Kryptografická knihovna OpenSSL byla vydána v nové verzi 4.0. Přehled změn v souboru CHANGES.md na GitHubu. Odstraněna byla podpora SSLv2 Client Hello a SSLv3. Ve výchozím nastavení byla zakázána podpora odmítnutých eliptických křivek v TLS dle RFC 8422. Přibyla například podpora Encrypted Client Hello (ECH, RFC 9849).
curl up 2026, tj. setkání vývojářů a uživatelů curlu, proběhne opět v Praze. O víkendu 23. a 24. května v Pracovně.
Aplikace pro ověřování věku uživatelů on-line platforem je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Půjde podle ní o bezplatné a snadno použitelné řešení, které pomůže chránit děti před škodlivým a nelegálním obsahem. Aplikace bude podle ní fungovat na jakémkoli zařízení a bude zcela anonymní.
V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.
IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.
Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.
Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.
Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
tak a kdo jako bude zametat popel z tý kostkový dlažby až ten vejmysl dohoří?? :O :D :P ;D
jj podle fotek to vypadá že je z toho jenom málo popela
....ale stejně si pod to mohli něco dát :D :D :P ;D
ttssss na normálním vohni by to schořelo celý :P ;D
Do podzimu 2015 tlačítkový šunty, nejdéle (skoro 6 let) mi vydržela Nokia 3120, lowend dodaný s firemním tarifem na CDRku. Pak po kratičké experimentální epizodce se Symbianem jsem nasedl do Androidu a jelo to:
Zatím s Androidem průměrně vydržím řekněme "přes dva roky", kdyby Nokia nechcípla, bylo by to déle, měl bych jí nyní už skoro 3 roky a jelo by se dál. Nokii už fakt ne. Kdyby Ektra vydržela déle, bylo by to třeba ještě víc let v průměru. Kodak, tedy vlastně "čínský OEM Kodak" klidně znovu.
Na fotky mám foťák a když zrovna není po ruce, tak vlastně cokoli udělá přijatelné snímky, beztak všechno dávám na papír 9x13cm.
Co za telefon příště? Fakt nevím a nevidím důvod to řešit, když ten stávající mám cca ¾ roku. Uvidím tak za dva-tři-čtyři roky, jak dlouho Číňan vydrží, zejména aktualizace OS - na to že to byl lowend za 3490Kč loni na podzim, tak chodí celkem pravidelně aktualizace toho Androidu 11 a netrpí to na žádné zavšivení sw/reklamním bordelem, je to v podstatě čistej Android. Jakmile ale skončí jeho podpora, přejdu na něco dlouhodobějšího, čili asi nějaký Samsung v cenové relaci řekněme 7-11k, protože dneska je holt potřeba mít tohle zařízení zabezpečené.
Pak jsem jel chvili Anbox na laptopu, dalo se to, ale byt bez mapy je opruz. Po epizode s vodou jsem chtel neco vodotesneho, tak jsem sel do Samsungu S8. Docela dobry, ale zadni sklo se mi 2x rozbilo, a to pouzivam vzdy obal - pruda design. Kdyz baterka (vymenena) nedala uz skoro ani cely den, predal jsem ho tatovi (vymena za Honor 8).
Ted pouzivam Fairphone 4 s Lineage + microg, a spokojenost. Radsi bych teda telefon mensi (je to fakt macek, hlavne s obalem), ale da se. Fotak taky slusny, pouzivam modded gcam.
Uz se mi vysralo nemalo laptopu a mobilu, takze ted je pro me kriterium #1 opravitelnost, bytelnost, a snaha vyrabet to s ohledem na lidi (v tovarne / dolu) a zivotni prostredi.
telefon už asi nedostane žádný update a alternativní rom nejsou (je hodně locknutý)kurník
Mám kuličkovou hypotéku :(
Býval jsemWindows Phone (3 %)ale teď jsem si ho nedávno blbec roztřískal tak došlo k regresi na
Dumb Phone (3 %)
. Dodnes mám soukromou SIM předplacenku a služební SIM vedle.
Následně už dual SIM S10, změna práce, S21 a teď před pár týdny S23.
pavouk ma 8 nožiček ale to nejsou všecky končetiny :O ;D vepředu u zobáku má eště jeden pár makadel hele a ty vypadaj jako takový malý nožičky ale nožičky to veskutečnosti žádný nejsou :D ;D
Tiskni
Sdílej: