje.
No konečně. Odpověď tedy je https://mailman.muni.cz/mailman/listinfo/perl nebo chcete-li perl-subscribe@mailman.muni.cz.
A našel jsem ještě jeden mailing list a to perl_cz na Google groups.
Docela by mě zajímalo, čím to je, že oba mailing listy působí dost mrtvým dojmem. Buď v našich končinách není o česky mluvící konferenci Perlu zájem nebo zájem je, ale není jednoduché ji najít.
Tiskni
Sdílej: