Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Protože jsem tvor hyper zapomětlivý pro jistotu to dávám kam jenom mohu. Pokud to i někomu jinému pomůže budu rád.
Lirc jsem nutne potřeboval proto, aby moje tv karta Leadtek WinFast 2000XP se dala ovladat dalkove. Tim jsem zlomil posledni NE k prechodu na linux sve pritelkyni
Nejjednodušší postup instalace (ověřen pod Auroxem 11.0)
1-zdrojáky jádra pro tuto distribuci jsou ořezané, je nutné stáhnout nové jádro(použil jsem 2.6.15.1)
2-rozbalit do /usr/src/linux-2.6.15
3-zkopirovat z predchozi verze jadra soubor .config do adresare s novym jadrem
4-make oldconfig -zacne se to psat na nove feature dle citu
pozor docela dlouho to pobezi
5-make install modules
6-make install
7-reboot po rebootovani v zavadeci grub vybrat nove jadro
8-nabootovano :-o
9-stahnout lirc.0.8.0
10-rozbalit a pak ./configure ./make ./make install
11-modprobe lirc_dev
12-modprobe lirc_gpio
13-modifikovat pod rootem /etc/rc.d/rc.local pridat radky mknod /dev/lirc c 61 0 modprobe lirc_dev modprobe lircd /etc/lirc start
14-spustit irkick - a melo by vsechno bezet
Doufam,ze to je dobre,psal jsem to z hlavy.
Tiskni
Sdílej: