Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
O RTL-SDR, levném SDR přijímači z DVB-T tuneru, se na ábíčku již psalo. Nebudu zde tudíž znovu blíže popisovat, o co se jedná.
Předchozí blogpost od gtz však obsahoval spíše strohé informace a netýkal se zprovoznění tohoto přijímače na Linuxu.
Jelikož RTL-SDR na GNU/Linuxu již nějakou dobu úspěšně používám, rozhodl jsem se sepsat tento kratší text, ve kterém se věnuji právě jeho zprovoznění na Linuxu (konkrétně na distribucích Debian, Ubuntu, Mint, Fedora, RHEL a openSUSE), za pomocí programu Gqrx.
Před instalací samotného Gqrx je nutno nejprve nainstalovat základní RTL-SDR knihovnu a utility, GNU Radio a GrOsmoSDR blok pro GNU Radio.
Jelikož vývoj RTL-SDR i GNU Radia probíhá poměrně rychlým tempem, nejsou ve většině distribucí dostupné konkrétní balíky v repozitářích či jsou dostupné pouze ve starých, s RTL-SDR nepoužitelných, verzích.
Výjimku tvoří Gentoo, které má vývojové verze RTL-SDR i GrOsmoSDR dostupné přímo v hlavním portage stromu a vývojová verze GNU Radia je dostupná přes layman z overlaye gentoo-el.
Oficiálně podporovaným a v nynější době doporučovaným způsobem instalace GNU Radia na Debianu, Ubuntu, Mintu, Fedoře, RHELu a openSUSE je použití build skriptu, který automaticky stáhne, zkompiluje a nainstaluje GNU Radio, RTL-SDR knihovnu a utility a GrOsmoSDR.
Jste-li uživatelem jiné distribuce, čeká vás nejspíš, o poznání složitější, ruční kompilace, kterou zde nebudu blíže popisovat.
cd ~ && mkdir gnuradio && cd gnuradio && wget http://www.sbrac.org/files/build-gnuradio && chmod a+x ./build-gnuradio && ./build-gnuradio
- Pokud kompilace některé části selže, důvodem je ve většině případů rozbitý zdrojový kód. V takovém případě je nutné pár dní počkat a kompilaci zopakovat, případně skript upravit tak, aby z GITu stáhl starší (funkční) revizi daného kódu.
Gqrx je relativně nový SDR software od dánského radioamatéra OZ9AEC.
I přes to, že je tento projekt stále v aktivním vývoji, je plně použitelný a relativně stabilní.
cd ~ && git clone git://github.com/csete/gqrx.git && cd gqrx && qmake && make
sudo make install
- Tento bod není nutný, program je možno spouštět přímo z adresáře se zdrojovým kódem.
- Pro pohodlnější spouštění programu si můžeme nainstalovat spouštěč pro menu.
Pokud se celý postup obešel bez problémů, máte nyní nainstalováno vše, co je potřeba k úspěšnému provozu SDR s využitím levného DVB-T donglu pod Linuxem.
Nyní už zbývá pouze připojit dongle k počítači, připojit k němu nějakou pořádnou anténu, spustit Gqrx a lov signálů může začít.
RTL-SDR je dobrá volba především (nicméně nejen) pro ty, kteří s SDR začínají, a to především díky nízké ceně, která se pohybuje okolo 200 Kč – oproti například FUNcube Dongle, u nějž je cena více než desetinásobná. Potěší i možnost příjmu až 3 MHz širokého pásma – oproti 100 kHz u FUNcube.
Co nepotěší, je menší dynamický rozsah ADC a přítomnost různých nežádoucích signálů, většinou způsobených LO či agresivním AGC (které už naštěstí jde softwarově vypnout). Citlivost přijímače také není nejlepší, což je hezky znát na příjmu majáku, který má při použítí radioamatérského transceiveru Icom relativně silný signál, zatímco u RTL-SDR se signál majáku většinou ztrácí v šumu.
Podobné nedostatky jsou však u takto levného přijímače, jehož původním účelem navíc není použití jako SDR a příjem slabých signálů, pochopitelné.
„Oficiální“ skupina RTLSDR na Reddit.com
Poměrně obsáhlý, česky psaný text o RTL-SDR
YouTube playlist, obsahující cca. 20 videí s RTL-SDR
Další YouTube playlist, tentokrát přímo od autora Gqrx
Tiskni
Sdílej:
Jste-li uživatelem jiné distribuce, čeká vás nejspíš, o poznání složitějšíPro Suse 12.1 se dá použít následující postup: gnuradio Suse.
Existuje skript build-gnuradio.[rejp]Četl jsi ten blogpost? :-P[/rejp]
Překvapilo mě, jak hardwarově náročné to jeJop, tohle můžu potvrdit.
Původně jsem to chtěl používat na stařičkém Acer laptopu (1.6GHz CPU), nicméně bylo to naprosto nepoužitelné - CPU vytížené na 100% a navíc to dropovalo cca. 90% samplů.
Nějaké další poznámky a odkazy na zajímavé stránky dole v Links.Dík za link.
[rejp]Četl jsi ten blogpost? :-P[/rejp]No to snad ne!
Původně jsem to chtěl používat na stařičkém Acer laptopu (1.6GHz CPU), nicméně bylo to naprosto nepoužitelné - CPU vytížené na 100% a navíc to dropovalo cca. 90% samplů.Právě. Člověk se těší, jak někde zakempuje a bude poslouchat, nebo dá na vysokou střechu OpenWRT routřík/Alix/Wrap a stáhne si to ethernetem a ono houby. Podle mě je to z části softwarem, přece nemůže být přehazování 4 MB/s z USBčka do ethernetu tak náročné. Jako chápu, že USBčko nemá DMA, ale když čtu z USB disku, tak to ty 4 MB/s v pohodě dá.
Jako chápu, že USBčko nemá DMA, ale když čtu z USB disku,Tohle je takove kvazi-povera. USB nema bus mastering jako treba PCI nebo asi i Firewire (tedy zeby zarizeni samo aktivne kopirovalo data do systemove pameti), nicmene stejne jako treba u ATA tam DMA transfery zarizuje radic.
Mám tu i záhadu - 164.35 MHz, dost silný signál, pípání a tóny. Netušíte někdo, co by to mohlo být?160MHz je profi pásmo. Možná nějaký digitál? Nahraj to a hoď sem link.
(12) Kmitočty 162,5 MHz, 164,425 MHz, 164,45 MHz, 167 MHz, 167,025 MHz a 168,825 MHz jsou využívány v simplexním režimu stanicemi pro přenos dat nejdéle do 31. prosince 2017.
gqrx
bys Qt Creator neměl potřebovat, mělo by stačit qmake
. Ie třeba takhle:
cd ~ && git clone git://github.com/csete/gqrx.git && cd gqrx && qmake && make
(Je samozřejmě otázka, kterej balíček na tvým systému poskytuje qmake
).
No k tomu připočítej, abych odzálohoval svůj produkční stroj s SUSE...Virtualizace ti nic neříká?
Jinak, to Pentoo se nejspíš dá použít, ale neobsahuje afaik Gqrx. Pouze čisté GNU Radio...
Soubor gqrx.desktop je nutné uložit do adresáře /usr/local/share/applications, soubor gqrx.svg do /usr/local/share/icons/hicolor/scalable/apps.
V první větě bych slovo "SDR" změnil na "Gqrx" a smazal bych část článku, popisující instalaci ovladačů, jelikož není třeba - ovladače i RTL-SDR utility jsou zahrnuty v gnuradio build scriptu, což mimo jiné popisuji i v mém blogpostu.