Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dovolte, abych se napřed trochu představil. Živím se jako regionální IPS, který nabízí připojení k Internetu prostřednictvím bezdrátových technologií dle 802.11a(n). Aneb jak někteří s oblibou říkají - PseudoISP.
Aktuální stav mnou provozované sítě je takový, že koncovým zákazníkům nabízíme maximálně 10 Mbit za 590 Kč měsíčně. Ano, spoustě lidí se to v dnešní době může zdát drahé, přeci jen na optice dostanete 10 Mbit již za nějakých 250 Kč. V současné době mě ani tak netlačí potřeby zákazníků na zvyšování rychlostí, ale konkurenční boj, praxe je ovšem jiná, než-li se problematice neznalému mohlo zdát.
Hlavní rozdíl mezi kabelem a optikou je ten, že například v bytovce natáhnete kabel a máte připojeno několik desítek bytů. Prvotní náklad je to sice nemalý, ale co se týče cena zřízení/počet zákazníků, vychází zde kabel mnohem levněji, něž-li budování přístupového bodu na wi-fi.
Tak tedy například, chceme-li dostat rychlosti 50+Mbit ke koncovému zákazníkovi.
První příklad: máte bytový dům, 8 vchodů, 4 patra, tj, 128 bytů. Zařízení pro kabel Vás vyjde na nějakých 150 000Kč, tedy +/- 1200 na byt.
Druhý příklad: rodinný domek, máte vesničku, v ní 128 domečků, sem tam nějaké stromy, nějaké kopec a podobně, takže pro modelový příklad použijeme například 3 AP. Vyjde Vás infrastruktura na nějakých 300 000 Kč a již zde jste na 2400 Kč/zákazník. Dále musíte počítat s tím, že každý zákazník musí mít jednotku pro příjem, dalších +/- 2000Kč/zákazník.
Ovšem nezapomínejte, že není kabel jako kabel, v mnoha venkovských lokalitách má technologie DSL problém překonat rychlost 2 Mbit a to ještě za podmínky, že tam DSL je
Podíváte-li se na nabídky poskytovatelů, dnes není problém objednat si domů Internet o rychlosti 20Mbit ba dokonce i rychlejší, slíbit Vám to může každý.
Praxe je taková, že budete rádi, když na své 20Mbit přípojce dostanete alespoň polovinu slibované rychlosti, ale proč ne? V dnešní době to bohatě stačí. Běžný uživatel si za měsíc stáhne cca 100Gb a jde-li o data, která mají převážně původ v sociálních sítí a serverech streamujících video, je zákazníkovi úplně jedno, má-li rychlost připojení k Internetu 2 nebo 100 Mbit, těch svých 100 GB si za ten měsíc prostě tak jako tak pohodlně stáhne.
Osobně si myslím, že datová náročnost internetových aplikací nadále tolik neporoste, ke sledování FullHD Vám dnes bohatě stačí přípojka o rychlosti +/- 10Mbit, výhledově se dá očekávat že stoupne někam k 20-30Mbit, víc si troufám říct, že následujících 10 let nebude zapotřebí. Další věcí jsou dnes stále neplně doceněné cloudové řešení, zde se dá očekávat, že pro plnohodnotné použití v následujících 5-ti letech stoupne datová náročnost někam k až 50 Mbit? Ovšem jedině tak u firemních zákazníků, domácí uživatelé budou dle mého odhadu někde na 5Mbit. Doba kdy cloud nahradí pevné disky a veškerá aplikace budou pouze on-line je stále zatím v řádu desítek let nedohlednu.
V následujících 5-ti letech budou nabídky rychlého Internetu kolem 100Mbit naprosto běžné, jediné co půjde dolů bude jejich cena, dá-se pak ale očekávat nějaký další výrazný růst rychlostí Internetu?
Vezmeme-li v potaz neochotu běžných uživatelů utrácet za IT - viz jen % podíl starých Win XP na trhu. Nemyslím si, že v následujících 10-ti letech bude 100Mbit přípojka plně dostačující, technologie samozřejmě budou schopné nabídnout rychlosti přesahující rychlost i 600Mbit, nebudou ale uživatelé, kteří by takové rychlosti smysluplně využily.
jen trocha ohlédnutí do historie,
Dnes je možné si 1 Mbit přípojku pořídit pod 200Kč měsíčně. 2Mbit, kdysi pro náročné uživatele, donedávna pro běžnou práci byl také plně dostačujícím.
Internet za posledních 20 let cca 800x zrychlil, za posledních 10 let jen 20x a za poslednich 5 let jen 10x
Cena vzala naštěstí směr obrácený
Trend zrychlování zanedlouho začne zpomalovat a cena klesat, již dnes si nedovede většina uživatelů představit, že by za základní neomezenou přípojku platily víc, než 500Kč měsíčně.
Tiskni
Sdílej:
První příklad: máte bytový dům, 8 vchodů, 4 patra, tj, 128 bytů. Zařízení pro kabel Vás vyjde na nějakých 150 000Kč, tedy +/- 1200 na byt.Kde si tady započítal výkopy té kabeláže?
Mám pocit, že ty to zbytečně vyháníš do extrému, sic pravdou je, že i já to do extrému vyhnal, ovšem opačného.
Já porovnával srovnatelnou kvalitu na modelových příkladech.
A ruku na srdce, kdo by pro osamocený bytový dům někde na okraji města (v lepším případě) táhl optiku, kde by jen výkopové práce přišly na desítky milionů? Zde máš pak návratnost samotné investice na dlouhá léta v nenávratnu.
A ruku na srdce, kdo by pro osamocený bytový dům někde na okraji města (v lepším případě) táhl optiku, kde by jen výkopové práce přišly na desítky milionů? Zde máš pak návratnost samotné investice na dlouhá léta v nenávratnu.kdo? - no tak třeba Metron ... jó, když máš strejčka na správným místě, to se to pak "konkuruje"
Jenže právě ty výkopové práce je to co tě stojí penízeU nas na malomeste tahaju optiku po strechach barakov. Pravdou ale je, ze sa jedna o uzemie relativne celistvo zastavane.
A musím říct, že nějakých 8-10/1-2Mbps za necelých 500, k tomu veřejná IPv4 fakt není špatná nabídka.A co 100/100 Mb/s po optice s /29 IPv4 za 500Kč měsíčně (+ one off investice 500Kč za /29 subnet)?
To by se mi líbilo (omlouvám se, že reaguju na příspěvek nepatřící mně). Ale jednoznačně bych preferoval/vyžadoval IPv6.
Mám 60/7 (tím uploadem si teď nejsem jistý) od UPC a platíme i s televizí (včetně HD programů) nějakých 700,-- Kč.
To se tak někdo má.
50/50 zhruba 250 kc + 300 za TV + IPtel ...
Praxe je taková, že budete rádi, když na své 20Mbit přípojce dostanete alespoň polovinu slibované rychlosti,No, toto prohlášení mne motivovalo k testu na rychlost.cz, viz přílohu. Platím 450 Kč/měsíc za připojení 25Mbps obousměrně :-p
Tak to je pěkná rychlost, předpokládám nějaký kabel v bytě?
On je průšvih, že tady u nás na vesničkách, kde je kolem 1000 obyvatel, případně městečkách, kde je do 5 000 obyvatel to, že optika tu nikde není a DSL Ti běhá nějak slušně do vzdálenosti pár set metrů, pak k tobě přijde podomní prodejce, nechá Tě upsat se na 25Mbit za 750Kč měsíčně, nabídne Ti k tomu ještě televizi a výsledek takovej, že televize se seká a nenaměříš víc jak 3Mbit.
to se da reklamovat/vypovědět smlouva ...
Mám doma optiku 32/32Mbit (píšou agregaci 1:6, reálně to většinou jede zhruba tolik), veřejná IPv4, montálně mám testovací IPv6 (s /64 subnetem), stabilita perfektní. To všechno za 300Kč měsíčně. Spokojenost
4/4 Mb/s, menší městečko, 390Kč měsíčně, veřejná IP. Jen tenhle provider má trochu mrtvější DNS servery, takže pdnsd na domácím serveru skoro nutností (případně DNS od CZ.NIC), pokud nedám zrovna seznam.cz, tak to nějakou tu vteřinu trvá, než se přeloží adresa.
Před lety jsem míval 4/4 Mb/s ve dne a v noci mě limitovala jen technologie a kvalita signálu, s Nanostation5 jsem se v pohodě dostal na 25/25 Mb/s. A to všechno za 370Kč Bohužel pak se dva provideři spojili, síť po městě v perfektním stavu, ale páteř se "upgradovala" z 11GHz na 5GHz, takže rok jsem jel na 4/0.2 Mb/s, kromě slibů typu "do měsíce to bude" žádná komunikace. Takže před pár dny změna, zažádání o pevnou IP a konečně slušná rychlost
Mé těšení je ale zkaženo skutečností, že ani tehdy asi nedají lidem rozumný upload.+1
Mé těšení je ale zkaženo skutečností, že ani tehdy asi nedají lidem rozumný upload.Ale no tak, k čemu je přece běžnému uživateli připojení k Internetu rychlý upload? Proč proboha chce někdo na domácí přípojce hostovat server? A šmankote, co posílat za data do Internetu? Těch deset fotek na facebook? No tak to chvilku potrvá! A ono jinak s optikou to nebude tak jednoduchý, on i když kabel vede v zemi před barákem, tak ono to nejde jen tak tam odbočit, v obci by levněji vyšlo natáhnout nový kabel až k SDH a zároveň přitom položit další kabely i pro "sousedy", problém je, že k čemu by to ti sousedi využili? Vždyť jim stačí to ADSL a přece si chvilku počkají!
tak ono to nejde jen tak tam odbočitTohle už máme ověřené, kousek od domu je "patník" a tam to odbočené je. Kdybych měl X desítek zbytečných tisíc měsíčně, tak prý není problém, abych tam byl připojen.