Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nebudu nikoho na abclinuxu trápit, ani trápit sebe. Toto je poslední příspěvek a už tento web ani neotevřu.To už tady jednou bylo. Kdybych byl optimista, řeknu si, že to tentokrát třeba vyjde. Ale nejsem, takže bych řekl, že je to zase akorát výlev nepovedeného horoskopu.
Některé společnosti umožňují vedení DNS zdarma v případě, že bude u nich vedeno i DNS.
Nedávno poprvé měli nemalý výpadek komplet hostingu, ale DNS asi po celou dobu běžely okA o pár týdnů poté (koncem června) měli výpadek právě DNS. Teda výpadek... mají jeden NS na wedos.net, zapomněli zaplatit doménu, té se po expiraci změnily nameservery na něco, co na všechny dotazy odpovídá A záznamem nějakého reklamního webu. A ten se potom "náhodně" zobrazoval nejenom místo webu wedosu, ale také místo webu lidí, co mají jejich NS. Ale prý učinili opatření, takže už by se snad nemělo stát, že se místo firemního webu zobrazí "doména je na prodej"
Pro domény/DNS preferuju subreg.cz. Rozumný rozhraní, dobrý ceny, poměrně profi support a podpora DNSSEC u všeho, kde je to možný. Případně bych taky mohl navrhnout řešení v podobě vlastního NS a slave serverů u he.net.
Přesně tak.
Mám pár domén, k nimž občas potřebuji přidat nějaký záznam. Než abych se trápil s webovými formuláři, které polovinu věcí neumí, a řešil další autentizaci, tak jsem na server, kde už něco jede, dal bind a můžu si dělat, co chci, kdy chci, jak chci.
Řešil jsem zálohu. Registrátor ochotně nabízel hosting, zálohované servery, první i poslední. Tak já na něj, že to je všechno hezké, ale že potřebuji jen sekundár. To prý nejde. No tak když nejde, tak jsem si v jiné síti v jiném městě na jiný server, který je master pro jinou doménu, přidal definici pro slave, a je vyřešeno. Oba DNS servery se vzájemně vykrývají a všichni jsou spokojení.
Tiskni
Sdílej: