Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
/var/cache/apt/archives
z původního Lennyho. V nadřazeném adresáři (/var/cache/apt
) jsem jako root vygeneroval seznam balíčků příkazem (je nutné mít nainstalovaný balíček dpkg-dev
):
dpkg-scanpackages archives/ /dev/null | gzip > archives/Packages.gzDo
/etc/apt/sources.list
jsem přidal řádek (Lennyho adresář / mám přimountovaný ve Wheezym do /media/SYSTEM/
):
deb file:/media/SYSTEM/var/cache/apt/ archives/a zaktualizoval databázi balíčků a nadále jsem už pracoval v Synapticu. Když jsem se následně pokusil nainstalovat Quanta+, skončila instalace chybovou hláškou o závislostech na zastaralé verze následujících balíčků:
kfilereplace
, klinkstatus
a kommander
. Všechny tři jsem nejdříve odinstaloval a pak nainstaloval, ale s využitím vynucení verze instalovaného balíčku (pochopitelně verze 3.5) - v Synapticu je na to příkaz v nabídce Balík. Dále jsem ze stejné nabídky uzamčel verze všech těchto balíků.
Následně proběhla instalace Quanta+ bez problémů. V nějakých diskuzích jsem se dočetl, že je dobré ještě nainstalovat balík kdebase-kio-plugins
, ale to by mně způsobilo downgrade KDE4 na KDE3, tak jsem se na to vykašlal. Přesto se Quanta+ zatím tváří, že je pro mé použití funkční (lokální a FTP projekty, našeptávání apod.).
Budu rád, pokud se podělíte o své dojmy či názory.
Přidáno 21. 7. 2011
Instaloval jsem Quantu do nějaké čerstvější instalace Debian Wheezy a narazil jsem: hádala se stará verze balíku kdelibs-data
s novějším balíkem kdelibs5-data
, že prý nelze přepsat soubory jako /usr/share/locale/all_languages
apod.
Tak jsem si našel informace o balíčcích (adresář /var/lib/dpkg/info
), zazálohoval jsem soubor kdelibs5-data.list
a originál trochu promazal - odstranil řádky, které nebyly spjaty s KDE4, ale jen s KDE. Po úspěšné instalaci jsem soubor kdelibs5-data.list
vrátil ze zálohy zpátky.
Tiskni
Sdílej: