Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Tiskni
Sdílej:
Chtěl jsem o RTL-SDR napsat blogpost, ale nyní už nemusím. Dík.
Pod Windows mi příjem (na Ezcap EzTV668 dongl) chodil bezchybně pouze v SDR#. Ve Winradu/HDSDR sice chodil, ale trhal se občas zvuk.
Pod GNU/Linuxem (Gentoo) chodí perfektně v Gqrx (originální beta v2.1 od OZ9AEC z GITu, ne ten fork).
Je třeba nainstalovat RTL-SDR utility, GNU Radio, GrOsmoSDR blok pro GNU Radio a následně samotné Gqrx.
K těm frekvencím: Záleží na tom, co chce člověk poslouchat.
Já poslouchám nejčastěji ama. frekvence (2m/70cm pásma - převaděče, občasný SSB provoz, ama. satelity, APRS, majáky, apod.), letecký provoz a NOAA weather satelity. Tyto kmitočty jsou veřejně známé a dají se dohledat v odborných publikacích či na Internetu.
Dále občas poslouchám lokální komerční provoz (pár firem) a brazilské piráty na amerických SATCOMech (250MHz - 260MHz). Na tyto kmitočty již člověk musí přijít sám či je nalézt na "speciálních stránkách" na Internetu.
Co se komerčního provozu "státních složek" týče, žádný zde není, jelikož přešly na digital (nejčastěji Tetra)...
Kdybys měl nějaký dotaz či připomínku ohledně RTL-SDR, klidně napiš (zde do diskuze či na mail/jabber).
Co se komerčního provozu "státních složek" týče, žádný zde není, jelikož přešly na digital (nejčastěji Tetra)...Z Tetry se umí demodulovat bitstream a intenzivně se pracuje na dekódování SDS (něco jako SMS u GSM) a snad i hovorů.
Neco ve stylu tzv. komunikacnich prijimacu 1.5 - 30 MHz ?
JirkaOsobně jsem to nezkoušel, nicméně dle toho, co jsem se dočetl a dle toho, co jsem viděl (YouTube), to chodí bez problémů...
Další možností je použití tzv. přímého vzorkování, které ovšem spočívá v HW úpravě donglu (viz Modification of the rtl-sdr dongle to the direct sampling receive)...
Jinak, sw dekódování/demodulaci používají afaik především ty levnější DVB-T karty, rozhodně ne všechny.
P.S. Sagem fast mi nepřipomínej, z toho mám husí kůži ještě dnes, když si vzpomenu, jak problémové bylo (v roce 2004) jeho rozchození v Linuxu...
Jediné, co se mi podařilo k tomu Realteku nalézt na webu je tato stránka, kde toho vážně mnoho není. :-/