V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
To jsou občas takové věci mezi nebem a zemí. Někdy koncem roku mi začala blbnout myš od Microsoftu. K pravému tlačítku se bylo potřeba chovat čím dál víc agresivněji, jinak neregistrovalo stisk. Normálně bych myš prostě zahodil a koupil jinou, ale taková myš stojí tisícovku, je v záruce a myšlenka, že bych tu tisícovku "věnoval" zrovna Microsoftu mne moc netěšila. Myš byla ale bohužel koupená v sadě s klávesnici a prodejce i infolinka Microsoftu tvrdili, ze to musím poslat na reklamaci cele, což se mi ale ani trošku nechtělo. Neodolal jsem pokušení tu myš opatrně otevřít, ale opravovat nebylo co. Mikrospínač zlobil. Trošku jsem ho ofoukal, ale zbytek bordelu tam nechal být, aby to u reklamace nevypadalo podezřele. Po vyfoukáni se to trošku zlepšilo a myš jela, ale za pár hodin to zas chcíplo.
Jelikož byly vánoce na krku, tak jsem si řekl, že to nechám až do nového roku, ať mám přes svátky alespoň tu klávesnici a myš jsem nechal ležet na stolku vedle ústředního topeni. Když jsem v lednu před reklamací pro jistotu myš ještě jednou zkusil, tak fungovala. Už je to přes dva měsíce a myš si jede spokojeně dál.
Tiskni
Sdílej: