U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
GNU Shepherd (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Po 21 letech. Jedná se o init systém a správce služeb napsaný v Guile Scheme. Původně se jmenoval GNU dmd (Daemon managing Daemons). Používá se v systému GNU Guix.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.23.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Odešla Barbora Bühnová, propagátorka IT mezi ženami. Docentka a proděkanka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity vedla řadu výzkumných týmů s orientací na softwarové architektury a patřila ke spoluzakladatelkám neziskové organizace Czechitas. Zemřela po dlouhé nemoci ve čtvrtek 5. prosince ve věku 43 let.
V únoru představený AI generátor realistických videí z textového popisu Sora od OpenAI je dnešním dnem dostupný uživatelům ChatGPT Plus a Pro. Ne však uživatelům v EU.
Jsem zacatecnik a hledam spoustu odpovedi... Jednim z mych pomocniku pro me dotazy by bylo super mit IRC kanal.
Bohuzel u nas (anglicky extra neumim) neznam zadny kanal o linuxu pro zacatecniky kde by ho ostatni pritomni ihned nevypiskali pro ruzne dotazy ktere zacatecnik miva. Zrovna dnes mi jeden clovek dal brouka do hlavy - co takovyto kanal zalozit? - rad bych znal i Vase nazory / komentare na tento novy kanal. Co by mel kanal mit v povaze? - neco podobneho jako poradna zde - pomoct lidem kteri nenalezaji odpovediTiskni Sdílej:
e.liska@jabber.cz; ICQ na vyzadani
Ta už přece je: linux@conf.netlab.cz
(irc přenechme dinosaurům
To není pravda, konverzace na MUC se zaznamenává a je přístupná přes webHmm a kdo ze začátečníků o této možnosti ví ? Pro mě osobně je MUC jako chat, ne diskuse spojená s hledáním v historii.
No, já teda nevím. Občas mám taky jako začátečník nutkání se zeptat někde na MUC, ale ze strategického hlediska mi připadá nejlepší poradna tady na ABC a to z jednoho prostého důvodu: pokud se zeptám a někdo mi poradí, tak je to dohledatelné pro další "potrefené husy". Když se zeptám na IRC nebo MUC, tak mi sice někdo (možná) poradí, ale odpověď je jenom pro mě (a aktuálně přihlášené), nikdo jiný z toho profitovat nemůže. To se mi zdá jako podstatné mínus IRC a MUC.Ony obe moznosti maji neco do sebe. Poradne je dobra, kdyz to nehori, clovek ma dost casu, vic lidi si to muze precist treba behem celeho tydne atd. Problem zustane napsany v urcite kategorii a i s pripadnym kompletnim resenim. Na druhou stranu, nekdy je potreba jednat interaktivne. Nekdo chce rozchodit nejakou vec a nejde mu to. Pripoji se na IRC/MUC/etc a zepta se lidi (tady muze byt problem, pokud neni nikdo online). Kdyz jsou lidi online, muzou mu poradit nasledujici krok a tazal muze napsat vysledek a podle toho muzou radci pokracovat. Ja takhle resim s kamosema veci docela casto pres jabber/icq - napisu prikaz, on ho provede a posle mi vysledek. Z tohohle pohledu je pak lepsi IRC. Obe varianty se hodi na urcity problem a mozna by nebylo spatny to nejak kombinovat, protoze historie IRC/MUC je pouze opravdu historii a clovek tam muze reseni hledat slozitejc. Nekdo se zepta, dostane odpoved, ale kdyz to vyzkousi, tak po hodine experimentovani zjisti, ze to nepomohlo a jde se na irc/muc zeptat znovu a teprve tehdy dostane spravne reseni - mezitim se ale na irc/muc prokecalo hodne dalsiho a pripadnej zajemce by treba ani dalsi reseni nenasel, nebo by ho musel slozite hledat - tady je lepsi forum, kde je posty k jednotlivym problemum seskupeny. Mozna kombinace IRC/MUC (online reseni problemu) + poradna ABC (problem+spravne reseni) by byla nejlepsi. Slo by to?
Dík za připomenutí, znova jsem tímto objevil irc ... před cca 12 lety jsem na něj neměl čas. Teď navíc i vidim možnost sledovat angličtinu a tedy proto se mj. vyskytuju i na anglických fórech.