Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
e.liska@jabber.cz; ICQ na vyzadani
Ta už přece je: linux@conf.netlab.cz
(irc přenechme dinosaurům
To není pravda, konverzace na MUC se zaznamenává a je přístupná přes webHmm a kdo ze začátečníků o této možnosti ví ? Pro mě osobně je MUC jako chat, ne diskuse spojená s hledáním v historii.
No, já teda nevím. Občas mám taky jako začátečník nutkání se zeptat někde na MUC, ale ze strategického hlediska mi připadá nejlepší poradna tady na ABC a to z jednoho prostého důvodu: pokud se zeptám a někdo mi poradí, tak je to dohledatelné pro další "potrefené husy". Když se zeptám na IRC nebo MUC, tak mi sice někdo (možná) poradí, ale odpověď je jenom pro mě (a aktuálně přihlášené), nikdo jiný z toho profitovat nemůže. To se mi zdá jako podstatné mínus IRC a MUC.Ony obe moznosti maji neco do sebe. Poradne je dobra, kdyz to nehori, clovek ma dost casu, vic lidi si to muze precist treba behem celeho tydne atd. Problem zustane napsany v urcite kategorii a i s pripadnym kompletnim resenim. Na druhou stranu, nekdy je potreba jednat interaktivne. Nekdo chce rozchodit nejakou vec a nejde mu to. Pripoji se na IRC/MUC/etc a zepta se lidi (tady muze byt problem, pokud neni nikdo online). Kdyz jsou lidi online, muzou mu poradit nasledujici krok a tazal muze napsat vysledek a podle toho muzou radci pokracovat. Ja takhle resim s kamosema veci docela casto pres jabber/icq - napisu prikaz, on ho provede a posle mi vysledek. Z tohohle pohledu je pak lepsi IRC. Obe varianty se hodi na urcity problem a mozna by nebylo spatny to nejak kombinovat, protoze historie IRC/MUC je pouze opravdu historii a clovek tam muze reseni hledat slozitejc. Nekdo se zepta, dostane odpoved, ale kdyz to vyzkousi, tak po hodine experimentovani zjisti, ze to nepomohlo a jde se na irc/muc zeptat znovu a teprve tehdy dostane spravne reseni - mezitim se ale na irc/muc prokecalo hodne dalsiho a pripadnej zajemce by treba ani dalsi reseni nenasel, nebo by ho musel slozite hledat - tady je lepsi forum, kde je posty k jednotlivym problemum seskupeny. Mozna kombinace IRC/MUC (online reseni problemu) + poradna ABC (problem+spravne reseni) by byla nejlepsi. Slo by to?
Dík za připomenutí, znova jsem tímto objevil irc ... před cca 12 lety jsem na něj neměl čas. Teď navíc i vidim možnost sledovat angličtinu a tedy proto se mj. vyskytuju i na anglických fórech.
Tiskni
Sdílej: