Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
i když z technického hlediska problém není, je problém z hlediska morálníhoStačí zastávat názor, že já mám nárok na všechno a respektovat přání autorů software tudíž nemusím, a morální problém je vyřešen.
asi jedinou slabinou v kontrole integrity dat je to, že na data v ram se neaplikují checksummy, proto jsou nutné ECC pamětiAha, já jsem si říkal, kde se bere to, že pro ZFS MUSÍTE mít ECC.
online kompresyKompresy jsou obvazový materiál. Vy chcete zapnout kompresi. (x2)
Poté existují náhrady za baterie v podobě plata kondíků, které by v sobě měly udržet potřebný počet energie, aby data v cache nechcíply. Nevím ale, jak moc se to používá.Superkondenzátorů - oproti normálním kondenzátorům je to trochu rozdíl. Používá se to třeba u
To by šlo, ale nemáme nikde rozumnou kontrolu konzistence dat.dm-integrity? Teda pokud kontrolu konzistence dat nemá filesystém.
obávám se, že by tam bylo pár zbytečných výkonnostních propadůIMO je jedno, na které vrstvě se ten checksum udělá, takže spíš záleží na konkrétní implementaci
Dělat checksum na úrovni FS je neúplné, když pod tím bude ještě další vrstva, která to dělat nebudeNeúplné v čem? Cílem je rozpoznat/opravit poškození dat a k tomu checksum na úrovni FS přece stačí, ne?
S ext3/4/reiserfs/ntfs apod. nic takového ani nezjistíš.Jednoho krásného dne se podívám na to dm-integrity a uvidí se, jak to nezjistím
3GB/1TB dat je v případě duduplikace, což se moc nepoužívá (není moc nasazení, kde to dává smysl).Nič proti, ale pokiaľ sa to správa tak mizerne, ako si uviedol v článku, tak to nielen že nedáva zmysel, ale tá deduplikácia by sa ani nemala uvádzať medzi vlastnosťami toho FS, nanajvýš niekde v TODO.
time read miss miss% dmis dm% pmis pm% mmis mm% arcsz c 13:18:57 44 4 9 4 9 0 0 4 9 179G 180GMoje zkušenost s DEDUP - až na velmi specifické usecase nebrat. Nestojí to za hlavobol. A to mám 256GB RAM na 24TB RAW kapacity. Můj pool přežil už vadný diskový řadič, vadný napájecí káblik, který v náhodných intervalech způsoboval reset 2 disků v poli, 2 migrace mezi počítači, při upgradech, výměnu vadného disku a celkově značně hrubé zacházení typu přehození disku za chodu do jiného šuplíku kvůli výměně ventilátoru. Nesmrtelna věc
root@storage:~ # nvmecontrol logpage -p 2 nvme0 SMART/Health Information Log ============================ Critical Warning State: 0x00 Available spare: 0 Temperature: 0 Device reliability: 0 Read only: 0 Volatile memory backup: 0 Temperature: 318 K, 44.85 C, 112.73 F Available spare: 100 Available spare threshold: 0 Percentage used: 0 Data units (512,000 byte) read: 29 Data units written: 198421208 Host read commands: 494 Host write commands: 1095760618 Controller busy time (minutes): 878 Power cycles: 4 Power on hours: 2059 Unsafe shutdowns: 0 Media errors: 0 No. error info log entries: 0 Warning Temp Composite Time: 0 Error Temp Composite Time: 0Takže Optane by už za sebou mělo mít : 96,6TB zápisu, pěkný.
97TB
85dní
= 1,2TB/den
DWPD: 2,5
Je to uděláno naprosto parádně. Aktualizace oznamuje web ksicht a přes něj je můžeš nainstalovat + si můžeš nastavit, zda chceš být ve stable větvi, nebo beta větvi. Taktéž není problém je stáhnout a nainstalovat ručně z cmd.
Každý update vygeneruje snapshot OS a pokud se ti něco nelíbí, není problém na pár kliků myší přejít na předchozí verzi OS (je to tedy otázka jednoho rebootu).
Pokud jde o ZFS, tak ten se neaktualizuje automaticky. Web ksicht tě jen upozorní, že nový OS podporuje nové fce ZFS a zda chceš udělat aktualizaci poolu (ZFS). Dále tě upozorňuje, že se jedná o nevratnou věc a aby jsi to pečlivě zvážil.
Reálně tedy postupuji tak, že aktualizuji OS a pokud po několika týdnech nenarazím na problém, provedu i update ZFS poolu (pokud je k dispozici).
Dále je možné udělat backup nastavení (export do jednoho file). FreeNAS pak umožňuje takový export znovu importovat. Pokud ti tedy z nějakého důvodu padne HW (všechny disky), na kterých máš OS, tak obnova je celkem easy, prostě nainstaluješ freenas a importneš nastavení a hotovo.
Zdar Max
Tiskni
Sdílej: