Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Každý z nás určitě někdy řešil problém, jak nabootovat z CD, respektive ISO obrazu, na počítači, který nemá optickou mechaniku.
Možná řešení jsou různá, například použití Flash disku, boot ze sítě apod. Pokud se však na pevném disku daného počítače již nachází nějaká Linuxová distribuce, používající GRUB2, je možné pro nabootování z ISO obrazu využít také následující jednoduchý postup.
$ sudo cp obraz.iso /boot/
$ sudo apt-get install nasm uuid-dev # pro Debian a deriváty; používáte-li jinou distribuci, je nutno příkaz upravit $ wget https://www.kernel.org/pub/linux/utils/boot/syslinux/syslinux-4.07.tar.bz2 $ tar xvf syslinux-4.07.tar.bz2 && cd syslinux-4.07/ $ make && sudo cp memdisk/memdisk /boot/
menuentry 'obraz.iso' { insmod ext2 set root='(hd0,1)' # /boot oddíl - stejný jako je uveden u ostatních položek v grub.cfg linux16 /boot/memdisk iso raw initrd16 /boot/obraz.iso # ISO obraz, z něhož chceme bootovat }
$ sudo update-grub
Výhodou tohoto postupu je jeho jednoduchost. Nevýhodou je jeho nefunkčnost na systémech, které používají UEFI. Další nevýhodou je fakt, že ne každý ISO obraz takto bez problémů nabootuje. Jako nouzové řešení je však tento postup dle mého názoru plně dostačující.
Tiskni
Sdílej:
/boot/grml
.
A ty ukládáš soubory do LDAPu nebo do seznamu kontaktů?
Lokalizáciu do slovenského jazyka začal zavádzať MS pred tým ako sa vôbec nejaká slovenská lokalizácia pre Linux začala tvoriť. V prvej fáze len otvoril diskusiu s obyčajnými ľuďmi na VŠ, a v druhej fáze s tým išiel za jazykovedcami. Môžeš s tým nesúhlasiť a môžeš na to prskať. Ale to je jediné čo s tým urobíš.Lokalizáciu MS do slovenčiny robila firma EXE s.r.o., jazykovedci (tí ozajstní, nie brigádnici
MEMDISK is meant to allow booting legacy operating systems. MEMDISK can boot floppy images, hard disk images and some ISO images. MEMDISK simulates a disk by claiming a chunk of high memory for the disk and a (very small - 2K typical) chunk of low (DOS) memory for the driver itself, then hooking the INT 13h (disk driver) and INT 15h (memory query) BIOS interrupts.Ježiš to je hustý
aptitude install grub-imageboot mkdir /boot/images cp test.iso /boot/images update-grub
Proč starý syslinux?Protože novější Syslinux se mi z nějakého důvodu (přesnou chybu si už nepamatuji) nepodařilo zkompilovat. V blogpostu jsem to zapomněl zmínit, dík za upozornění.
Proč ne distribuční syslinux?Protože v Ubuntu i Debianu (krom sidu) je Syslinux v ještě starší verzi (4.05).
Ježiš to je hustýJe, ale podstatné je, že to většinou funguje. :-P