V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Jste-li uživatelem jiné distribuce, čeká vás nejspíš, o poznání složitějšíPro Suse 12.1 se dá použít následující postup: gnuradio Suse.
Existuje skript build-gnuradio.[rejp]Četl jsi ten blogpost? :-P[/rejp]
Překvapilo mě, jak hardwarově náročné to jeJop, tohle můžu potvrdit.
Původně jsem to chtěl používat na stařičkém Acer laptopu (1.6GHz CPU), nicméně bylo to naprosto nepoužitelné - CPU vytížené na 100% a navíc to dropovalo cca. 90% samplů.
Nějaké další poznámky a odkazy na zajímavé stránky dole v Links.Dík za link.
[rejp]Četl jsi ten blogpost? :-P[/rejp]No to snad ne!
Původně jsem to chtěl používat na stařičkém Acer laptopu (1.6GHz CPU), nicméně bylo to naprosto nepoužitelné - CPU vytížené na 100% a navíc to dropovalo cca. 90% samplů.Právě. Člověk se těší, jak někde zakempuje a bude poslouchat, nebo dá na vysokou střechu OpenWRT routřík/Alix/Wrap a stáhne si to ethernetem a ono houby. Podle mě je to z části softwarem, přece nemůže být přehazování 4 MB/s z USBčka do ethernetu tak náročné. Jako chápu, že USBčko nemá DMA, ale když čtu z USB disku, tak to ty 4 MB/s v pohodě dá.
Jako chápu, že USBčko nemá DMA, ale když čtu z USB disku,Tohle je takove kvazi-povera. USB nema bus mastering jako treba PCI nebo asi i Firewire (tedy zeby zarizeni samo aktivne kopirovalo data do systemove pameti), nicmene stejne jako treba u ATA tam DMA transfery zarizuje radic.
Mám tu i záhadu - 164.35 MHz, dost silný signál, pípání a tóny. Netušíte někdo, co by to mohlo být?160MHz je profi pásmo. Možná nějaký digitál? Nahraj to a hoď sem link.
(12) Kmitočty 162,5 MHz, 164,425 MHz, 164,45 MHz, 167 MHz, 167,025 MHz a 168,825 MHz jsou využívány v simplexním režimu stanicemi pro přenos dat nejdéle do 31. prosince 2017.
gqrx
bys Qt Creator neměl potřebovat, mělo by stačit qmake
. Ie třeba takhle:
cd ~ && git clone git://github.com/csete/gqrx.git && cd gqrx && qmake && make
(Je samozřejmě otázka, kterej balíček na tvým systému poskytuje qmake
).
No k tomu připočítej, abych odzálohoval svůj produkční stroj s SUSE...Virtualizace ti nic neříká?
Jinak, to Pentoo se nejspíš dá použít, ale neobsahuje afaik Gqrx. Pouze čisté GNU Radio...
Soubor gqrx.desktop je nutné uložit do adresáře /usr/local/share/applications, soubor gqrx.svg do /usr/local/share/icons/hicolor/scalable/apps.
V první větě bych slovo "SDR" změnil na "Gqrx" a smazal bych část článku, popisující instalaci ovladačů, jelikož není třeba - ovladače i RTL-SDR utility jsou zahrnuty v gnuradio build scriptu, což mimo jiné popisuji i v mém blogpostu.
Tiskni
Sdílej: