Na lepší pokrytí mobilním signálem a dostupnější mobilní internet se mohou těšit cestující v Pendolinech, railjetech a InterPanterech Českých drah. Konsorcium firem ČD - Telematika a.s. a Kontron Transportation s.r.o. dokončilo instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do jednotek Pendolino a InterPanter. Tento krok navazuje na zavedení této technologie v jednotkách Railjet z letošního jara.
Rozšíření webového prohlížeče Urban VPN Proxy a další rozšíření od stejného vydavatele (např. 1ClickVPN Proxy, Urban Browser Guard či Urban Ad Blocker) od července 2025 skrytě zachytávají a odesílají celé konverzace uživatelů s AI nástroji (včetně ChatGPT, Claude, Gemini, Copilot aj.), a to nezávisle na tom, zda je VPN aktivní. Sběr probíhá bez možnosti jej uživatelsky vypnout a zahrnuje plný obsah dotazů a odpovědí, metadata relací i
… více »QStudio, tj. nástroj pro práci s SQL podporující více než 30 databází (MySQL, PostgreSQL, DuckDB, QuestDB, kdb+, …), se stal s vydáním verze 5.0 open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána nová verze 259 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub).
Cloudflare Radar poskytuje aktuální informace o globálním internetovém provozu, útocích nebo trendech. Publikován byl celkový přehled za rok 2025. Globální internetový provoz vzrostl v roce 2025 o 19 %.
Správní rada americké mediální skupiny Warner Bros. Discovery (WBD) podle očekávání odmítla nepřátelskou nabídku na převzetí od firmy Paramount Skydance za 108,4 miliardy dolarů (2,25 bilionu Kč). Paramount podle ní neposkytl dostatečné finanční záruky. Akcionářům proto doporučuje nabídku od Netflixu.
Na WhatsAppu se šíří nový podvod, který ovšem vůbec nevypadá jako hackerský útok. Žádná krádež hesla. Žádné narušení zabezpečení. Žádné zjevné varovné signály. Místo toho jsou lidé trikem donuceni, aby útočníkům sami poskytli přístup, a to pouhým provedením toho, co vypadá jako běžný ověřovací krok. Bezpečnostní experti Avastu tento nový typ útoku nazývají ghostpairing, protože útočníci si při něm tiše vytvářejí „zařízení duchů“, které žije uvnitř vašeho účtu.
Český LibreOffice tým vydává aktualizaci překladu příručky LibreOffice Draw 25.8. Tato kniha se zabývá hlavními funkcemi programu Draw, vektorové grafické komponenty systému LibreOffice. Pomocí Draw lze vytvářet širokou škálu grafických obrázků. Příručka je ke stažení na stránce dokumentace a tým hledá dobrovolníky pro další překlady.
Anthony Enzor-DeMeo je novým CEO Mozilla Corporation. Mozillu převzal po dočasné CEO Lauře Chambers. Vybudovat chce nejdůvěryhodnější softwarovou společnost na světě. Firefox by se měl vyvinout v moderní AI prohlížeč.
Byla vydána nová verze 9.20 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček RustDesk Server pro vzdálený přístup.
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Tiskni
Sdílej:
To jsme pochopili už dávno, čemu fandíš...Tak já doufám, že ve fandění open source na tomhle serveru nebudu sám.
Nicméně bys mohl být trochu soudný a uznat, že se jedná v uvedeném případě o stejnou věc.K takovému závěru nemám ani dostatek informací a jen bych papouškoval tvrzení jiných, na čemž opravdu nic soudného neshledávám. Diskuze je o Microsoftu, který je známý jak monopolním postavením, tak monopolními praktikami, tak zneužíváním různých organizací pro postižené, tak absolutním vyjebáváním se zákazníky. Microsoft samozřejmě není jediná firma, která něco takového dělá, ale dělá to velice úspěšně. Vzhledem k tomu, že se srovnává s interním řešením (což v úřední sféře považuju vždy za lepší, protože hraje vedle peněz roli i nějaké profesní čest), je Red Hat v diskuzi zcela irelevantní. Navíc jakákoli firma podporující open source dobrovolně omezuje vlastní možnosti ve vydírání zákazníka, což je v dlouhodobém horizontu pro zákazníka objektivně výhodné. Podobně jako je pro zákazníka výhodné nakoupit stroje, které jsou dobře opravitelné a jsou k nim k dispozici servisní manuály a plány součástek. Člověk nemusí být genius, aby tohle pochopil.
snaží sa firme ušetriť poplatky za licencieProč by to dělali? Odmění je za to snad firma nějak? Ne, a pokud se jim někde jednou zblbne formát, potrestá je jako potížisty. Pokud dělá člověk kancelářskou krysy a není debil, tak se časem naučí používat to, co se ve firmě obvykle používá. Pokud to totiž selže, má leháro, zatímco pokud selže jakékoliv guerilla řešení, má průser.
Máš veľmi dobrý rozhľad v nadnárodných koncernoch, pretože mám pocit ako by si u nás pracoval.Tak viděl jsem, že ve firmě o pár lidech tolerovali uživatele macbooku, dokonce platili mě za to, že mu na tom zprovozním vše, co potřebuje, ale uštěpačným poznámkám se nevyhnul. Ale to je takové takřka domácí prostředí, neumím si představit, že se takhle bude řešit, když si mezi stovkou lidí každý třetí vymýšlí kraviny místo toho, aby pracoval.
S kamarátom u ktorého robím second job, sme sa práve bavili čo tak robiť školenia o slobodnom softvéri na takejto úrovni, len má dosť iných starostí s biznisom a ostalo to na mŕtvom bode, mno tá myšlienka sa mi zdá reálna pre biznis.Tak až to trochu rozjedete, můžete mě zaměstnat ;).
. Okrem toho fandenie open source a fandenie Red Hatu a jeho biznis praktikam su 2 rozdielne veci. BTW Red Hat nuti zakaznikov co su prilis naviazany na jeho produkty / sluzby aby sa vzdali GPL prav.
koupí tak např. může totéž nabídnout jiným městůmtoto je mozne snad ve statech s centralizivanou spravni strukturou (zjednodusene receno takovou, jak ji vybodoval uz Napoleon), ale ve federalnich statech jako je Nemecko je tohle naprosto nerealizovatelne.
Podrobnej článek shrnující aktuální dění vyšel nedávno na heise.de. A "mezi řádky" se tam lze dočíst, že jde jenom o deal starosty s Microsoftem, že za přestěhování centrály do Mnichova (daně pro město) bude starosta tlačit Windows zpátky do úřadů...

Je třeba jej použít aspoň 3x denně, aby byl člověk cool? Nebo stačí jen jednou?Jednou, potažmo vícekrát, jak je ctěná libost. Jednou za týden to pak vyhodnotí internetová komise a napíše ohledně toho příspěvek do náhodného vlákna na abclinuxu, protože tady to všechny hrozně zajímá.
To je vsechno ? Nebo pochybujes o vlivu agendy USA na ER, EK a neprimo na ECB ??
No myslím si, že protože MS stěhuje svoji pobočku do Mnichova tak jistě bude chtít mít svoje poblíž.Hahaha, prej stěhuje pobočku. V Mnichově je už velmi dlouho evropská centrála Microsoftu :). Byl jsem tam.
takže asi to bude nějaká mrkwosoft akce.
Microsoft announced last year that it was moving its German headquarters to Munich. This move is planned to take place in 2016. While Reiter was involved in the deal that precipitated the move and describes himself as a "Microsoft fan," he says the criticism of LiMux is unrelated.Tak určitě...