Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Byla vydána nová verze 15.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři Ubuntu představili projekt Myna, tj. iniciativu zaměřenou na přidání funkce převodu řeči na text do prostředí desktopu Ubuntu. Dle plánu již v Ubuntu 26.10.
Společnost Epic Games představila nový open source systém pro správu verzí Lore navržený pro "bezprecedentní škálovatelnost dat i týmů a optimalizovaný pro projekty, včetně her a zábavy, které kombinují kód s velkými binárními soubory, aby uspokojil potřeby vývojářů i umělců". Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v říjnu 2024 místní šetření u společnosti Seznam.cz. Úřad prověřoval důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v květnu 2025 konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera rozhodl, že šetření bylo provedeno v souladu se zákonem. Krajský soud bude muset případ posoudit znovu.
Byl představen skládací telefon Commodore Callback 8020. Ani hloupý, ani chytrý. Pro fanoušky Commodore a digitálního minimalismu. Bez webového prohlížeče a sociálních sítí. S předinstalovaným WhatsAppem. S operačním systémem Sailfish OS.
V OpenBSD byla objevena 27 let stará chyba v ppp pomocí níž lze vzdáleně obejít autentifikaci. Chyba byla nahlášena 12.6. a 14.6. byla opravena. Bližší info v článku A 27-Year-Old Authentication Bypass in OpenBSD's PPP Stack.
Odpověď Evropské komise (pdf) k evropské občanské iniciativě Stop Destroying Videogames, jež je součástí hnutí Stop Killing Games: "Komise se domnívá, že v této fázi nemůže navrhnout právní povinnost zachovat hratelnost videoher poté, co přestaly být poskytovány komerčně. Důvodem jsou i stávající práva duševního vlastnictví. Podle autorského práva EU mají nositelé práv výlučná práva ke svým výtvorům. Kromě autorských práv mohou být
… více »/etc/kde3/kdm/kdmrc jsem v sekci [X-*-Greeter] přidal/doplnil/opravil řádek NumLock=On. Ještě jsem v Ovládacím centru nastavil NumLock při spuštění KDE na neměnit a bylo hotovo – od té doby svítí NumLock dioda přesně na povel. Mám za to, že v KDE 4 to funguje stejně.
A co vy? Pochlubte se, co vás dlouho trápilo, ačkoliv řešení bylo triviálnější než jste si mysleli.
Tiskni
Sdílej:
me staci 2x ten numlock zmacknout a uz se chova jak ma.platí pouze pokud nemám připojenou normální klávesnici (noťas v doku) ...
numlockx on. U mě vždycky fungovalo bez problémů a světýlko svítilo korektně.
KP_* symboly a OS to neřeší).
Patrně z důvodů trollování. Proč psát čísla jednou klávesou, když to jde kombinací. Proč nemít hned vedle šipek ještě jedny šipky. Znám lidi, co jsi k notebooku bez numerické části dokupují externí USB numpad.Jistě budete mít za trolla i mě, když chci na ntb mít numlock vypnutý, abych mohl psát následující znaky: uiojklm,.
Jistě budete mít za trolla i mě, když chci na ntb mít numlock vypnutý, abych mohl psát následující znaky: uiojklm,.... kdo by tu numerickou část chtěl mít vypnutou ... ... co jsi k notebooku bez numerické části ... ty píšeš znaky "uiojklm,." na numerické části klávesnice? - a můžeš nám ukázat svoje konfiguráky, jak dociluješ toho, abys tyto znaky mohl psát; mně totiž při vypnutém numlocku numerická část klávesnice simuluje šipky a editační klávesy ...? - a na normální části klávesnice tyto znaky psát nemůžeš (proč?), jestliže potřebuješ vypnutý numlock atd., abys je mohl psát?
Podívej se na tu fotku pořádně... zejména na písmenka JKL a nad F11 je numlock (modře = mačká se s Fn).ano, vidím - písmenka JKL na alfanumerické klávesnici jsou přetížena dalšími "nadstandarními" významy (po použití speciálního modifikátoru) ale žádná numerická klávesnice tam není
a můžeš nám ukázat svoje konfiguráky, jak dociluješ toho, abys tyto znaky mohl psát
keycode 90 = m (a obdobně pro ostatní numerické klapky). Akorát nevím, k čemu by to mohlo být v praxi dobré.
ty píšeš znaky "uiojklm,." na numerické části klávesnice?Ano, stejně jako drtivá většina uživatelů notebooků.
a můžeš nám ukázat svoje konfiguráky, jak dociluješ toho, abys tyto znaky mohl psátVýchozí konfigurace kterékoli běžné distribuce.
mně totiž při vypnutém numlocku numerická část klávesnice simuluje šipky a editační klávesy ...?Mně je simuluje při podržení klávesy FN.
a na normální části klávesnice tyto znaky psát nemůžešPokud je zapnutý numlock, tak ne. Je potřeba ho vypnout.
jestliže potřebuješ vypnutý numlock atd., abys je mohl psát?Skoč se podívat do nejbližšího obchodu s notebookama a pochopíš.
hm, zajímavé, můj pracovní notebook žádnou numerickou část klávesnice nemá, stejně jako žádný, co jsem dnes okolo sebe viděl ...ty píšeš znaky "uiojklm,." na numerické části klávesnice?Ano, stejně jako drtivá většina uživatelů notebooků.
Skoč se podívat do nejbližšího obchodu s notebookama a pochopíš.budiž - skouknul jsem prvních padesát položek v nabídce, a tam to též žádný nemá takže nevím, kde tedy bereš tu "drtivou většinu uživatelů" - určitě ne na stejné planetě, jako na které žiju já
xev).
Podle mě spousta notebooků, která nemá numerickou část samostatně, má num. klávesy na místech znaků 789uiojklm, akorát je to normálně vypnuté.jistě, ale mezi "numerická část samostatně" a "numerické klávesy na místech ..." je poněkud rozdíl, že? na začátku tohoto vlákna se mluvilo o numerické části klávesnice, kolega v dalším příspěvku to dokonce upřesnil "k notebooku bez numerické části", z čehož je myslím naprosto zřejmé, že opravdu není řeč o dalším možném významu kláves v alfanumerické části
jistě, ale mezi "numerická část samostatně" a "numerické klávesy na místech ..." je poněkud rozdíl, že?Jsem rád, že jsi to pochopil.
hm, zajímavé, můj pracovní notebook žádnou numerickou část klávesnice nemá, stejně jako žádný, co jsem dnes okolo sebe viděl ...Takže zřejmě jsou návrháři notebooků blázni, když odstranili numerickou klávesnici a přitom nechali numlock. Dokonce v mém příspěvku, na který jsi původně reagoval, jsem zmiňoval pouze numlock a ne numerickou klávesnici. To, že ty nevidíš numerickou klávesnici (ve svém tradičním složení) integrovanou do alfabetické oblasti, ještě neznamená, že ji tam nevidí ostatní.
Dokonce v mém příspěvku, na který jsi původně reagoval, jsem zmiňoval pouze numlock a ne numerickou klávesnici.ale reagoval jsi na příspěvek o numerické klávesnici ve vlákně o numerické klávesnici pokud jsi o numerické klávesnici nemluvil, pak jsi opravdu troll - ne kvůli tvým preferencím ohledně numlocku, ale kvůli tomu, že zasíráš diskusi obviňováním předřečníků z něčeho na základě naprosto nesouvisející věci
pokud jsi o numerické klávesnici nemluvil, pak jsi opravdu trollKdo bezdůvodně druhého nazývá trollem, jest trollem sám.
ale kvůli tomu, že zasíráš diskusi obviňováním předřečníků z něčeho na základě naprosto nesouvisející věciProč mám pocit, že mluvíš o sobě a ne o mně?
To, že ty nevidíš numerickou klávesnici (ve svém tradičním složení) integrovanou do alfabetické oblasti, ještě neznamená, že ji tam nevidí ostatní.to, že ty sis něco usmyslel, ještě neznamená, že to tak je :-p oblíbený příklad s auty: mějme vozidla jednostopá, tedy motorky (a další) - to je jako ta naše numerická klávesnice mějme vozidla dvoustopá, tedy osobní auta (a další) - to je jako ta alfanumerická klávesnice když kaskadér zmáčkne hardwarový numlock, ehm, tedy udělá patřičný manévr, tak jednu stranu auta zvedne a pojede jen po dvou kolech, čili jako vozidlo jednostopé to ale neznamená, že by se v tu chvíli z auta stala motorka, prostě je to pořád auto, i když jede jenom po dvou kolech