Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na webu píšou: ...součástky s rozhraním JTAG (CPLD, konfigurační paměti pro FPGA, FPGA ... - Xilinx, Altera, Lattice)...
Zkus se optat přímo ASIXu (asix@asix.cz). Třeba ti řeknou víc nebo nasměrují správným směrem a dej echo
a ta vetsi ryba... porad jsou jeste windows only nebo uz dostali rozum? Papirove vlastnim SmartProg (lpt) ale vicemene ho maji trvale pujceny znami, protoze mi uz je k nicemu ... na avr staci vetsinou spi.
Elnec jsou pořád Win-only.
Je jasné, že jejich největší know-how je v programovacích algoritmech, které nedají z ruky.
Komunikace s programátory po paralelním portu není problém, po USB je to většinou emulace paralelního nebo sériového portu. Toto mi potvrdil i jejich vcelku technik (jmenovat nebudu).
Je to sice trochu mimo, ale mám funkční čistě GNU řešení pro Elnec Simeprom-01B
S 64b architekturou a distrem nemám zkušenost, takže nemohu vyzkoušet...
Kdybych tedy vysypal kýbl 32b šmejďáren do 64b distra, pojede Wine 32b? A pojedou v něm i 32b Win aplikace (jako třeba zmiňovaný UP)?
Pokud by byla odpověď 2x ano, tak není co řešit. Hlavně, že je to provozuschopné, což by bylo pro mně prvořadé a některé další usery také, kteří potřebují programovat mikrokontroléry. A jestli by to bylo s 32b knihovnami o nějaké to % pomalejší, svět se nezboří
v okamziku, kdy se nekdo pasuje do pozice 64bit puristy (nebo to bylo prudice?.. ted nejak nevim ), nebude se s Vami o 32bitu bavit
(z casti to chapu - uspora mista, z casti to nechapu, protoze na stroji, ktery nema limit na ramku na 3.5GB...ale to je jedno)
wine na 64bitovem systemu jde provozovat jako 32bitova aplikace bez vaznych potizi. Co fungovalo na 32bitu, chodi mi aj ted. Ano, vsechny knihovny, ktere wine potrebuje musite mit i v 32bitu, aby mohlo fungovat.
(jen ten programator bych asi hledal nejaky, ktery pojede nativne, nejlepe bez grafiky... zatim si vystacim s spi a avrdude na avrka, casem chci zkouset male army... jeste nevim cim )
Právě jsem to zkoušel stejně mi UP presto nenajde... Už jsem zkoušl asi sedm návodu a nic. Používám Fedoru 10.
Vyzkouším a případně se pokusím odstranit chybu...
Vyzkouším a případně se pokusím najít chybu...
Nainstalovaná Fedora 10 (Celeron 433MHz, pěkný šnek ) a tam jsem vytvořil skripty k instalaci/odinstalaci knihoven. Stačí spustit pod rootem (!) a pak už jen UP.
Přihodil jsem tam ještě 1 snímek obrazovky, že mi to opravdu na FC10 běží
Pokud budeš mít trable, napiš sem Jabbera, ICQ nebo Skypa (v extrémní nouzi email) a zkusíme to pořešit. Po (snad) vyřešení to zveřejníme do této diskuse pro další generace...
Zkusil jsem script ve Fedore 11 akorat jsem vymenil za nový lin_ftd2xx kvuli novemu UP. Instalace probehla bez chyb ale programator mi to nenaslo:(
Díky za upozornění na novou verzi, již dost dlouho jsem UP nepoužíval. Jak budu mít více času, tak to otestuji na Ubuntu 9.04 a na FC10 a 11. Samozřejmě dam zde vědět, případně doplním/poupravím blog
Konečně jsem se dostal k otestování, uf. Testoval jsem na čisté instalaci Ubuntu 9.04 a Fedora 11. Ve skriptu jsem změnil z důvodu změny knihovny pro funkčnost s UP v2.43 a výše:
wrp='lin_ftd2xx.dll.so.tar.gz'
na
wrp='lin_ftd2xx.dll.so-2.tar.gz'
Testoval jsem UP v2.44 a programátor to našlo ihned a bez potíží. Stará knihovna byla do verze UP v2.42
Po aktualizaci F11 včetně jádra mi to po rebootu taktéž nenašlo programátor, pomohlo mi "umount none" a to jsem zadal 3x (2x byla položka zavedena v systému a až po 3. se objevilo, že již neexistuje) a pak zadat "mount none". Po další spuštění PC mi již stačilo zadat "mount -o remount none" a následně sputit UP a užítvat si...
Nevím, proč se musí provést remount u F11. Na staré instalaci Ubuntu 9.04 mi stále běží UP v2.42 se starou knihovnou a bez komplikací...
Ahoj, nejsem žádnej linuxovej znalec, spíš pokročilej začátečník kterej to nevzdal :)
O co jde - asi před půl rokem jsem k mému velkému překvapení, uplně na první pokus rozchodil PRESTO programátor pod linuxem podle tohoto návodu. Pak ovšem asi po měsíci po pár aktualizacích byl všemu konec a nefrčelo to. Dlouho sem se v tom vrtal a řešil proč to nechce jet, až jsem se někde dočetl, že novější verze jádra už nemají podporu fstab. Náprava byla jednoduchá, stačilo nainstalovat starší verzi jádra a programátor už zase pekně pracuje.
Takže pokud se vám někomu nedaří programátor zprovoznit nemusí to bejt špatným postupem instalace.
Mám Ubuntu 10.04 a pro běžný provoz je spouštím s poslední verzí jádra. Pokud chci použít programátor PRESTO, přepnu na starší jádro
2.6.31-020631-generic #020631 SMP Thu Sep 10 22:34:46 UTC 2009 i686 GNU/Linux
a v popisovaném souboru /etc/fstab odkomentuju řádek
none /proc/bus/usb usbfs defaults,devmode=0666 0 0
pak provedu v konzoli "sudo mount -a" a programátor frčí.
Nevím jestli se to dá řešit i jinak, ale tohle se dá překousnout.
Předně chci pochválit dobrý nápad s vytvořením instalačního skriptu!
PRESTO používám už nějakou dobu a krom prvního rozchození (přesně ty samé, jako autorovy kouzla s devmode/mode v fstab) jsem neměl problémy. Teď je ale právě programátor posledním důvodem, proč jsem si ještě nechal Ubuntu 9.10 a NEposlední jádro. Až dnes jsem si přečetl poslední příspěvky a začalo mi to zase vrtat hlavou. V žádném případě nechci pouštět virtuální stroj. Když s programátorem intenzivně pracuji, i běh UPu přes Wine mi občas vadí, protože se okno programu chová dost podivně a reakce jsou pomalé, natož pracovat přes VM. Chci se zeptat na pár věcí:
Díky
Tiskni
Sdílej: