abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (25%)
     (5%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (2%)
     (28%)
    Celkem 129 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 15:31
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    9.3.2006 16:40 Luboš Luňák | skóre: 19 | blog: Seli
    Rozbalit Rozbalit vše Proc?
    Protoze vetsinou odpoved je "protoze to je jedno"? Protoze spoustu tohohle diktuje ELF a ne GNU?

    > Kdysi dávno existovaly toolchainy, která "prostě fungovaly", uměly vše potřebné a nedělaly zbytečné blbosti.

    No jo, zlaty .COM z DOSu, co chtit vic. A uz ani ta nostalgie neni co byvala.

    > Proč na linkování jednoho object file potřebuje GNU ld načíst a použít 13 obj souborů nebo knihoven?

    Protoze v tom map souboru jsou nektere vypisovane opakovane a tak jich vlastne 13 neni? A i kdyby, vadilo by to vlastne necemu?

    > Proč je výsledkem linku (po agregaci linkovacím skriptem!) neskutečných 62 sekcí, z toho 34 obsahujících nějaká data, a 28 které se mapují do paměti?

    Protoze ELF soubory se do pameti nemapuji po ELF sekcich, ale po ELF segmentech? Protoze mit extra sekci na kazdou vec je lepsi nez to mit vsechno nahazeno v jedne (jen tak hadam)? Protoze podle 'objdump --headers' ta vysledna binarka tech sekci 62 nema (alespon tady ne)?

    > Opravdu je potřeba jen kvůli uložení čísla verze překladače vyplýtvat 3 sekce (.gnu.version , .gnu.version_d, .gnu.version_r)?

    Soude podle http://www.linuxbase.org/spec/refspecs/LSB_1.2.0/gLSB/specialsections.html, nejspis ne, ale ja tomu vlastne nerozumim.

    PS: Ne ze bych je chtel zrovna branit, asi bych u neceho takoveho byl posledni a vlastne nadavat bych na GNU toolchain dokazal pekne dlouho, ale alespon by to moje nadavani nebyl takovyhle hrozny blabol.
    9.3.2006 17:36 zde | skóre: 9 | blog: Linuch | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc?
    > Protoze vetsinou odpoved je "protoze to je jedno"?

    sizeof(Elf32_Shdr) je 40 byte + rekneme 10 byte na nazev v string table. 62 sekcí napd = 3kB napd.

    > Protoze spoustu tohohle diktuje ELF a ne GNU?

    Neni pravda, ELF je docela rozumny- blbe udelali akorat hashovani symbolu.

    > No jo, zlaty .COM z DOSu, co chtit vic. A uz ani ta nostalgie neni co byvala.

    ??? Mel jsem na mysli 32-bitove kompilatory od Watcomu, Borlandu, Intelu, nebo Microsoftu. Stary dobry OMF s 32-bit rozsirenimi. Jeden OBJ soubor na zacatek, druhy na konec, mezi to co programator racil plus LIBC a bylo vymalovano. Zadne potrhle linker scripty, zadne miliony segmentu a sekci (prestoze OMF je samozrejme umel).

    > Protoze v tom map souboru jsou nektere vypisovane opakovane a tak jich vlastne 13 neni? A i kdyby, vadilo by to vlastne necemu?

    Dobra, unikatnich je 11. I kdyz odectu CRT1.O, MAIN.O, LIBC.SO a CRTN.O, ktere maji nejaky smysl, a at nezeru tak i LIBGCC.A, porad tam smrdi 6 modulu navic.

    > Protoze ELF soubory se do pameti nemapuji po ELF sekcich, ale po ELF segmentech? Protoze mit extra sekci na kazdou vec je lepsi nez to mit vsechno nahazeno v jedne (jen tak hadam)?

    ELF header se mapuje cely. Mas pravdu, sekci v A.OUI neni 62, ale jen 30. 62 jich definuje linker script, ale nejaka data sla pouze do 30 z nich. I tak je ale 30 neopodstatnene cislo.

    > ale ja tomu vlastne nerozumim.

    Nevadi, ja taky ne.

    > ale alespon by to moje nadavani nebyl takovyhle hrozny blabol.

    Kde si to nadavani muzu precist? Protoze kdyz nebudes nadavat, nikdy se to nezlepsi.
    Táto, ty de byl? V práci, já debil.
    10.3.2006 11:07 zde | skóre: 9 | blog: Linuch | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc?
    > Protoze podle 'objdump --headers' ...

    objdump z nejakeho podivneho duvodu nezobrazuje sekce .shstrtab .symtab .strtab a take sekci NULL, prestoze je binarka obsahuje, jak dokazuje readelf --section-headers.
    Táto, ty de byl? V práci, já debil.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.