Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
i když z technického hlediska problém není, je problém z hlediska morálníhoStačí zastávat názor, že já mám nárok na všechno a respektovat přání autorů software tudíž nemusím, a morální problém je vyřešen.
asi jedinou slabinou v kontrole integrity dat je to, že na data v ram se neaplikují checksummy, proto jsou nutné ECC pamětiAha, já jsem si říkal, kde se bere to, že pro ZFS MUSÍTE mít ECC.
online kompresyKompresy jsou obvazový materiál. Vy chcete zapnout kompresi. (x2)
Poté existují náhrady za baterie v podobě plata kondíků, které by v sobě měly udržet potřebný počet energie, aby data v cache nechcíply. Nevím ale, jak moc se to používá.Superkondenzátorů - oproti normálním kondenzátorům je to trochu rozdíl. Používá se to třeba u
To by šlo, ale nemáme nikde rozumnou kontrolu konzistence dat.dm-integrity? Teda pokud kontrolu konzistence dat nemá filesystém.
obávám se, že by tam bylo pár zbytečných výkonnostních propadůIMO je jedno, na které vrstvě se ten checksum udělá, takže spíš záleží na konkrétní implementaci
Dělat checksum na úrovni FS je neúplné, když pod tím bude ještě další vrstva, která to dělat nebudeNeúplné v čem? Cílem je rozpoznat/opravit poškození dat a k tomu checksum na úrovni FS přece stačí, ne?
S ext3/4/reiserfs/ntfs apod. nic takového ani nezjistíš.Jednoho krásného dne se podívám na to dm-integrity a uvidí se, jak to nezjistím
3GB/1TB dat je v případě duduplikace, což se moc nepoužívá (není moc nasazení, kde to dává smysl).Nič proti, ale pokiaľ sa to správa tak mizerne, ako si uviedol v článku, tak to nielen že nedáva zmysel, ale tá deduplikácia by sa ani nemala uvádzať medzi vlastnosťami toho FS, nanajvýš niekde v TODO.
time read miss miss% dmis dm% pmis pm% mmis mm% arcsz c 13:18:57 44 4 9 4 9 0 0 4 9 179G 180GMoje zkušenost s DEDUP - až na velmi specifické usecase nebrat. Nestojí to za hlavobol. A to mám 256GB RAM na 24TB RAW kapacity. Můj pool přežil už vadný diskový řadič, vadný napájecí káblik, který v náhodných intervalech způsoboval reset 2 disků v poli, 2 migrace mezi počítači, při upgradech, výměnu vadného disku a celkově značně hrubé zacházení typu přehození disku za chodu do jiného šuplíku kvůli výměně ventilátoru. Nesmrtelna věc
root@storage:~ # nvmecontrol logpage -p 2 nvme0 SMART/Health Information Log ============================ Critical Warning State: 0x00 Available spare: 0 Temperature: 0 Device reliability: 0 Read only: 0 Volatile memory backup: 0 Temperature: 318 K, 44.85 C, 112.73 F Available spare: 100 Available spare threshold: 0 Percentage used: 0 Data units (512,000 byte) read: 29 Data units written: 198421208 Host read commands: 494 Host write commands: 1095760618 Controller busy time (minutes): 878 Power cycles: 4 Power on hours: 2059 Unsafe shutdowns: 0 Media errors: 0 No. error info log entries: 0 Warning Temp Composite Time: 0 Error Temp Composite Time: 0Takže Optane by už za sebou mělo mít : 96,6TB zápisu, pěkný.
97TB
85dní
= 1,2TB/den
DWPD: 2,5
Je to uděláno naprosto parádně. Aktualizace oznamuje web ksicht a přes něj je můžeš nainstalovat + si můžeš nastavit, zda chceš být ve stable větvi, nebo beta větvi. Taktéž není problém je stáhnout a nainstalovat ručně z cmd.
Každý update vygeneruje snapshot OS a pokud se ti něco nelíbí, není problém na pár kliků myší přejít na předchozí verzi OS (je to tedy otázka jednoho rebootu).
Pokud jde o ZFS, tak ten se neaktualizuje automaticky. Web ksicht tě jen upozorní, že nový OS podporuje nové fce ZFS a zda chceš udělat aktualizaci poolu (ZFS). Dále tě upozorňuje, že se jedná o nevratnou věc a aby jsi to pečlivě zvážil.
Reálně tedy postupuji tak, že aktualizuji OS a pokud po několika týdnech nenarazím na problém, provedu i update ZFS poolu (pokud je k dispozici).
Dále je možné udělat backup nastavení (export do jednoho file). FreeNAS pak umožňuje takový export znovu importovat. Pokud ti tedy z nějakého důvodu padne HW (všechny disky), na kterých máš OS, tak obnova je celkem easy, prostě nainstaluješ freenas a importneš nastavení a hotovo.
Zdar Max
Tiskni
Sdílej: