Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Článek nijak nesouvisí s linuxem nebo věcí okolo. Jen si sem chci tak postěžovat, třeba i upozornit na kvalitní služby České pošty" a možná se někdo i přidá s podobnou zkušeností.
Nikdy jsem nijak služeb ČP nevyužíval, maximálně tak doporučený dopis nebo nějaké to blahopřaní známím.. Nicméně v poslední době jsem byl nucen nakoupit nějaké zboží přes internet. Bohužel zboží šlo převzít osobně nebo pomocí ČP na dobírku. Objednáné zboží od nejmenované společnosti bylo odesláno 2.3.2007. Čekal jsem, že jelikož je to pátek tak můžu čekat poštáka bušit na dveře v pondělí, uterý nejpozději ve středu. To byl však omyl!!! Zboží nedošlo ani ve čtvrtek ani následující týden, a ani další... to už jsem počítal s tím že to porstě nedojde.. že se to někde ztratilo.. Takže jsem s objednávkou ani nepočítal.
Tato chyba se vyskytuje jenom v případě Ubuntu 6.10 "Edgy Eft" u Drappera jsem si ničeho nevšimnul.
Projevuje se neúspešným nabootovaní systému a hláškou "Kernel panic -not syncing. Attempted to kill init.". Problém nenastává u všech instalaci , ale pravděpodobně jen u některých desek s chipsetem VIA. Ale to je jen moje doměnka... Řešením je editace boot sekvence grubu hned při bootu. To se provádí tuším klávesou 'A' a přidáni na řádek kernelu acpi=force. Může to vypadat třeba nějak takto: kernel /vmlinuz root=/dev/hdb1 acpi=force
Po nabootování doplníme tento parametr přímo do nastavení grubu v /boot/grub/menu.lst.
A to je vše! :)
Konečně jsem po dlouhé době došel k řešení jak zprovoznit tuto kartu. Řešení bylo jako vždy jednoduché (lze ho najít zde v diskuzi), ale ja nějak asi špatně koukal. Proto zde uvádím v celistvé podobě jak na to. Doufám že se na mě autoři v diskuzi nebudou zlobit.
Nedávno jsem zakoupil televizní hybridní kartu Leadtek WinFast DTV2000 H a stala se mi nepříjemná věc, že se mi zvukové zařízení na této kartě nadefinovalo jako výchozí zvukové zaříení. V některých programech nebo hrach lze manuálně nadefinovat výstupní zařízení, ovšem v některých ne.