Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Tento příspěvek původně na blogu skončit neměl, na druhou stranu, jsem sem dlouho nic nenapsal a koneckonců proč se i s Vámi nepodělit. Jak všichni jistě dobře víte, jedna jistá firma ukončila podporu jednomu jistému operačnímu systému. Spousta uživatelů má doma HW starý 6 a i více let a zatím nad upgrade moc nepřemýšlí, proč také, k jejich potřebám jim zatím stále tyto téměř muzejní kousky stačí.
Dával jsem dohromady známému netbook acer aspire one, požadavek byl aktualizovat z windows XP tak aby to bylo použitelné pro Internet a Skype (nevím, zda byl požadavek i na plynulá videa na youtube, ale i to jsem splnil ) Dále zprovoznit mobilní Internet od O2 (Huawei E303 - USB modem) Vzhledem k tomu, že onen netbook má jen 16GB HDD, 1GB RAM a mobilní procesor s taktem 1,6GHz na úrovni PIII z přelomu tisíciletí, Windows 7 a novější nepřipadají v úvahu - ať jde již o pořizovací cenu, tak i o výkon.
Pro prohlížení stránek na Internetu, sem tam si zaskypovat, pustit si video na youtube (ono ani nic víc už snad na těch starých PC nejde) stačí bohatě uživateli nějaký ten Linux, já zvolil Ubuntu s LXDE z minimalistický instalace, obraz ISO jen necelých 30MB, zbytek se stáhne ze sítě během instalace.
Velkým překvapením pro mne bylo první spuštění, na první pohled vše vypadalo, že funguje jak má a já se nemusím s ničím víc trápit, ba ono i na druhý pohled to tak stále vypadá. Systém má sice kolikrát trochu delší odezvy, než jsem zvyklý ze svého desktopu, na druhou stranu dle toho co povídal onen známý, kterému netbook dávám dohromady je to odhadem tak o 90% rychlejší než XPčka
Inu, připravoval na nejhorší - připojení USB modemu. Během instalace jsem si již pročítal diskuze a z předchozích zkušeností se všelijakejma USB hračkama na Linux jsem měl velké obavy. Naštěstí, ty se nevyplnily, USB modem jsem zapojil, systém napřed detekoval vnitřní USB úložiště a nabídl mi soubory. Ke zprovoznění samotného Internetu stačilo jen rozkliknout ikonku síťových připojení -> vytvořit nové, zvolit zemi, operátora, tarif... a to je asi tak nějak opravdu vše, veškeré hodnoty byly již předvyplněné a samotné zprovoznění nezabralo více jak 3 minuty?
Tiskni
Sdílej:
EasyPeasy jsem hledal, pač když jsem se na ten netbook připravoval, někde jsem na ni narazil.
Ovšem když jsem měl netbook na stole ne a ne ji vygooglit, věděl jsem, že je i na stránce linux mint recenze, ale jak říkám, když přišlo na lámání chleba, žádné z klíčových slov mě k ní nedovedlo
A teď když to běží takto uspokojivě, nechám to být.