Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Osobně si myslím že tam žádné chemické zbraně vůbec nebyly, někdo se možná přidusil slzákem.no, nemám čas teraz zisťovať, čo o tom písali ešte potom, ale pred niekoľkými dňami preleteli médiami správy, že tie hromadné vraždy majú na svedomí "povstalci", čo uniesli a povraždili ľudí z alavitských dedín už prv, a púotom že tie obete vydávali za Ľudí, čo mali zahynúť po chemickom útoku vládnych vojsk... priehľadné lži a zahmlievanie spôsobujú napodiv taký opačný efekt: človek začne pochybovať, či by bol niekto naozaj tak blbý, že by si dokázal vymyslieť takú nešikovnú intrigu a tak to dokafrať... no ale ako ukazuje prax aj tu v niektorých diskusiách, zrejme sa takí dementní psychopati vyskytujú v každej časti sveta, aj v sociálnych bytoch so zaskleným balkónom
Aby nebolo pochýb, že to pod SKK píšem ja, ktorá mám na ten nick licenciu, keďže je normálne registrovaný, tak som sa kvôli Vám aj prihlásila.Registrovaním účtu na Abc, pokud vím, nikdo žádnou licenci na nick nezískává, pouze přístup na svůj účet
Píšete to, ako keby ste boli expert na Blízky a Stredný Východ.Jo, dneska je odborník na Blízký/Střední Východ kde kdo, hned v téhle diskusi jich je několik
tak ja budem písať pod nickom kralyk sprosté vtipy o poľovníkochKlidně![]()
v tom odkazu v jiném blogu jsem myslel, že je to provokace; tady člověk nikdy neví, jak jsem se přesvědčilpoznávacie znamenie: provokatér nevie po slovensky, má mizernú slovnú zásobu, takže sa obmedzí na niekoľko málo pracne poskladaných slov, namiesto ktorej ( 2. pád j.č.) napíše ktoré a pod. aj keď sa veľmi snaží a nešikovne napodobňuje vlastné predstavy o tom, koho by chcel provokovať, s cieľom vtlačiť ich do hláv sugestibilných jedincov:)
Když si pozorně přečteme téměř čtyřicetistránkový dokument, nenajdeme tam žádnou narážku na to, že to byl právě režim Bašára Asada, kdo jedovatý plyn použil. Zato experti OSN opakují na několika stránkách jednu a tutéž myšlenku: přivezli je do míst, pošlapaných spoustou lidí, a hodnověrně už proto nebylo možné zjistit, co se tam vlastně stalo: -Po celou dobu, co jsme se nacházeli v místech vyšetřování, tam přijížděli nějací lidé a přiváželi nové důkazy. To nás nutí k vyslovení předpokladu, že důkazy přemísťovali a zřejmě jimi manipulovaliZdroj. Je ta originální zpráva někde ke stažení?
se logo SCFR a logo GRU (ačkoli to se už neotáčí)?To logo je tam proto, aby vytočilo takové šulínky jako jsi ty i když se už neotáčí. Principiálně nevidím rozdíl mezi britským SAS a americkým NAVY Seals a Specnazem, jsou to stejná hovada. Specnaz jsou možná o něco větší kokotka, maj lepší výcvik. Matička Rus prostě zavolala a už jsou podle neoficiálních zpráv co jsem pochytil v Sýrii nějaký čas. To jsou nekompromisní hoši a Kreml je povolává jen když jde opravdu do tuhého. Přidám trochu Old schoolu? zajíci
Matička Rus prostě zavolalaProč všichni mají Matičku Rus, Strýčka Sama, Velkou Germánii, Matičku Albánii, atd. a my máme jakožto národní personifikaci Švejka, Járu Cimrmana, Hloupého Honzu, Jan Žižku,… to by mě zajímalo co by takový Švejk hulákal na naše speciální jednotky: „Na Bělehráád!“ v kolečkovém křesle, s francouzskýma holema v rukách tažený starou paní Müllerovou?
Hloupého Honzu v kolečkovém křesle, s francouzskýma holema v rukách tažený starou paní Müllerovou?Jilek?
To logo je tam proto, aby vytočilo takové šulínky jako jsi ty i když se už neotáčí. Principiálně nevidím rozdíl mezi britským SAS a americkým NAVY Seals a Specnazem, jsou to stejná hovada.Mě to nechává naprosto chladným
Ten pan Asad je na vine, protoze je v te odpovedne pozici - je to mluvou pravicovych lidi takovy manager - ktery je zcela jasne neschopny. At uz chemicke zbrane pouzil kdokoliv, na vine je Asad - budto je pouzil sam a nebo je mel spatne zajistene - v kazdem pripade je na vine on a nikdo jiny. Ma vsechny pravomoci a vsechny moznosti - to jedine spravne je postavit Asada pred soud za tu smrt tech 1400 lidi - koho jineho taky nez toho, kdo je zodpovedny za poradek v zemi. Zrovna tak ta obcanska valka - pan Asad trpel nebo dokonce podporoval korupci, lidem se darilo spatne a vysledkem je, ze pak staci malo a lide sahnou ke zbranim. Spokoneji a syti lide totiz nedemonstruji! Zde opet ten samozvany vladce totalne selhal a konsekventnim resenim by bylo, kdyby odstoupil. Obama jedna spravne a bohuzel je zbyly svet jen plny prizdisracu, Od toho je tu OSN, aby kdyz v nejake zemi zemre tisice lidi pouzitim chemickych zbrani, tak pak ta aktualni vlada v te zemi ztratila jakykoliv narok zustat u moci a nastupuje kuratela OSN. Tak to je nakonec v charte OSN , jenom to zasrane pravo veta cinnost OSN totalne blokuje. A Obama se to snazil obejit, ale jak videt, nikdo dalsi si nechce spinit ruce.to psal opravdu dad? tomu nevěřím.
Ať to napsal nebo nemyslím že nie... keď som to zbadala, v prvej chvíli som si myslela, že je to niekto, kto sa v y d á v a z SKK, až potom som si všimla, že a podpísal dad...teda, tiež som mala pocit, že je to nejaký rarach
Rád věřím, Sýrie není chudá země. Viděl jsem nedávno prezentaci ze Sýrie (samozřejmě to nemůže být úplně reprezentativní vzorek), ale viděl jsem supermoderní stavby, obrovské obchodní domy, hustý provoz ve městě a tržiště plná zboží a dobře oblečených lidí. Nevěřím, že něco takového by bylo možné vidět v Rumunsku v 80. letech.Nejenon Rumunsko, naši vzpomínají na ten šok, když v tom roce 87-88 přiletěli z rozvinutého Československa do "rozvojové" Sýrie a viděli například plné obchody. A tím nemyslím arabské bazary s kořením, ale tam nebyl problém koupit jakoukoli elektroniku.
i přes dobrý dojem, který na mě udělaly ty obrázky, vládne tam diktátor.
Nojo, ale řekněte mi, kde je tam nějaký nediktátor. Prosím vynechme "osvobozené" státy jako Irák a Lybie, to není žádná demokracie, ale bordel. Jediný stát, který mě napadá a který má blízko k demokracii je Libanon. Sice tam nemají strany v našem pojetí, tam jsou politické strany na konfesním principu. Tam to prostě všude lidé vnímají jinak, mají tam prostě jiný žebříček hodnot, a to nikdo žádným vojenským zásahem nepředělá. Prezident je tam maronita (křesťan), premiér je sunnita a předseda Parlamentu je Hizballáhista. Možná jsem to popletl ty funkce, ale takle nějak to tam mají rozděleno a Libanon je dalo by se říci parlamentní demokracie, ale lidi tam volí podle náboženského přesvědčení, a ne podle nějakého přesvědčení politického. A navíc bych řekl, že to tam jakž takž funguje jenom proto, že ty tři hlavní náboženské proudy jsou tam zastoupeny početně relativně vyrovnaněm a žádný nemá zatím nějakou výraznou početní převahu.
No teď k tomu Asadovi. Samozřejmě na naše poměry to je diktátor. Ale řekl bych, že z těch bývalých či současných v té oblasti je to diktátor nejvyměklejší, který byl přístupný i k reformám a ke změnám Ústavy. To však utnula ta tzv. arabskojarní revoluce džihádistů. To jeho taťka Hafíz byl jinačí kádr a formát. Když se vzbouřilo islamistické Muslimské bratrstvo někdy v osmdesátých letech, tak za několik dní už jezdily nad Muslimským bratrstvem tanky a buldozery a to bratrstvo bylo pod zemí. Bylo to nelidské, brutální a jistě by se daly najít další příměry, ale o to víc to bylo účinné. Saddám byl myslím taky o dost lepší kádr, to nebyl žádná bačkora. Jakmile tam nad těmi lidmi nebude tvrdá ruka, tak to pro tu zemi znamená konec a převládnou náboženské vášně a všichni se tam vymlátí do jednoho mezi sebou. A to bude samozřejmě konec i pro tamní docela početnou křesťanskou menšinu, která patří k nejstaším na světě.
Proto si myslím, že sekulární vyměklý diktátor je pro tu zemi nejlepší ze všech špatných alternativ. Podnikání tam bylo možné, čili v ekonomické oblasti tam takás jakás svoboda byla a hlavně tam panovala za Asadů náboženská svoboda (teda až na extremisty z Muslimského bratrstva). Podívejte se, co je tam teď. Alkajda dobývala městečko Maloula a zastřííleli si do sochy panny Marie. A tuhletu zvěř tam USA podporují a vyzbrojují. V Sýrii je navíc mnoho roztodivných vyznání a všeliké národnostní menšiny a tam žádná demokracie nemůže fungovat. Ti lidé prostě vidí svět jinak, tak nějak nábožensky.
Takže diktátor je vlastně člověk, co se obětuje pro blaho lidu, aby neměli v zemi chaosV podstatě je to tak. (v tamních podmínkách). Ne však pro pravdoláskařské blbečky a studentíky, odkojené článečky v Reflexu a festivalem Jeden svět.
V podstatě je to tak.Ty musíš být dobře naivní...
Ne však pro pravdoláskařské blbečky a studentíky, odkojené článečky v Reflexu a festivalem Jeden svět.Nevím, jestli je tohle nějaký pokus o škatulkování lidí, každopádně já osobně neznám ani jedno ani druhé
To je zkrátka úděl všech škatulkujících: dřív nebo později zaačnou lidi z těch škatulek vypadávat, škatulky se začnou rozsypávat...+1 Nehledě na to, že jeden svět těžko někoho posune tím směrem, co si AMD myslí. Asi by tam měl někdy zajít.
co si AMD myslí. Asi by tam měl někdy zajít.Já jsem tam taky několikrát byl. Ale už je to delší čas. Na tom posledním tedy ne, kde se promítalo jak Hafíz Asad jezdil tanky po Muslimském bratrstvu. Charakterizoval bych to asi takto: Je to PŠM (politické školení mužstva) o zemích, kam se chystá a nebo už vtrhla americká armáda. Po poslední projekci už o tom nemám sebemenší pochyby.
AMDMůj odhad je, že nejde o AMD, ale o Jirku Čecha.
V Iráku byl klid, svítila elektřina, tekla voda, normálně se tam žilo, nebyly tam žádné únosy, prostě klid.To ale může být jen vnější dojem. Na Redditu byl před časem poměrně obsáhlý příspěvek od člověka, který v jednom z těchto "pořádkumilovných" režimů žil. Nejednalo se teda o Irák, ale o Lybii nebo Egypt, teď přesně nevím a nedaří se mi to dohledat. Myslím, že to někdo linkoval i odsud z Abc. Každopádně, ten člověk tam popisoval těžce totalitní praktiky místní vlády. Jak lidem stát zemezí lékařskou pomoc jen proto, že se na facebooku spojili s těmi nesprávnými lidmi, jak nutí lidi donášet atd. Vycházíš z předpokladu, že pořádek je vždy lepší než chaos. To je ale těžký omyl, existují/existovaly systémy, které jsou/byly velmi dobře oragnizované, ale přitom představují mnohem horší zlo než chaos. Další věc je, že asi těžko můžeš očekávat, že po svržení diktátora bude režim stabilní. No, než mě zas někdo někam zaškatulkuje, tak bych měl říct, že přesto nejsem fanouškem ani chaosu ani okupace těchto států Američany nebo Rusy.
Takže súvisí.Opravdu nechápu, jak souvisí stav demokracie v ČR s mým výrokem spochybňujícím dobré umýsly diktátorů.
Okrem toho, na to, aby si mohol Asada prehlásiť za zlého diktátora by si musel ...Ok, tak až se budu chystat prohlásit Asada za zlého diktátora (což jsem zatím, všimni si, neudělal), tak tě požádám o konzultaci (jakožto jednoho z místních odborníků na Blízký východ).
Ta holka je fakt vadná. Ty napíšeš, že nesouhlasíš se zásahem USA, ona ti to stejně předhodí jako bys nic nenapsal. Asi už tě má taky zaškatulkovaného a je jedno, co napíšeš.A mám byť "holka" ja, tak sa Ti musím poďakovať, to už je ozaj vzácnosť, aby ma tak niekto nazval. I keď vek vôbec nevnímam a už si tie roky ani nepočítam:). Vadná... no, to už si poďakovanie veľmi nezaslúži, najmä ak je to takto precedené cez zuby takto poza chrbát. Inak máš samozrejme právo sa mýliť:). Zaškatulkovaného nemám ani Teba, hoci ten tvoj spôsob komunikácie mi je veľmi povedomý - jeden to tu má tiež, ale to je stratený prípad a už sa nevylieči.Ty možno ešte šancu máš, na niektoré veci prísť. Prosím konkrétne, kde som čo predhodila na údajné kralykovo prehlásenie, že nesúhlasí so zásahom USA - o tom sme sa podľa môjho názoru nepreli, tam šlo iba o to, že gtz podľa mňa správne posúdil situáciu a lepší je taký diktáro ako Asad ako nejaké teroristické skupiny, ktoré tam po páde Asada narobia bordel ako napr v Líbyii.
nie som odborník na Blízky Východ o nič väčší ako ty, ale zaujímalo by ma, čo ty očakávaš od jeho - s božou a americkou pomocou- zvrhnutia a či si skutočne myslíš, že to pre Sýriu bude požehnaniea preventívne, ak by si chcel prekrútiť vyššie uvedené: tam je len otázka, čo by kralyk očakával po zvrhnutí Asada, či zlepšenie situácie... tá vsuvka neznamená, že by som kralykovi pripisovala súhlas so zásahom USA, len že ak by mal byť Asad zvrhnutý, tak na to bude potrebná tá božia a americká pomoc (teroristi sa o to snažia dúfajúc v pomoc Alaha a USA)
tam je len otázka, čo by kralyk očakával po zvrhnutí Asada, či zlepšenie situácie...Jak tahle otázka souvisí s tím, jestli Assadovi skutečně šlo nebo nešlo o blaho lidu? Vedeš tu diskusi na jiné téma.
Reč je konkrétne o Sýrii, alebo nie?Právě že v původním příspěvku prohlásil gtz obecně o státech Blízkého/Středního východu, že je lepší, když tam jsou diktátoři, než aby tam byl chaos. Takhle obecně s tím nemůžu souhlasit. Hodnotit konkrétně situaci v Sýrii a Asada pro mě není tak snadné - nejsem narozdíl od tebe expert na tuto geopolitickou oblast a ten vývoj jsem sledoval jenom zběžně. Nicméně z toho co vím (např. o cenzuře internetu v Sýrii a dalších problémech) mi přijde, že ta stabilita toho režimu není tak úplně zadarmo, je draze vykoupena. Jestli ta stabilita za to stojí, je otázka. Tu otázku by ovšem měli řešit zejména lidi, kteří tam žijou - nemyslím si, že to za ně může zodpovědět SKK ze Slovenska nebo gtz z ČR. No každopádně nemíním jen tak věřit báchorkám o tom, jak se Asad obětuje pro blaho lidu a podobně... To je podobná báchorka, jakože vládě USA jde o blaho tamějších lidí.
Nicméně z toho co vímBohužel o tom víš strašně málo,
že ta stabilita toho režimu není tak úplně zadarmo, je draze vykoupenaCo to plácáš za nesmysly? Čím je vykoupena? Nějakou cenzurou? Sakra ti lidé si raději budou nechat cenzurovat internet než aby po nich někdo střílel, vyhazoval je do povětří, prováděl únosy apod. V těch zemích když je chaos tak je zle, stačí se podívat na Afghanistán popř. Irák.
Sakra ti lidé si raději budou nechat cenzurovat internet než aby po nich někdo střílel, vyhazoval je do povětří, prováděl únosy apod.Stačí tam napsat na internetu ten nesprávný názor a unese tě vláda [1], netřeba okupace...
A co se děje někde v Evropě nebo v Americe? prohlásíš něco co nemáš nebo náhodou něco vyneseš ven a jsi nepřítel demokracie.Ano, bohužel to tak je...
Jde pouze o to, že kdyby tam byl chaos tak by to dopadlo poněkud hůře. Stačí se podívat na Irák, kdy bez důvodu tam vpadlo společenství a jak to dopadlo -> špatně -> hrozí tam občanská válka.To souhlasim, já jen že stabilita taky není taková idilka... Ono další otázka je, co všechno by ten režim musel dělat, aby tu stabilitu udržel i dobudoucna.
Hodnotit konkrétně situaci v Sýrii a Asada pro mě není tak snadné - nejsem narozdíl od tebe expert na tuto geopolitickou oblast a ten vývoj jsem sledoval jenom zběžně.Vieš čo, kralyk? V kine zmenili program a namiesto toho bol film Kauza Cervanová. Tak som sa vrátila po tom filme s oživenými spomienkami na eštébacku manipuláciu pri výsluchu a emocionálne som teraz trochu viac vyhrotená, takže to napíšem tak, ako si to myslím: to ako komunikuje pavlix a ako ho v tom zdarne napodobňuješ, mi o.i. pripomína tie ich svinské spôsoby šikany a prekrúcania, k akým boli vycvičení tí eštebácki hnidopichovia. Ja sa nehrám na žiadneho experta, ale zrejme nie som odkázaná na to, aby som chápala nejaké súvislosti na wikipédiu,ktorá vzniká tak, že autori v tvojom veku a s tvojimi skúsenosťami a vedomosťami orafú nejaké články preložené z americkej angličtiny a už si myslia, že všetkému rozumejú a na všetko majú patent. Tiež, prepáč, kašlem na vaše formálno - logické argumenty. Buď taký láskavý, a nepodsúvaj, že a pasujem do roly nejakých expertov. Nepotrebujem sa tváriť nijako, to je typické pre tvoj vek, tým som dávno prešla.
Tu otázku by ovšem měli řešit zejména lidi, kteří tam žijouto som niekoľkokrát napísala, aj v tom blogu multikulti a diskusii k nim, ale úspešne si to odignoroval, lebo sa to nehodí do krámu, naopak, ešte pokračuješ v tých poznámkach o mojich ambíciách mudrovať o tom, čo by pre koho bolo najlepšie
No každopádně nemíním jen tak věřit báchorkám o tom, jak se Asad obětuje pro blaho lidu a podobně... Tani gtz ani ja tu nerozprávam žiadne báchorky
jak se Asad obětuje pro blaho lidu a podobně..... už sa nechcem donekonečna opakovať, stačí si prečítať, čo som k tomu už napísala a čestne si odpovedať, či ho nejako gtz alebo ja glorifikujeme riaď sa sám sebou a nepočúvaj svoju svorku
to som niekoľkokrát napísala, aj v tom blogu multikulti a diskusii k nim, ale úspešne si to odignorovalAni ne tak, že bych to odignoroval, já jsem to prostě nečetl. Sorry, nemám čas číst všechny zdější blogy.
Ok, omlouvám se za toho experta.v poriadku
Co se týče překrucování, myslím, že by nebylo špatné začít před vlastním prahem.Nemám vo zvyku vytrhnúť z kontextu časť niečej myšlienky, ktorá a mi hodí a použiť ju v takých súvislostiach, aby mi zapadla do môjho plánu. Sebakriticky si pozri, koľkokrát si to spravil ty.
takový organizace jako Amnesty International nejsou zrovna 100% důvěryhodnýv tej diskusii pod tým blogom, ktorý si nečítal, som niekde napísala aj toto... a okrem toho aj to, že ľudia si vo svojej krajine majú rozhodovať o sebe sami a nijaký takí, ako gtz z ČR alebo SKK zo SR, nemôžu vedieť, čo je pre nich lepšie... ale napísala som to aj tu, len si asi nechcel vziať na vedomie
Jinak napadat autory toho článku kvůli věku (navíc domělému) je směšný....Tobě by se taky nelíbilo, kdyby tě někdo napadal kvůli věku.nie kvôli veku (na to som tu objekt ja alebo ďalší nie v tom vašom) a nie napádať, snaha tých mladých autorov prispievať do encyklopédie, na ktorú si zadarmo klikneš na internete, je fajn, ale prepáč, ak tie články nezožeriem aj s chlpami a radšej ich nebudem pokladať za ten jediný a najdôveryhodnejší zdroj (ostatne, aj tvoj priateľ pavlix sa k nim vyjadril kriticky, najmä k tým zaoberajúcim sa politickými záležitosťami, ale to ti z nejakého dôvodu teraz uniklo). No a mňa môj vek nijako neserie. Má svoje výhody. Nwviem, či je to tak aj u chlapov, ale ak je, uvidíš:).Poskytuje istú slobodu, takže si človek hovorí, keby som tak bol v t e d y vedel, na čom všetkom vôbec nezáleží!
jakej informační zdroj doporučuješ ty a proč je ten tvůj lepšíno napr. keď si ja rýchlo potrebujem niečo ujasniť, pripraviť (trebárs čo potrebujem do práce), tak si síce kliknem na tú wiki... no zároveň aj na napr. viahistoria.sk, okrem toho, že tu mám hneď poruke kadečo užitočné v knižnej podobe...rozhodne sa nikdy nespolieham na jeden zdroj... a pokiaľ ide o nejaké tie aktuálne politické alebo spol. problémy, tak je to podobné, nie som síce jazykovo tak vybavená, ako vaša generácia, ale nie som nijaký sugestibilný nekritický čitateľ... a mám rada autorov, mimochodom, s ktorými nemusím súhlasiť vo všetkom, ale ktorí mi ukážu nejaký iný pohľad...
snaha tých mladých autorov prispievať do encyklopédie, na ktorú si zadarmo klikneš na internete, je fajnNo, tak jsi mě donutila si ten věk autorů wikipedie vyhledat
ale prepáč, ak tie články nezožeriem aj s chlpami a radšej ich nebudem pokladať za ten jediný a najdôveryhodnejší zdrojTak to já samozřejmě taky ne. I jsem to poznamenal... Ohledně Sýrie jsou zřejmě potenciálně nespolehlivé jak informace od Amnesty Int., tak i od Human Rights Watch.
ostatne, aj tvoj priateľ pavlix sa k nim vyjadril kriticky, najmä k tým zaoberajúcim sa politickými záležitosťami, ale to ti z nejakého dôvodu teraz unikloNeuniklo mi to, ale nejednalo se o nějakou konkrétní záležitost, takže celkem není moc o čem diskutovat...
že to není něco jako Russia Today nebo podobně, protože to je co do důvěryhodnosti něco jako CNN, akorát Ruský...
Teď s tebou budu souhlasit, rt.com je tendenční až mírně propagandistické ale jiným směrem než CNN. Kdybych měl zhodnotit naše média označovaná jako "mainstream", tak to je děs a propagandistické srajdy proložené úsilím takových es jako je Marjanovič. Něco jako nezávislé zahraniční zpravodajství v mainstreamu u nás nenajdeš. Protože jsou to předžvýkané propagandistické sračky z Reuters a podobných a to co tady máme možnost číst, není zpravodajství, ale překladatelská agentura nevalné úrovně. Veřejnoprávní médium jakbysmet. Sice tam ČT nějakého zpravodaje má, ale z těch několika kusých reportáží jsem dozvěděl, že tam jde o nějaké lidové povstání dělníků a rolníků proti diktátorovi a v pozadí za reportérem si tam zkoušel nějaký terorista kulomet na džípu.
Z našich médií bych doporučil tyden.cz, ten se z nějakého záhadného důvodu vymyká tomu mainstreamu, všechna čest, tam jsou celkem solidní a vyvážené články. Dále literárky.cz a články T. Spencerové, to vcelku ujde (i když je to taky mírně tendenční, ale alespoň je to dobře ozdrojováno)
Když se ještě vrátím k těm zahraničním zdrojům. Jsou tady ještě takové zdroje 24/7 "English speaking" jako je Al džazíra. Což je samozřejmě svým způsobem propaganda taky. Katar má jeden velký zájem v Sýrii a tím je produktovod s plynem, a proto v Sýrii štědře podporuje a vyzbrojuje teroristy. Pozastavil bych se ale nad jedním méně známým zdrojem (který je taky 24/7 English speaking) a to je pressTV, což je zase propaganda z Teheránu. Ale není to zas taková hrůza, i tam se dají najít a slyšet zajímavé informace, které se z našich médií nedozvíš. Občas stojí za to juknout i tam.
No a samozřejmě nějakou literaturu jako třeba toto. Přečíst si Human rights in Syria na wikipedii je rozhodně nedostačující. No a abych to nějak shrnul. Zcela důvěřovat nelze žádnému zdroji, každý je nějakým způsobem zdeformovaný a zaujatý, ideální je si jich projít co nejvíce a pak to nějak zkonfrontovat a zhodnotit a zapojit do toho šedou kůru mozkovou, nic lepšího nejde doporučit. Takže asi tak, šmudlo.
Každopádně díky za tipy!
Jojo, není zač. Soráč za dlouhou odmlku, nebyl čas. Občas taky sleduju anna news, to je ale rusky a tak jsem ti to ani nepředkládal :). Z toho by si asi nic neměl, páč asi neumíš rusky (předpokládám). Já se ale na to občas kouknu, je to zajímavé. Je to takové bezprostřední zpravodajství z bojiště, takový syrský deník. Z vládní strany samozřejmě. Pokud máš zájem o zpravodajství z povstalecké strany, tak se taky něco najde na tytrubko.com, jak tam demokratická opozice řeže hlavy biskupům a lidožrouti si pochutnávají na vnitřnostech vládních vojáků a jak Al kakajda rozdává zmrzlinu dětem.
Jestli ses podíval na tu odkazovanou literaturu o zahraniční politice Bašára Asada, tak ses tam mohl něco zajímavého dozvědět. Sýrie byla regionální mocnost. Teď samozřejmě už není, všechno je tam v troskách. Bašár zdědil jakýsi represivní aparát po svém tatíkovi. A ten taťka se s tím moc nepáral, Muslimské bratrstvo se za jeho vlády ocitlo záhy pod pásy T-72. Bašár měl tendence k reformám a ke změnám Ústavy. Tedy takové pozvolné uvolňování. To však utnula revoluce kanibalů. Rázem to prostě nejde. Tam je okolo 70% sunnitů a hlavně z nich se tam rekrutují takové kreatury a lidojedi z Kakajdy.
Držet je u huby a pozvolna uvolňovat poměry je asi jediné dobré řešení. Když se podíváš na náboženské zaměření Asada a alevitů, tak je to jakýsi iluminát a odpadlík od šíítské větve islámu. Ale jeho vláda je sekulární a více než k tolerantní ke křesťanům. Z teologického hlediska tomu moc nerozumím, ale ti alevité jsou něco vzdáleně připomínajícího islám. Nevyžadují šaríu, někteří z nich slaví i Vánoce (viz. příloha)a vztah k ženám je taky jiný než v islámu a Korán je jen nepovinná četba. Podle mě je to nejpříznivější a europeizovaná forma islámu (pokud to jde vůbec považovat za islám, to je otázka). Že se Bašár spřáhnul s Hizballáhem, tak to je podle mě spíš sňatek z rozumu, než z lásky. Sice tam jde možná najít nějakou náboženskou spřízněnost, neb Hizballáh je šíítské hnutí, které vzniklo jako odpor proti okupaci Libanonu Izraelem (ale Sýrie se tam nafutrovala taky, to nepopírám).
This is the story of prince of battlefield. Upozorňuju, že je to řádná nalejvárna . Ale Hizballáh je jediná síla v okolí, která dokáže vyprášit kožich i "sionistům". A to je trnem v oku humanitárním bombarďákům a Izraeli. Al kakajda je proti Hizballáhu mateřská školka a cucáci.
Zkrátka to posuzuješ očima středoevropana a to je chyba. Tam je jiný svět. Ale zase si na tobě cením, že chápeš, že tam Američani nechtějí vtrhnout kvůli ušlechtilým pohnutkám a humanitárním zájmům, to je pokrok :)
:-/
Já nevim jestli budu mít čas to všechno zpracovat - možná budu muset nechat Sýrii, ať si sama poradí...
Máme ani ne 11 hodin a já du spát. Co sem to za geeka Ta holka je fakt vadná. Ty napíšeš, že nesouhlasíš se zásahem USA, ona ti to stejně předhodí jako bys nic nenapsal. Asi už tě má taky zaškatulkovaného a je jedno, co napíšeš.len ma mrzí, že nie si schopný vystrčiť hlavu z piesku, štucháš odboku a potom necháš chudáka kralyka, aby si to zlízol namiesto teba
Okrem toho, na to, aby si mohol Asada prehlásiť za zlého diktátora by si musel mať nejaké významné fakty o tom, ako tam tá väčšina ľudí pod ním trpela nedostatkom a ako tam za jeho vlády perzekvovali hrubo potlačovali ľudské práva.Jinak kdybych tohle chtěl řešit, začal bych tady.
To je prostě akorát snaha najít názor, se kterým se můžeš střetnout. Takže budeš muset najít někoho jinýho.to je trochu osobný argument, nie? dobrúúú!
nič z toho som nenapísala... naopak, pokúšala som sa pochopiť, v čom konkrétne nesúhlasíš s gtz
Nesouhlasím s tím, že diktátor je dobrý jen proto, že zavede pořádek.
Dám příklad (je to prosímvás pouze příklad, než se zas někdo vytasí s nějakou škatulkou):Pokud se bude 95% lidí mít dobře a 5% lidí bude perzekuováno vládou, a to třeba i velmi drsně (protože mají nepohodlný názor, jinou barvu pleti nebo něco podobného), tak to podle mě není v pořádku. Samozřejmě, že když se 100% má špatně kvůli chaosu, tak to je taky špatně, ale nijak se tím neospravedlňuje předchozí režim, přestože se v něm mělo 95% fajn.no, pokiaľ bude 5% alebo aj 10% ľudí bránené, aby šírili myšlienky vyvolávajúce nenávisť medzi rasovými, etnickými či náboženskými skupinami, tak nie je zlé, ak sa voči tým vyvolávačom napätia a konfliktov rázne zasiahne... demokracia nie je bezbrehé "hovorím a robím si čo chcem" (pozri zákl. ĽP a slobody)
Nesouhlasím s tím, že diktátor je dobrý jen proto, že zavede pořádek.To co rikas je IMHO klasicky priklad nesouladu mezi idealismem a realpolitikou. Idealiste tvrdi, ze predchozi rezim nemel zadne ospravedlneni, protoze nebyl dokonaly (nebo i jen "dokonaly" ve smyslu zapadni demokracie). Realiste pak, ze to neslo lip udelat. Problem je, ze idealiste porad rikaji, ze to slo lip; jsou vecne nespokojeni. Realpolitici pak obvykle dosahuji skutecnych, i kdyz spise mizernych, vysledku. Ano, nekdy to opravdu lip udelat lze, a idealiste maji pravdu. Ale v tomto pripade? Udela se to lepe bombami za podpory radikalne islamske opozice? (Ostatne, rekl bych, ze zatim nejlepsi strategie boje proti diktaturam popisuje Gene Sharp ve svych knizkach.) Ja cim jsem starsi, tim vic se na veci divam optikou realpolitiky nez idealismu.. rekl bych. (Hezky je tento rozdil videt na levicovych priznivcich a odpurcich Milose Zemana, ale to by bylo na jinou diskusi.)
Ja cim jsem starsi, tim vic se na veci divam optikou realpolitiky nez idealismu.. rekl bych.To je normální. Asi na čase začít se s tím věkovým rozdílem smiřovat.
tak si teda tiež rýpnem, a dúfam, že to vezmeš so sebe príznačným humorom, s ktorým ty rýpeš do iných :): Aj ty sa už budeš musieť pomaly zmierovať s vekovým rozdielom, kríza stredného veku už klope na dvere, alebo už možno aj vošla, keď nikoho nepočula povedať "ďalej"... ja som cca v tom veku mala 4 deti ako schodíky od 0 do 4 rokov a nemala som čas rozmýšľať o nejakom zmierovaní sa, do tej reality sa v takých prípadoch skáče hlavička. Taký úder do čela niekedy vylieči aj zaslepených samých sebou.Ja cim jsem starsi, tim vic se na veci divam optikou realpolitiky nez idealismu.. rekl bych.To je normální. Asi na čase začít se s tím věkovým rozdílem smiřovat.
Druhy vyznam je ten zmineny - nekdo, kdo se nechce smirit s realitou a pozaduje jeste vetsi dokonalost. Tam to nabira spis pesimistickou podobu, totiz odmitani.Opravdu nechápu, jakým způsobem byl můj názor "Assadův režim rozhodně nebyl ideální" transformován na "Odmítám realitu a požaduji větší dokonalost". To mně skutečně naprosto uniká. Množství asumpcí lidí, kteří mi odpovídají je neuvěřitelné
A prave ta tvoje dalsi stiznost na politiky mi prijde jako takovy priklad. Ano, lide toho politika pravem prohlasi za nejlepsi moznou volbu, protoze nejlepsi moznou volbou je. Rozumis, ty uz jsi v premise sveho prikladu eliminoval pripad, ze se najde nekdo lepsi.Ne, žádná taková premisa tam nebyla. V tom příkladu může klidně existovat X dalších realistických lepších možností, ale lidé je prostě budou ignorovat, protože nejsou dostatečně na výsluní a nejsou dostatečně mediálně (nebo, chceš-li, "memeticky"
Ja se musim ptat - jakou mam volbu? A podle te volby si vybirat. Rict, ze nebudu vybirat, protoze dobra volba neni, mi pripada k nicemu. Nevede to k zadnemu reseni.Souhlasím. (Resp. ještě se může člověk pokusit novou možnost vytvořit.)
ještě se může člověk pokusit novou možnost vytvořit
Opravdu nechápu, jakým způsobem byl můj názor "Assadův režim rozhodně nebyl ideální" transformován na "Odmítám realitu a požaduji větší dokonalost".Vzdyt jsem ti to napsal. Rict "Assad je spatny" je idealismus; rict "Assad je dobry" je realpolitika.
Všimni si, že jsem pouze hodnotil diktátory. Co se týče Sýrie, rozhodně jsem po nich nikde nepožadoval dokonalost. Ani demokracii.Ano, ty hodnotis diktatory vuci idealu ne-diktatora. Gtz hodnotil realne alternativy. To je ten rozdil, a tedy i rozdilna interpretace toho, co je "dobro".
Ne, žádná taková premisa tam nebyla.Ah, mas pravdu. Spatne jsem to precetl. Jenze bohuzel z toho, jak jsi to postavil, nevyplyva vubec nic..
ale lidé je prostě budou ignorovat, protože nejsou dostatečně na výsluní a nejsou dostatečně mediálně (nebo, chceš-li, "memeticky"To je zcela jina otazka a myslim si, ze nemas pravdu.) vymezné vůči té nejhorší možnosti
Vzdyt jsem ti to napsal. Rict "Assad je spatny" je idealismus; rict "Assad je dobry" je realpolitika.Imho blbost. Řekl bych, že to je spíš takhle: Říct "Assad je špatný, měli bychom tam rychle nastolit západní demokracii" je idealismus. Říct "Assad je špatný, ale nemáme lepší možnost, takže berem Assada" by byla "realpolitika", jak to nazýváš. Říct "Assad je dobrý" je prostě nepravda. Ono totiž podobnou logiku bychom mohli aplikovat i třeba na toho Obamu - mohli bychom například říct, že to je dobrý president, protože Romney by byl ještě horší. Jenže (bez ohledu na to, jestli skutečně by byl nebo nebyl Romney horší) takový výrok je prostě logický klam.
Tak jeste jednou. Snazim se ti vysvetlit, ze "dobre" a "spatne" skutecne zavisi na perspektive (a tedy skutecne v nekterych pripadech plati, ze jestli byl Asad dobry nebo spatny zavisi na tom, co nastane po nem). Ty delas, jako by byla jenom jedna - ta tvoje.Já chápu, jak to myslíš, ale přijde mi to nepřesné. Když říkám 'dobrý', mám tím na mysli dobrý z hlediska morálky. Chápu, že to považuješ za naprostý idealismus - ono to tak zní, ale ve skutečnosti ty důvody jsou čistě pragamatické. Myslím, že by se dalo ověřit, že společnost, která více vyznává morální zásady, se má lépe. Samozřejmě je problém definovat, co jsou ty správné morální zásady
Konkretne si myslim, ze v Syrii tezko vznikne demokracie, dokud se velka cast toho naroda nevzdela v tom, jak to funguje na Zapade, v praxi, a proc je to uzitecne.Naprosto souhlasim. Všimni si, že v tomhle výroku sám automaticky implikuješ nějaké hodnocení mnohem širší než to, kterým jsi (nebo bys) před chvílí hodnotil Asada.
Když říkám 'dobrý', mám tím na mysli dobrý z hlediska morálky. Chápu, že to považuješ za naprostý idealismus - ono to tak zní, ale ve skutečnosti ty důvody jsou čistě pragamatické.Z hlediska _tvoji_ moralky, a v tom je ten idealismus. Idealismus ale neni nutne nepragmaticky - jenom je to jiny druh pohledu. A ja jsem se nesnazil ani tak vysvetlit, jak co chapu ja, spis to, v cem se neshodnes s gtz.
Myslím, že by se dalo ověřit, že společnost, která více vyznává morální zásady, se má lépe.Moralni zasady ma kazda spolecnost. Otazka spis je, jak posoudit, ktere jsou lepsi. To bez toho nazoroveho stretu asi nepujde (coz fakticky zahrnuje i stret s realitou). Ja osobne povazuji zapadni hodnoty za dobre, ale muze to byt jenom prave podobna neznalost, jako u tech Syranu.
ale uvědom si, že tímhle způsobem může být jako "dobré" označeno prakticky cokoli - stačí najít ten správný rámec možností.Gtz to oznacil za dobre z hlediska Syranu. Myslim, ze to bylo z kontextu celkem jasne; to ty porad tvrdis, ze je to zavadejici. Nemyslim, ze lze takto oznacit uplne cokoli za dobre - prinejmensim to neni mozne, pokud neexistuje kultura, ktera by to tak brala. Na druhou stranu, ano, v zasade muze existovat clovek, ktery vnima dobro jinak nez vsichni ostatni, treba Breivik. Jen tezko muzeme takove uvazovani lidem zakazovat.
Naprosto souhlasim. Všimni si, že v tomhle výroku sám automaticky implikuješ nějaké hodnocení mnohem širší než to, kterým jsi (nebo bys) před chvílí hodnotil Asada.Jsou dve veci, ktere rikam, a ty si je pletes. Jedna je, ze se ti snazim vysvetlit, co rika gtz. Druha pak, co si myslim ja.
Z hlediska _tvoji_ moralkyPrávě že ne nutně. (Z hlediska mojí osobní morálky bych je musel hodnotit asi ještě přísněji
V rámci ...kultúry existuje ...množstvo subkultúr .. a ..ten proces ich približovania sa k sebe, kultúrnej zmeny, by mal byť pozvoľný a prirodzený a že by sa malo nechať na ľudí, čo si osvoja, a nie im to vnucovať. A týka sa to aj vnucovania predstáv o "naštepení demokratických zmien" krajinám, ako je napr. Sýria alebo Irak.Na námietku proti môjmu „multikulti“ postoju, ktorý si namietajúci zásadne vykladali po svojom, som o zákaze rôznych, z hľadiska „civilizovaného Západu“ neprijateľných rituálnych praktík a spoločenských obyčajov napísala:
Myslím, že to je záležitosť práva toho kt. štátu, či a ako tieto obyčaje bude postihovať a zvonku by sa do toho cudzí nemali príliš miešať a vymáhať prispôsobenie sa ich pravidlám mocenskými prostriedkami. Rozhodne tomu musí predchádzať osveta medzi ľuďmi, ktorí tie zvyky praktikujú.a vcelku s mizivým úspechom sa snažila vysvetliť svoj postoj:
Každá kultúra vyznáva hodnoty, ktoré by sa dali označiť za univerzálne "dobré"alebo za "zlé"z hľadiska ľudskej perspektívy ...sú obdobia vo vývoji každej kultúry, aj európskej, ktoré možno označiť za dobu temna.Tak ako v živote jednotlivca, aj v živote konkrétnej spoločnosti môže dôjsť k pošmyknutiu... a potom k návratu na lepšiu cestu. V globalizovanej spoločnosti k tej homogenizácii (asimilácii) dochádza skôr, ako by sa ľudia z rôznych kultúr stihli prirodzene prispôsobiť, nemôžu si sami vybrať, čo by sa im hodilo a čo nie... jednoducho to za nimi príde a vnúti sa im to. ...žiadna kultúra a civilizácia, ktorú ľudstvo vytvorilo, nie je lepšia ani horšia ako tie ostatné a že ak sa ľuďom z iného kult. prostredia vnucujú cudzie spôsoby (vedome a zámerne alebo aj nevedome), pre nich nepochopiteľné (forma, ktorej obsah nechápu), rozvráti to ich hodnotový systém a vznikne stav kultúrnej anómie ...
Na námietku proti môjmu „multikulti“ postoju, ktorý si namietajúci zásadne vykladali po svojom, som o zákaze rôznych, z hľadiska „civilizovaného Západu“ neprijateľných rituálnych praktík a spoločenských obyčajov napísalaNo tam slo hlavne o to, ze skutecne existuji lide, a nejsou zdaleka jen prislusniky tech jinych kultur, kteri si slovo "multikulturni" vykladaji tak, ze to umoznuje praktikovat cinnosti odporujici mistnim zakonum s poukazem na "kulturni specifika". Takze nebylo zcela jasne, kde vlastne stojite. Jinak ja si samozrejme myslim, ze by Syrane udelali lepe, kdyby se jim podarilo vybojovat si demokracii. Jsem ale dost skepticky k tomu, ze to zaridi USA; Truman (a jeho duch) uz je prece jen nejaky ten cas po smrti.
existuji lide, a nejsou zdaleka jen prislusniky tech jinych kultur, kteri si slovo "multikulturni" vykladaji tak, ze to umoznuje praktikovat cinnosti odporujici mistnim zakonum s poukazem na "kulturni specifika".aj k tomu som sa tam už jasne vyjadrila - pokiaľ niektoré zvyklosti inigrantov z iných kultúr zásadne neodporujú miestnym mravom, tak nevidím dôvod ich zakazovať, ale ak sú v príkrom rozpore a ohrozujú nejaké v danej spol. hlavné hodnoty, na kt. je postavená, potom ich samozrejme tá daná spol. tolerovať nemôže
Takze nebylo zcela jasne, kde vlastne stojite.idealista, ktorý musí uvažovať realisticky
Nejednalo se teda o Irákpsal jsem o Iráku, Sýrii a ostatních zemích v tom regionu. Žil jsem v těch zemích nějakou dobu (dohromady asi 6 let) a situaci před vpádem tam znám hodně dobře. Mj. je pravda, že naposledy jsem tam byl někdy za totality, můj táta tam byl i v pozdějších dobách a to co jsem psal je pravda. Bílí lidé doktoři apod. se nikdy neschovávali před místními, ti je měli rádi za to jakou práci pro ně provádí a nyní slova "kde se ukrývá ta bílá kurva" jsou na běžném pořádku. I po posledních útocích před vpádem tam to nějak normálně žilo, dnes jsou únosy stále a po vpádu byla voda/ropa apod. jen pro vyvolené druhé strany. Kamarád co byl léta v Lybii tak má ten stejný pocit jako já. O Egyptě nemluvím ten neznám, ale Egypt patřil za kamaráda druhé strany. Píšeš o nějakém zamezení něčeho, ale to je dnešní moda, nějaká komunikace přes nějaký FB hnus, kde může každá lama psát co se jí zlíbí. Promiň, ale víš pouze o tom co se psalo v českém tisku.
Žil jsem v těch zemích nějakou dobu (dohromady asi 6 let) a situaci před vpádem tam znám hodně dobře. Mj. je pravda, že naposledy jsem tam byl někdy za totality, můj táta tam byl i v pozdějších dobách a to co jsem psal je pravda. Bílí lidé doktoři apod. se nikdy neschovávali před místními, ti je měli rádi za to jakou práci pro ně provádí a nyní slova "kde se ukrývá ta bílá kurva" jsou na běžném pořádku.
1) Za totality už je docela dávno. Ale ok, určitě je dobrý slyšet očité svědectví.
2) V souvislosti s tím očitým svědectvím - jak se měla opozice v době, kdy jsi tam byl nebo kdy tam byli příbuzní? Dobře se jim opozicovalo?
3) Nikde netvrdím, že současný stav je dobrý. Vřele souhlasím, že není. Jen jsem se snažil říct, že bída současného stavu nijak neospravedlňuje/neopravňuje diktátory.
Píšeš o nějakém zamezení něčeho, ale to je dnešní moda, nějaká komunikace přes nějaký FB hnus, kde může každá lama psát co se jí zlíbí.Cože?
Cože?Docela odvaz, tahle diskuze, koukám, že už jeblo i gtz. Člověk si nemůže jít normálně pokecat, aniž by mu spoludiskutující přisoudili hromadu nesouvisejících názorů. Máš moji upřímnou soustrast.Já z vás lidi nemůžu. Pokud vím, tak jsem nic o nějakém zamezení nenapsal, a to ani tady ani někde na FB - nevím, o co se jedná.
Píšeš o nějakém zamezení něčeho, ale to je dnešní moda, nějaká komunikace přes nějaký FB hnus, kde může každá lama psát co se jí zlíbí.
Amerika donese svoji demokracii do těch státečků a co se stane, po odchodu Okupačních vojsk tam vznikne nějaká vláda, která po nějaké době půjde do prdele. A pak vznikne občanská válka a nestabilita celého regionu, kterou si ani Izrael nepřeje.To už je zajímavější kousek. Už dlouho nad tím přemýšlím, když každý druhý konspirační teoretik píše o tom, jak se všechno děje kvůli Izraeli, co zde vlastně Izrael získá, když amíci všechno rozvrtaj.
Hodně lidí muselo dostat prohlášení Izraelců, že jim je bližší Assad, protože s ním mají nějaké XX dohody na neútočení.Mně osobně to připadá velmi logické. Izrael je sice de facto permanentně ve válce, ale přece nemají důvod nadměrně riskovat. Tak přecijen něco z mého nakopnutí vzešlo :).
Oni tím získají pouze to, že v okolí nebude stát s armádou který by je mohl napadnout.To je představa, kterou jsi ty sám výše napadl, ne?
No když jsme u těch států tak Egypt nedávno povolil zásahy Izraelských helikoptér na radikály v blízkosti hranic.
To bylo naopak, Izrael povolil zásahy egyptských vrtulníků.
On tam psal o nějakém zamezení komunikace mezi lidmi přes FB, ale to je jedno, nějak jsem se nechal unést.Aha, už chápu, oč jde; oni nezamezili lidem komunikaci přes FB, oni perzekuovali člověka kvůli tomu, že na FB komunikoval s protivládně laděnými lidmi.
už jeblo i gtzJa naozaj nevidím, že by bolo niečo niekomu prisudzované, a už vôbec nie nejaká hromada nesúvisejúcich názorov... gtz normálne vysvetlil svoj postoj k predmetu tohto blogu ak, tak sa od druhej strany žiadala konkrétna výhrada voči jeho postoju. Názory sa vždy dajú vzájomne ujasniť, pri dobrej snahe.
Opozice v těch dobách nebyla a nebyl ani důvod aby byl někdo proti, Irácký dinár byl neoficálně za 3$, oficiální kurz byl 1:2.Nevěřím. Každá vláda má opozici. Je možné ovšem, že oficiálně žádná opozice neexistovala - to by docela sedělo
Běž s těmi řečmi o opozici někam, už jsem to zde psal, že tyto státy jsou jiné než nějaká západní demokracie.Já to naprosto chápu a už jsem několikrát napsal, že jim západní demokracii cpát nechci. Asi marně... Navíc to nijak nesouvisí s hodnocením té situace za Assada - hodnocení tohohle člověka by se nemělo měnit v závislosti na tom, že jestli je nebo není možné mít v té zemi demokracii.
a ktorá z predstáv o dobrom režime tamojších bojovníkov proti diktátorovi by sa tam mala uskutočniť?Jak to mám vědět? A proč by to měla být zrovna některá z představ těch bojovníků?
ono ich tam bude viac a zrejme nie naklonených tomu, čo si predstavuješ pod demokraciouTo asi těžko můžeš posuzovat, vzhledem k tomu, že nevíš, co si představuju pod demokracií. Ačkoli pravděpodobně to tak bude.
Urcite tam za Asada bylo dobre Kerrymu, kdyz tam s nim vecerel.. A dneska je to nebezpecny diktator. Proc si ho Kerry nejde svrhnout sam? Muzou ho pri nejake pristi veceri spolu s Marjanovicem probodnout vidlickou.ten nápad sa mi páči
spolu s Marjanovicem probodnout vidlickou.Já si myslím, že by to držitel Peroutkovy ceny a zanícený humanitární havlovský bombarďák Teodor Marjanovič udělal, neb je velmi uvědomělý a poturčenec bývá horší Turka. Narazil jsem ale myslím ještě na horšího fanatika, který bombarduje Sýrii blogově už několik měsíců.. Nevím, jestli je to cvok nebo agent, ale pokud to myslí vážně (jako že asi jo), tak je to velmi dobrý studijní materiál, vypovídající o tom, co jsou tihle pravdoláskaři vlastně zač i s tou sebrankou Člověk v tísni.
Tiskni
Sdílej: