Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
emacsu
a gcc
. Ten neuvěřitelný bordel co má gcc
v includech je naštěstí viditelný, takže se proti němu občas bojuje, ovšem proti tomu co vyvádí ld
jde o slabý odvar. Přeji příjemnou zábavu s čtením map file triviálního executable:
$ more main.c int main () { return 0; } $ gcc -Wl,-M main.c 2>map $ more map
Sice jsem chtěl napsat pouze "bez komentáře", ale neudržím se. Proč na linkování jednoho object file potřebuje GNU ld
načíst a použít 13 obj souborů nebo knihoven? Proč je výsledkem linku (po agregaci linkovacím skriptem!) neskutečných 62 sekcí, z toho 34 obsahujících nějaká data, a 28 které se mapují do paměti? Proč je i taková blbost jako inicializace současně implementována třemi nezávislými způsoby (.preinit_array, .init_array, .ctors
)? Opravdu je potřeba jen kvůli uložení čísla verze překladače vyplýtvat 3 sekce (.gnu.version , .gnu.version_d, .gnu.version_r
)? Proč je debug info uloženo v 23 různých sekcích? Jsou ty lidi vůbec normální?
Tiskni
Sdílej:
objdump
z nejakeho podivneho duvodu nezobrazuje sekce .shstrtab .symtab .strtab
a take sekci NULL
, prestoze je binarka obsahuje, jak dokazuje readelf --section-headers
.