E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Nedávno jsem zakoupil televizní hybridní kartu Leadtek WinFast DTV2000 H a stala se mi nepříjemná věc, že se mi zvukové zařízení na této kartě nadefinovalo jako výchozí zvukové zaříení. V některých programech nebo hrach lze manuálně nadefinovat výstupní zařízení, ovšem v některých ne.
Proto jsem potřeboval přehodit pořadí těchto karet v systému.
Nejprve je nutné zjistit názvy zařízení a jejich pořadí. To se provede příkazem: cat /proc/asound/modules
Jako výstup jsem měl:
0 cx88_alsa 1 snd_via82x 2 snd_mpu401
Zařízení cx88_alsa
což je zařízení TV karty jsem potřeboval na poslední místo a zařízenísnd_via82x
na první místo.
Takže v adresáři /etc/modprobe.d/
jsem vytvořil soubor sound, do kterého zapsal následující
options snd_via82xx index=0 options snd_mpu401 index=1 options cx88_alsa index=2
Soubor uložil a zadal příkaz update modulu sudo update-modules
následoval restart.
Zařízení pracují ve spravném pořadí. Zvuk funguje tak jak má.
Tiskni
Sdílej:
/proc/asound/modules
chybí.
Btw, můžeš za první odstavec hodit <break>
? Nebude se to pak tolik roztahovat v souhrnu...
BTW: Toto by sa možno oplatilo dať ako automatickú funkciu do blogov.
cat /proc/asound/cards 0 [ICH5 ]: ICH4 - Intel ICH5 Intel ICH5 with AD1985 at 0xfebff800, irq 21 1 [SAA7134 ]: SAA7134 - SAA7134 saa7133[0] at 0xfeaff800 irq 17 2 [Track ]: USB-Audio - Fast Track M-Audio Fast Track at usb-0000:00:1d.1-1, full speedJako default chci mit FastTrack, takze se nadefinuje jako default do souboru /etc/asound.conf
pcm.!default { type hw card Track } ctl.!default { type hw card Track }