Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
vlevo nahoře nad tim vokýnkem kam pišeš/vkládáš text je mačkátko s nápisem 'editor' noa tim to jako mužeš přepínat mezi normánlím editorem a html editorem a pak to mužeš editovat jakoby to jako bylo vobyč html :D ;D
joa pozor někdy to dělá žeto samo přepiše <break> na <!--break--> nebo něco takovýho :O ;D
má vysoký cíl: chce zopakovat fascinující příběh antivirového Avastu. Tedy vybudovat v Česku od nuly firmu, která se ve svém oboru stane světovou jedničkou.
V tom případě na to jde ale zcela špatně, protože světovou jedničkou se Avast stal až po té, co se tam "k moci" dostali všehoschopní manažeři. Dokud to stálo na schopných nadšencích s přirozenou autoritou, firma sice rostla a atmosféra byla vynikající, ale na to, udělat z toho pohádkovej zlatej důl to ještě nestačilo...
rozhodnutí, která do té doby dělat vlastně nechtějíNechtějí nebo nemohli? Nebo si myslí, že nemohli? Nebo raději nechtějí? Negativní vliv šéfů je právě v blokaci dobrých nápadů a šikovných lidí.
„Co mne ale nejvíc překvapilo,“ říká Muchna, „byla míra rychlosti růstu nových talentů. To, jak rychle najednou lidé, do kterých bych to v životě neřekl, dokázali vystoupit a převzít na sebe odpovědnost.“Na tom není nic překvapujícího, tohle vznikne v každé skupině lidí s dostatečnou volností. Vždy tam vznikne nějaká hierarchie a někdo, kdo to celé táhne. Pokud je někdo slepý, tak se mu může zdát, že se ostatní jen vezou, ale stačí, pokud ten "šéf" zmizí a velice rychle jeho roli přirozeně převezme někdo jinej (kterej tam ale celou dobu je, proto to není nic překvapivého). Je špatné, pokud je na smetišti více kohoutů, kteří se rvou o jednu pozici. Mnohem lepší je vznik přirozené hierarchie, kde je každé místo důležité a žádné není podřadné nebo zbytečné.
Managorskej system fungovat nemuze nikdy, protoze typickej pristup k nemu je ten, ze managor prece nemusi rozumet tomu, co jeho lidi delaj, a presne podle toho to vypada.Ano. Jinak existuje systém, který fungovat může a přisuzuje se Baťovi a spočívá v tom, že na vedoucí nebo řídící pozici se dostane ten nejšikovnější dělník (když to řekneme takhle). Takže člověk, který si odspodu prošel v podstatě celou fabrikou. V podstatě jen záleží na tom, jak dobře si tohle majitel ohlídá a tuto pravomoc nikdy nepustí z ruky do "středního managementu" (to je vůbec oddělení pro debily).
Zatimco v tomhle typicky ten (ne)sef sam tu praci dela, takze zatracene dobre vi, co jak dlouho trva, co se da udelat a co ne.+1
A pochopitelne tohle nemuze vyhovovat tem, ktery schovaj svoji neschopnost prave za neschopnost toho managora, kdezto tady ji stavi naodiv vsem.S tím jsem se moc nesetkával. Většinou se naráželo na neschopného managera, ale nikdo (pod ním) se za něj neschovával.
Jinak ta hierarchie se typicky v prubehu casu meni, dost casto treba zakazku od zakazky = kazdou si veme za "svou" nekdo jinej, a ostatni mu na ni delaj pridavace. Znam par takovych firem, a funguje to naprosto vpohode ku spokojenosti vsech.Přesně tak, velmi pěkně napsáno. Naposledy letos v létě jsem jednomu mladému ambicioznímu managerovi zkoušel vysvětlovat, že tým postavený z dobrých lidí není potřeba nijak řídit, že ti lidi vědí sami co mají dělat. Ne, tohle prostě nevysvětlíš, on neustále argumentoval různými řídícími procesy a nějak zapomněl na ty lidi. O tři měsíce později si stěžoval, že se projekt stále nikam nepohnul a že ani motivace nefungujou. Tak jsem mu jen zopakoval, ať je nechá dělat jejich práci, dokud je tam ještě má.
Proc bych mel tomu managorovi radit, ze dela neco spatne, nebo dokonce nedej buh potichu jeho pruser zehlit, kdyz ho v tom muzu nechat pekne vykoupat, a ve skutecnosti jeste s potesenim prilozit sve polinko.
Managorskej system fungovat nemuze nikdy, protoze typickej pristup k nemu je ten, ze managor prece nemusi rozumet tomu, co jeho lidi delaj, a presne podle toho to vypada.No, to je jeden extrém. Druhej extrém je, že tomu šéf potřebuje rozumět všemu a má nutkání do všeho vrtat, takže pak lidi nenechá pracovat a šťourá do každýho sebemenšího technickýho rozhodnutí.
Hieararchie je nasemu druhu vlastni, je prirozena a prospesnaAchjo, zas tenhle donekonečna opakovaný blud. Hierarchie určitě člověku vlastní do nějaký míry je, ale rozhodně to není nějaký přirozený default, jiné možnosti nejsou o nic méně přirozené nebo i více. Řídí se to spíš okolnostmi a způsobem práce. Člověk není opice, humr ani jiné zvíře, je mnohem flexibilnější (což je naše evoluční výhoda). Další věc je, že otázka co je/není přirozené, je zjevně úplně irelevantní. V kostce: Pokud se pohoršuješ nad "nepřirozenými" "levicovými" uspořádáními, tak bys měl předstat jezdit dopravními prostředky, protože pro člověka je naprosto nepřirozené pohybovat se rychlostí třeba 100 km/h. No a jestli je prospěšná, to je taky dost sporné. Opět záleží na okolnostech. Co se týče firem, tak bych to viděl asi tak, že anarchie může být lepší než špatná hierarchie, nicméně dobře navržená hierarchie může být ještě lepší.
že anarchie může být lepší než špatná hierarchieVěřím tomu, že pohledem zkušeného trockisty to tak být může. Podíváme-li se do přírody, nikde na žádnou anarchii nenarazíme, soudruhu. Všude vidíme nějaké formy hierarchie, příroda nezná nehierarchické uspořádání. Maník to popsal vcelku dobře, s tím se shoduji. Ano, je to fantazírování "nové" levice o novém spravedlivém světě. Ty konce pokusů o beztřídní společnost již ale známe, soustruhu.
Podíváme-li se do přírody, nikde na žádnou anarchii nenarazímeTak to ses asi podíval špatně, případně jste asi s kolegy na IVK kromě klausistické klimatologie rozjeli i klausistickou biologii. Ale dobře, vezmu tě za slovo, dejme tomu, že v přírodě jsou jen hierarchie - znamená to teda, že přestaneš jezdit autem/autobusem/vlakem/atd., protože pro člověka je nepřirozené takovou rychlostí cestovat? Možná by ses měl dát dohromady s Grétou a společně byste mohli prostestovat proti lítání letadlem, to je přece nepřirozený jak blázen! (Jak můžou konzervativci vystát tak nepřirozenou věc?) ... Nó, anebo to s tou přirozeností jsou možná spíš jen takový kecy pro prosazení vlastního názoru, to asi tak spíš bude, nemyslíš?
Typickou prirodni hiearchhickou struktoru jsou trebas dva gepardi lovici spolecne, to nevis?No, představuju si to tak, že skupina gepardů má na vršku hlavního CEO geparda, který vše řídí. Ten má pod sebou tak 3~6 gepard Vice Presidentů, podle velikosti firmy-é-smečky. Každý z nich má pak po sebou několik Team Leaderů, z nichž každý šéfuje agilnímu týmu Junior Hunterů, Hunterů a Senior Hunterů. Přesně jak to matka příroda zamýšlela.
Tiskni
Sdílej: