abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    11.6.2018 23:33 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?

    Systemd ? Alebo to bolo oneskorením na sieti čo spôsobilo timeout. Chyba protokolu NFS ?

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    Max avatar 11.6.2018 23:39 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Samá voda ...
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    11.6.2018 23:58 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?

    To som čakal. Nexistuje šanca, že by som to uhádol.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    11.6.2018 23:55 geg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Stejné stroje s totožnou konfigurací. Není problém, když se tedy oba chtějí připojit? Byl ten druhý vždycky "druhý"?
    Max avatar 12.6.2018 00:01 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Ano, stroje jsem předal naprosto stejně nastavený. Nulový rozdíl (resp. rozdíl jen IP+MAC+hostname). Stroje se jmenovaly a byly nastaveny stejně a jména a IP se neměnily.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 00:03 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?

    Toto by som nečakal od skúseného admina. Ale aj toto sa deje.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    Max avatar 12.6.2018 00:09 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Vysvětli.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 00:10 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?

    Že by si nechal tie isté ip v konfiguráku na obidvoch serveroch.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    Max avatar 12.6.2018 00:13 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Jak z reakce "(resp. rozdíl jen IP+MAC+hostname)" usuzuješ, že byly stejné IP? Nebyly. Vše regulérně nastaveno, oba stroje měli rozdílné IP, rozdílné MAC i rozdílné názvy.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 00:32 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?

    Ok. Jedine čo ma napadá je, že ten NetApp nezvláda viacnásobne súčasne pripojenie nfs.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    Max avatar 12.6.2018 00:33 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Samá voda.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 00:34 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?

    Ok. Tu ja končím. nemá zmysel pokračovať v hádani.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    12.6.2018 00:14 MrG
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    #up all ethernet interface? $sudo nmcli d $sudo systemctl restart network

    cat /etc/systemd/system/nfs-client.target.d/DefaultDependenciesFalse.conf DefaultDependencies=False ?

    #better? sudo systemctl status nfs-server sudo systemctl status nfs-idmapd
    Max avatar 12.6.2018 00:17 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    systemctl status máš v blogu. Jinak všechny tipy samá voda :).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 00:42 Odin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Rsize wsize? ;-)
    Max avatar 12.6.2018 00:45 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Samá voda :)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 03:09 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Předpokládám, že na chybu není potřeba oracle ani jiné konkrétní softy.

    Tipnu si šílenost, chybějící mountpoint (nebo něco způsobující timeout), bg forkující při timeoutu (jsem tu volbu ani neznal) a systemd závislosti dokonají dílo zkázy?

    OT: není wsize/rsize zbytečně moc? stejně to Ip stack rozseká do MTU paketů ...
    Max avatar 12.6.2018 07:36 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Samá voda
    Zdar Max
    PS: mountpoint nastavoval týpek od Oracle, takže nebudu zpochybňovat, ale jsem vůči některým věcem skeptický
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 07:01 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Podle těch hlášek se vám podařilo nějak zacyklit závislosti mezi nfs-server.service a u02-oraredo.mount, ale jak se vám to podařilo, to bez konfigurace naslepo hádat nehodlám, stejně jako to, proč by na tom stroji vůbec měl běžet NFS server, když jste se o něm vůbec nezmínil.
    Max avatar 12.6.2018 07:50 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Ano, je to tak, správně jsi si všiml, že tam běží nfs server, že je tam kolize mezi nastavením nfs serveru a nfs mounpointy.
    Na rozjetí Oracle byla najmuta firma, aby provedli nastavení a další věci dle jejich zkušeností, protože jsme přecházeli na EE verzi Oracle, kde je spousta novinek a na jiný způsob storage.
    Výsledkem bylo, že týpek, co to rozjížděl, absolutně ohledně linuxu netušil. Nešel mu x forwarde (potřeba kvůli instalátoru Oracle), tak se pokoušel rozjíždět grafické prostředí.
    Nakonec jsem díky chybě v blogu i zjistil, že ani neví, jak připojit nfs. Jeden večer mi radostně napsal, že se mu podařilo připojit nfs.
    Chyba zmíněná v blogu byla zapříčiněna tím, že jen na druhém nodu nainstaloval nfs server a nastavil ho takto :
    cat /etc/exports
    /u02/oradata               192.168.1.1(rw,sync,no_wdelay,insecure,no_root_squash)
    /u02/oraredo               192.168.1.1(rw,sync,no_wdelay,insecure,no_root_squash)
    
    Takže kolize byla zapříčiněna tím, že ten člověk vůbec netušil, co dělá :-/.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 07:54 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Ó jé… Tak tohle jsem fakt nečekal.
    12.6.2018 09:25 klkl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Takže pak už ale stroje nebyly totožně nastavené...
    Max avatar 12.6.2018 09:44 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Já jsem psal, že stroje jsem nastavil naprosto shodně a pak je předal. Když koukám do komentářů, tak tam se taktéž v tomto smyslu vyjadřuji konzistentně.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 12:55 hklt
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Ano, ale tak nějak jsem počítal, že stejně nastavené i zůstaly. Takhle by mohl provést cokoliv i smazat HDD... Můj první dotaz by tedy byl: "Vrtal jste se v tom?"
    12.6.2018 13:22 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    To je zbytečné, jak říká Greg House: "Everybody lies." Takže před odevzdáním si zazálohovat veškerou konfiguraci (a možná raději i checksumy úplně všeho) a po vrácení porovnat.
    Ruža Becelin avatar 12.6.2018 10:09 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    To mate z toho, ze nechate nekoho hrabat na servery. Ten "specialista" mel sedet vedle admina a rikat co a jak, ne fyzicky sam neco delat.
    Max avatar 12.6.2018 11:40 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Zkušenost je taková, že většinou se nové instalace dělají po večerech na dálku. Nepamatuji se, kdy se něco někdy instalovalo lokálně, vždy to byl člověk někde na konci vpn tunelu s vymezeným přístupem, který pak dodal dokumentaci + proběhlo případné školení/diskuse na cca 2h.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 18:55 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Od toho vymysleli MS Lync / Skype for Business, ne? :-) Zkušenost je taková, že tam kde jim na kvalitě záleží nejdříve procesy vyvinou, pak je otestují a pak je releasnou do produkce... Vývoj, test a release do produkce zajišťují zpravidla jiní lidé.
    Max avatar 12.6.2018 20:55 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Jednak se tu nebavíme o produkci, ale o testovacím prostředí, a jednak nevím, jak by to měl Skype/Lync řešit.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 20:58 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    a jednak nevím, jak by to měl Skype/Lync řešit.
    Screensharing.
    Max avatar 12.6.2018 21:52 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Na linuxu to zas tak moc dobře nefunguje a řešit to přes nějaký druh vzdálené plochy je časově náročné. Jak už jsem psal, většinou to nefunguje tak, že se domluví den a člověk to celý den ladí, ale domluví se termín, do kdy to musí být a dotyčný to dělá v čase, kdy chce/může. Což může být během dne, nebo o po večerech a o víkendech. To je celkem běžná praxe.
    Outsourcing jako takový je stejně o nějaké té důvěře. Chápu, že tak, jak to popisuješ, to někde funguje, ale upřímně v tom vidím spoustu časových překážek.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2018 22:10 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Outsourcing jako takový je stejně o nějaké té důvěře. Chápu, že tak, jak to popisuješ, to někde funguje, ale upřímně v tom vidím spoustu časových překážek.
    To nemá nic společného s otázkou insourcované / outsourcované IT, ale mnoho s otázkou - jaký je service maturity level u služeb, jež má organizace doručuje. Tzn. veškeré procesy, včetně tvého inicializačního buildu by měly býti doručeny konzistentně, dle zdokumentovaného procesu, a při předávkách by měla být shoda - tedy kvalita tebou poskytované služby kontrolována; veškeré změny by opět měly býti zdokumentovány, zpětně revidovány, nepotřebné změny z procesu elimonovány a při předávce dalšímu článku v dodavatelsko-orběratelském řetězci (klidně v rámci te stejné organizace) by měl býti opět proveden audit, že je vše ve shodě s tím, jak to bylo - jako proces zdokumentováno.
    Max avatar 13.6.2018 09:40 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Hmm, aby to tak fungovalo, potřeboval bych tak ještě 3 lidi do teamu.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    13.6.2018 15:35 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Quality, Cost, Delivery trojúhelník platí i v IT, nejen v automotive.
    12.6.2018 10:12 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?

    Možno keby si predtým pozrie manuál k NFS možno by k tomuto nedošlo.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    14.6.2018 00:01 citanus | skóre: 12 | Cork (Ireland)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?

    boze asi se budu muset na systemd podivat poradne.. koukal jsem na ten vystup nekolikrat a stejne jsem to prehlid. A pritom to tam upne bije do oci. Michael je borec!

    12.6.2018 07:52 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    No, vzhledem k tomu že jsem to byl zrovna já, kdo ti vyprávěl jak jsem se minulý rok zrovna s tímto problémem trápil 14 dní než jsem na to vyzrál, tak odpovídat nebudu. Jsem jenom zvědav jestli ve vašem případě za tím nebylo ještě něco jiného.
    Max avatar 12.6.2018 07:53 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    Viz řešení v komentáři výše :).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Agent avatar 12.6.2018 23:05 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    A já čekal problémy při hraní NFS - Need fór speed
    Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
    Max avatar 13.6.2018 09:38 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Střípky z IT - (3) : NFS : Uhádnete, kde byl problém?
    NFS je pro amatéry. Profíci paří Counter Strike 1.6!
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.