AlmaLinux OS byl vydán ve verzích 9.8 s kódovým jménem Olive Jaguar a 10.2 s kódovým jménem Lavender Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání (9.8 a 10.2). Opraveny byly zranitelnosti Copy Fail (CVE-2026-31431), Dirty FRAG, Fragnesia (CVE-2026-46300), nginx Rift (CVE-2026-42945) a SSH Keysign Pwn (CVE-2026-46333).
Seznam.cz vykázal za rok 2025 tržby v celkové hodnotě 6,454 miliardy korun. Oproti roku 2024 nárůst o 3,68 %. Zisk před zdaněním oproti předcházejícímu roku poklesl, a to o 11,21 % na 1,330 miliardy korun. Vlastní velké jazykové modely SeLLMa najdou dnes uživatelé téměř na všech seznamáckých službách. Na všechny obsahové služby byla zavedena technologie text-to-speech, díky níž si mohou uživatelé přehrát články v audio verzi namluvené
… více »Vláda představila strategické digitalizační projekty. Roadmapa zahrnuje celkem 55 projektů napříč státní správou, z toho 22 prioritních projektů vycházejících přímo z programového prohlášení vlády a 33 projektů založených na platné legislativě. Portfolio pokrývá oblasti financí, zdravotnictví, digitální identity, dat, registrů, dopravy, krizového řízení, sociálních agend i kybernetické bezpečnosti.
Vyjádřeni Software Freedom Conservancy (SFC) k porušování licence AGPLv3 společností Bambu Lab v jejich softwaru Bambu Studio pro 3D tisk. Bambu Studio vychází z PrusaSliceru. Ten zase z Slic3ru. Spuštěn byl projekt baltobu, který kombinuje několik strategií pro řešení problému. SFC zastřeší vývoj svobodné náhrady proprietární knihovny libbambu_networking pomocí reverzního inženýrství a reimplementace, forku OrcaSliceru pro Bambu Lab tiskárny od Paweła Jarczaka a forku celého Bambu Studia pod názvem Viscose.
Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.
Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.
Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2025 (pdf), která shrnuje jeho hlavní aktivity v oblasti regulace elektronických komunikací, poštovních služeb, digitálních služeb a přípravy na dohled nad umělou inteligencí. Součástí zprávy jsou také data o vývoji trhu, včetně pokračujícího růstu spotřeby mobilních dat a rozšiřování sítí nové generace. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2025 přibližně
… více »Tým sdružení CZ.NIC vyvíjející routovacího daemona BIRD oznámil vydání nových verzí 3.3.0 a 2.19.0. Ty přinášejí podporu pro EVPN/VXLAN a automatizaci BGP na základě router advertisementů. Více informací je k dispozici v archivu uživatelského mailing-listu.
Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].
Inu, je třeba usnadňovat a zefektňovat práci. K této věci jsou určena průmyslová zařízení do ručky. Jedním z nich je i Motorola MC9500. Tepe v ní stále Windows Mobile 6.5. Pro nás je stěžejní Wifi, 3G (komunikace po GSM síti) a čtečka čárových kódů. Koupili jsme, cena kolem 40 000,- (Motorola patří k těm dražším a údajně lepším řešením), naladili SIM, byli nuceni provést úpravu registrů, abychom jej vůbec mohli připojit na 3G pomocí našeho vlastního CMA u operátora, což popisuje i Motorola ve svém manuálu, takže ok, souhrn níže.
Operátor používá autentizaci pomocí PAP, což je třeba nastavit. Stačí jen přidat tento záznam do registru (nejlépe pomocí programu CeRegEditor - zdarma - pomocí ActiveSync):
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\RIL] "SetGPRSAuthentication"=dword:x where x is 0 = None 1 = PAP 2 = CHAP 3 = PAP/CHAP (default)
Takže se povolí autentizace pomoci PAP a vše už funguje. Samotné nastavení mobilního připojení se provede v :
Nabídka start → Settings → Connections → Connections → a tady už to známe z mobilů HTC TouchPro :) Mobilní připojení je potřeba povolit zde : Nabídka start -> Settings -> Connections -> Wireless Manager
Wifi připojení je potřeba povolit zde :
Nabídka start -> Settings -> Connections -> Wireless Manager
Samotné wifi profily a připojení pak :
Nabídka start -> Wireless Companion -> Wireless Configuration Editor Find WLANs -> podržíme tapátko na wifine, dokud nevyskoci nabidka a zvolime -> create profile -> Zde lze nastavit vše (ESSID, WPA, IP, DNS atd. atd.).
Poté profil uložíme a v seznamu profilů necháme povolený jen ten náš (opět držením tapátka nad příslušným profilem).
V tomto seznamu jde profil editovat, povolovat/zakazovat a vynutit připojení.
Pokud se při připojení objeví hláška : "The profile you are trying to connect to may not connect due to regulatory issues."
Je třeba udělat toto :
V manageru dáme volbu "option", vybereme v listboxu "Regulatory" a odškrtneme "enable 802.11d", aby nebyla fce zapnuta a uložíme.
Profil měl však na sobě stále vykřičník, tak jsem zkusil restart, ale nepomohlo.
Poté jsem tedy zkusil proklikat nastavení profilu a vuala, ikonka profilu započala vypadat jako wifi router a vše je ok.
Po připojení k wifi Motorola vydá zvuk "truala" a jsme připojeni :).
Dostali jsme hlášku z jedné pobočky, že jim nefunguje Motorola. Když jsme jí obdrželi, tak skutečně, Motorola odmítala naběhnout. Visela na první hlášce s logem Motoroly a dole byl klasický text bootování, ale dál už se to nedostalo a chybu taktéž nevypsalo. Dodovatel konstatoval, že je skutečně rozbitá a poslal na reklamaci.
Support od Motoroly po měsíci vrátil MC9500 s tím, že jí přeinstalovali a na problém nenarazili. Ok, asi se nějak zahryzl firmware, tak jsme to odkejvnuli.
Hned jak došla Motorola z reklamace, tak do pár minut byla ve stejném rozpoložení jako minule. Stejně jako minule nefungovaly žádné druhy restartů, warm, cold různými těmi jejich resetovacími zkratkami z manuálu apod. Dodavatel konstatoval to samé a znovu poslal na reklamaci, ze které se to vrátilo opět po cca měsíci se stejnýou poznámkou v servisním záznamu, tzn., že provedli reinstal a nenarazili na žádný problém. WTF?
Jinými slovy, 2x asi provedli reinstall, dva měsíce jsme byli bez Motoroly a nevěděli nic. Motorola po druhé reklamaci funkční, tak jsme jí byli nuceni poslat do terénu a zatím ok.
Kolegové na Slovensku si pořídili tytéž Motoroly s tím, že je budou provozovat na wifi síti, což jim vůbec, ale vůbec nejelo. Wifi šíleně zlobila, komunikace neběžela atd. Dodavatel jim tvrdil, že mají wifi špatně nastavenou, kolega tedy chtěl udělat factory reset a ukázat postup, že skutečně nastavení nemají zle.
Dle manuálu se píše, že továrního nastavení se dosáhne tak, že se nainstaluje clean balíček, Motorola se resetuje trojkombinací a balíček se postará o clean. Jen je tu malý problém, link z manuálu nefunguje a clean balíček není nikde k sehnání, takže bye bye factory reset :-/
Zjistilo se, že dodané Motoroly mají starší fw a na webu Motoroly je aktuální verze, která by již mohla mít problémy s wifi opravené. Bohužel, aby šly firmware stáhnout, tak je třeba registrace, která je podmíněna třídenním schválením. Po třídenním schválení web křičí, že má člověk smůlu, pokud si s Motorolou nesjedná kontrakt.
Dodavatel : my vám tam dát aktuální firmware nemůžeme, abyste jej mohli mít, musíte si sjednat u Motoroly kontrakt za 25EUR/rok a pak si můžete rok stahovat a aktualizovat firmware v zařízeních.
Na jedné Motorole proběhl upgrade FW na poslední verzi čistě jen pro testování, což pomohlo, takže problémy by skutečně vyřešil nový fw. Bohužel, je třeba si za to řádně zaplatit. Co na tom, že je Motorola za 40 000,- stará 3 týdny a nefunguje na ní wifi. Dokud si člověk nezaplatí, má smolíka.
Motorola je drahá, uzavřená a snaží se vše táhnout přes placené supporty a tahat z firem ještě více peněz. Mají sice pěkný dohledový systém (samozřejmě je potřeba si ho řádně zaplatit), vše vypadá vychytaně, ale ten přístup, ty ceny, ta uzavřenost :-/.
A co dál? Jelikož jsme si natloukli i s Honeywell Dolphin 9900 (v době koupě ceny kolem 25kkč, po záruce se jich nemálo vysralo a za opravy chtěli přes 17kkč, protože to není tak modulární a musí měnit větší části, údajně), tak to výhledově vypadá, že se na enterprise hnůj vykašleme a půjdeme cestou průmyslových hraček z Číny alá :
Winmate M700DM4-B2
WinMate E430M2-3BL
China PDA
China Tablet
China PDA podruhé
Záruka na ně také je, většinou trvá reklamace také měsíc, cena je poloviční, někdy i třetinová, je to Android a né obstarožní WinMobile 6.5 atd.
Zdar Max
PS:v posledních měsícíh se v china eshopech začaly objevovat levné náhradní díly na Honeywelly, takže aspoň menší vrátka pro cenově rozumnou opravu...
Tiskni
Sdílej:
kontrakt za 25EUR/rokNechybí tam nějaká nula nebo je to za každé zařízení?
imo zasadne meni....ak tomu rozumiem spravne tak 25E/rok na vasu firmu a mate access k novemu firmware nie?
D.
lenze to treba riesit s Vasim dodavatelom,
keby ste kupovali od spolahliveho dodavatela (ten by vam tych 25E dal zaplatit priamo, ani by ste o tom nevedeli) zrazu mate paradnu podporu a pisal by si o tom ako promptne sa vyriesil problem s vadnym firmwarom.
Tieto podmienky si motorola nevymyslela minuly tyzden. to ze ste nakupovali u slendrianskeho dodavatela je vazny problem.
D.
nuz imo aby mu to prinieslo konkurencnu vyhodu, ...pac v IT sa presne na to hra....na support na rychlost atd....uznavam je to specificky pripad..ale imo proste problem nie je v motorole (vadnych hardware je milion od HP cez texas instruments do bohviecho) ale v dodavatelovi ktory nie je schopny naplnit zarucne podnienky, sudil by som sa s nim o zaruku ze az.....
D.