Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Netoužím ani po automatizaci z onoho řešení (něco jako najdi všechno na síti a začni to monitorovat, nebo tady šup agenta na server a monitoruj vše, co tam na něm najdeš). Monitoruji jen důležité věci a pokud chci automatizaci, tak jednotně přes Ansible.Tohle řešíme jednak tím že se automaticky berou metriky z clusterů (ať už EC2 v AWS, nebo k8s), ale taky tím že se instaluje DD agent do base image (AMI nebo docker). To automatické řešení se tu pomalu zavádí (APM tracing), to jsem zatím jednou viděl v rámci nějakého incidentu a připadalo mi to jako vidět v praxi fungovat nějaký sci-fi vynález. Řešil jsem tenkrát že něco vypadlo a protože na to bylo navázáno asi 20 dalších services, tak jsi viděl 20 alertů (z nagiosu byly nejlepší, tam nikdy nevím ani kde je vypnout), viděl že 20 věcí nefunguje, ale zjistit co z těch 20 věcí to způsobilo bylo docela peklo, dokud jsem se nepodíval do APM trace, kde mi to nakreslilo schéma, analýzu toho jak se ten výpadek zpropagoval v čase a nakonec to pomocí nějaké heuristiky ukázalo na jednu věc, že ta byla příčina. Tak jsem se tam lognul, a fakt jo. BTW, pokud tě sere ansible, tak doporučuji mrknout na pyinfra (psal jsem o tom před pár lety blog).
Tebou popsaný příklad s problémem mi přijde, jako když někdo spravuje nějaké prostředí, které nezná (nemyslím nijak zle, myslím to jako třeba neohlídání si předávky apod.).Tak když máš firmu kde je několik tisíc programátorů, tam ani není možné že bys mohl všechno znát. Myslím že kdybych sledoval co všechno dělají týmy tady v Praze, tak bych už nestíhal nic jiného.
Pravdou je, že nemám zkušenosti s tak velkým teamem, ale tak nějak jsem očekával, že všichni nedělají všechno, ale každý jen něco, každý je zodpovědný za nějakou část a tu má pod kontrolou / rozumí jí a řetězec funguje (vše vyjasněno v rámci dohled, admin, devík).To není úplně možné už jen protože všechno se neustále mění. Výhoda microservices.. Jinak jo, ale to se týče spíš vývoje, pak se dělají rotace na L1/L2, kde člověk na L1 řeší tak nějak všechno ten den, L2 je většinou někdo kdo rozumí tomu konkrétnímu projektu, ale to má tu nevýhodu že mezi těma věcma musíš prvně vůbec zjistit co je příčina, abys to na něj potom mohl hodit.
On k8s a všechno kolem toho k tomu tak nějak směřuje (že nikdo nebude vědět nic a každý problém se bude dlouho trasovat jak u idiotů).Tak tak :)
Tiskni
Sdílej: