abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1959 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    thingie avatar 6.1.2010 15:09 thingie | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Během 5 minut!

    A zrovna v tomhle případě stačí využít všudypřítomná vestavěná pravidla /dev/disk/by-*, což se ostatně píše i v tom linku.
    Růžové lži.
    6.1.2010 15:24 Ondar | skóre: 25 | blog: Linux_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    No teoreticky ano, ovšem v mém případě ne pač já připojuji střídavě dva velmi podobné (stejný výrobce i model) disky a chci aby byly připojeny pod stejným jménem. Protože jde ale fyzicky o odlišný hardware, /dev/disk/by-xxxx mi tady moc nepomůže...
    6.1.2010 21:18 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Hint: tune2fs -U <uuid>
    Přes uuid by to bylo bych řekl čistší něž udev pravidlo podle výrobce...
    Josef Kufner avatar 6.1.2010 23:17 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    /dev/disk/by-label ... pomůže.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Jardík avatar 7.1.2010 11:06 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Nepomůže, pokud mají stejnou jmenovku
    Věřím v jednoho Boha.
    Josef Kufner avatar 8.1.2010 17:58 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    A co ti brání jich přejmenovat ?
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Jardík avatar 9.1.2010 02:05 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Hezký název?
    Věřím v jednoho Boha.
    Jardík avatar 7.1.2010 11:07 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Zkus je připojit najednou a pocítíš tu šmejďárnu.
    Věřím v jednoho Boha.
    Vojtěch Trefný avatar 6.1.2010 15:34 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    A s UUID by to zabralo pět vteřin...
    6.1.2010 15:40 Ondar | skóre: 25 | blog: Linux_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    viz můj předchozí komentář....
    Vojtěch Trefný avatar 6.1.2010 15:42 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Jestli je ten externí disk jen na zálohování (tedy připojit, spustit zálohovací skript a odpojit), tak by prostě do toho skriptu stačilo nacpat test, jestli je připojen oddíl s daným uuid a pořád by to bylo jednodušší. Poněkud prasácky by to taky šlo řešit ručním nastavením stejného uuid pro oba disky (resp. oddíly).
    6.1.2010 15:49 Ondar | skóre: 25 | blog: Linux_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Teda nevim no, ale myslel jsem, že UUID nastavit nejde a že je unikátní pro každej disk. S oddíly jsem se nezabýval - používám celý disk (bez partition tabulky). To je ostatně výhoda Linuxu - necpe mi partition tabulku jako Widle. Proč taky když by tam byl jen jeden oddíl....
    Vojtěch Trefný avatar 6.1.2010 15:59 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    UUID je pro oddíly, vytváří se při formátování a dá se i ručně nastavit.
    6.1.2010 22:34 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Jenze jak UUID tak label nespecifikuje partition, ale filesystem. Partition specifikuje jen prenesene a je tedy dost postavene na hlavu je pouzivat pro obecnou identifikaci device prislusneho k partition pro jine operace nez mountovani.
    6.1.2010 20:44 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    A s UUID by to zabralo pět vteřin...

    A s labely by to bylo i přehledné...
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    Saljack avatar 6.1.2010 17:04 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Mě by celkem zajímalo jak to funguje to přiřazování. Jednou jsem řešil proč tv karta má po každém restartu jiné číslo.
    Sex, Drugs & Rock´n Roll.
    multi avatar 6.1.2010 17:11 multi | skóre: 38 | blog: JaNejsemOdsut
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Pouzit LABEL, a tim by ses vyhnul i vyse zminenemu problemu.

    Vubec me to prijde jako pouziti toho nejtezsiho reseni. A kdyz to vemes na jinej stroj, tak budes muset znovu nastavovat....
    8.1.2010 13:30 Ondar | skóre: 25 | blog: Linux_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Vidiš, Label - tohle mě vůbec nenapadlo a přitom je to nasnadě. Nevíte náhodou někdo jesli labely fungují i na disky bez oddílů?
    8.1.2010 14:46 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Label je informace uložená v hlavičce filesystému, takže pokud vytvoříte filesystém přímo na disku, můžete mu přiřadit label. Jestli vám ale pak udev vytvoří příslušný symbolický link v /dev/disk/by-label, to bude záležet na tom, jak jsou napsaná pravidla v dané distribuci.
    8.1.2010 15:23 Ondar | skóre: 25 | blog: Linux_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Ok, zkusim, dik.....
    6.1.2010 19:13 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Doporučuji si kromě toho článečku projít ještě udev(7), není už totiž úplně nejnovější a některé věci se od jeho napsání trochu změnily.
    Gilhad avatar 6.1.2010 23:33 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Potvrzuju - je to bomba - kazdou chvili mi nekde vybouchne do xichtu a udela neco, co zarucene nechci. Uz jsem si zvyknul, ze kdyz neco nechodi, tak prvni misto kam se kouknu je prave udev.
    7.1.2010 09:29 Tomáš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Jenom, aby Tě s tou bombou pustili do letadla. (Když Slováci propašovali plastickou trhavinu do Dublinu, tak by to nemělo být tak žhavé.)
    default avatar 7.1.2010 11:26 default | skóre: 22 | Madrid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Takže při bezpečnostní kontrole nebudeme laptopy jen tupě otevírat, ale i zapínat, aby bezpečák zjistil, zda máme nainstalovaný udev. Jak moc je udev nebezpečný ve virtuálním stroji? :-D
    7.1.2010 14:52 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Když Slováci propašovali plastickou trhavinu do Dublinu, tak by to nemělo být tak žhavé.
    No, to se nedivim, vždyť od jejich slivovice to není poznat :-D
    9.1.2010 19:22 Peter H. | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    A má to aj podobné účinky :-D
    Have you tried turning it off and on again?
    7.1.2010 21:41 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Já mám na externím disku lvm a nemusím řešit takové opičárny :-)
    Only Sith deals in absolutes.
    frEon avatar 8.1.2010 13:15 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    to ja sem ze sveho systemu vykopal udev a jsem spokojeny
    Talking about music is like dancing to architecture.
    8.1.2010 14:47 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: udev je bomba
    Každý svého štěstí strůjcem…

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.