Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Ahoj, icewm občas používám, ale chybí mi, že neumí zobrazit pracovní plochy jinak než v řadě za sebou. Jsem zvyklý mít 8 pracovních ploch (WorkSpaces) uspořádaných takto:
1234
5678
Tedy nepřišel jsem na žádný způsob jak to icewm donutit zobrazit takto.
Držím palce, aby se Legacylce ujalo. Jinak svého Arch Linuxu se nevzdám, i když je tam "zlo" jménem systemd.
Si ma nalákal. Cez víkend pôjdem na to.
…a bez systemd…
Aha. Tedy k nepotřebě. Ale Národní technické muzeum možná takové distro ocení.
No podívejme, tady člověk vidí, jak až zle na tom někteří mohou být. No, nedá se nic dělat, slušnost zkrátka člověk v apatyce nekoupí, že ano. Tu někdo má … a někdo nemá.
a linux se tomu zdá se snaží jít s věcma jako je systemd a gnome shell hodně naproti - uděláme to jinak, automaticky a debilně, vyházíme tlačítka a volby aby to bfu nemátlo, bude se to to moct používat jedinym správnym způsobem...
ještě pár let a ty počítače už nás nebudou k ničemu potřebovat, i zapínat se budou samiještě pár let a ty počítače už nás nebudou k ničemu potřebovat, i zapínat se budou samiPresne k tomu to smeruje
Tiskni
Sdílej: