Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Dnes odpoledne jsem hledal nějaký český mailing list pro můj oblíbený jazyk Perl. Zjistil jsem, že najít ho, není tak jednoduché, proto jsem se rozhodl napsat tento zápisek.
Člověk by si myslel, že stačí napsat do prohlížeče www.perl.cz, kliknout na odkaz "Diskuzní fórum", a není co, řešit. Bohužel diskuzní fórum na perl.cz alias cpan.cz nefunguje už léta. Když jsem hledal nějaké fórum, které funguje, našel jsem jen několik postesků, že fórum na perl.cz nefunguje.
Pak mi svitlo malé světélko naděje, když jsem v Meta-FAQ konference linux@linux.cz našel, že diskuse o programovacím jazyku Perl se nachází na listserv@muni.cz. Tuto informaci jsem našel dokonce víckrát na několika na sobě nezávislých webech. Hurá! No jo. Ale mail server Masarykovy univerzity se se mnou odmítl bavit.
The mail system
<perl-request@muni.cz>: host relay.muni.cz[147.251.4.35] said: 550 5.1.1
<perl-request@muni.cz>... User unknown (in reply to RCPT TO command)
The mail system
<listserv@muni.cz>: host relay.muni.cz[147.251.4.35] said: 550 5.1.1
<listserv@muni.cz>... User unknown (in reply to RCPT TO command)
Sice jsem tušil, že zřejmě došlo k nějakému přesunu, ale nevěděl jsem, jak najít kam se to přesunulo. Musel mi poradit kamarád, co na Masarykově univerzitě studuje.
No konečně. Odpověď tedy je https://mailman.muni.cz/mailman/listinfo/perl nebo chcete-li perl-subscribe@mailman.muni.cz.
A našel jsem ještě jeden mailing list a to perl_cz na Google groups.
Docela by mě zajímalo, čím to je, že oba mailing listy působí dost mrtvým dojmem. Buď v našich končinách není o česky mluvící konferenci Perlu zájem nebo zájem je, ale není jednoduché ji najít.
Tiskni
Sdílej: