Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Každý z nás určitě někdy řešil problém, jak nabootovat z CD, respektive ISO obrazu, na počítači, který nemá optickou mechaniku.
Možná řešení jsou různá, například použití Flash disku, boot ze sítě apod. Pokud se však na pevném disku daného počítače již nachází nějaká Linuxová distribuce, používající GRUB2, je možné pro nabootování z ISO obrazu využít také následující jednoduchý postup.
$ sudo cp obraz.iso /boot/
$ sudo apt-get install nasm uuid-dev # pro Debian a deriváty; používáte-li jinou distribuci, je nutno příkaz upravit $ wget https://www.kernel.org/pub/linux/utils/boot/syslinux/syslinux-4.07.tar.bz2 $ tar xvf syslinux-4.07.tar.bz2 && cd syslinux-4.07/ $ make && sudo cp memdisk/memdisk /boot/
menuentry 'obraz.iso' { insmod ext2 set root='(hd0,1)' # /boot oddíl - stejný jako je uveden u ostatních položek v grub.cfg linux16 /boot/memdisk iso raw initrd16 /boot/obraz.iso # ISO obraz, z něhož chceme bootovat }
$ sudo update-grub
Výhodou tohoto postupu je jeho jednoduchost. Nevýhodou je jeho nefunkčnost na systémech, které používají UEFI. Další nevýhodou je fakt, že ne každý ISO obraz takto bez problémů nabootuje. Jako nouzové řešení je však tento postup dle mého názoru plně dostačující.
Tiskni
Sdílej:
/boot/grml
.
A ty ukládáš soubory do LDAPu nebo do seznamu kontaktů?
Lokalizáciu do slovenského jazyka začal zavádzať MS pred tým ako sa vôbec nejaká slovenská lokalizácia pre Linux začala tvoriť. V prvej fáze len otvoril diskusiu s obyčajnými ľuďmi na VŠ, a v druhej fáze s tým išiel za jazykovedcami. Môžeš s tým nesúhlasiť a môžeš na to prskať. Ale to je jediné čo s tým urobíš.Lokalizáciu MS do slovenčiny robila firma EXE s.r.o., jazykovedci (tí ozajstní, nie brigádnici
MEMDISK is meant to allow booting legacy operating systems. MEMDISK can boot floppy images, hard disk images and some ISO images. MEMDISK simulates a disk by claiming a chunk of high memory for the disk and a (very small - 2K typical) chunk of low (DOS) memory for the driver itself, then hooking the INT 13h (disk driver) and INT 15h (memory query) BIOS interrupts.Ježiš to je hustý
aptitude install grub-imageboot mkdir /boot/images cp test.iso /boot/images update-grub
Proč starý syslinux?Protože novější Syslinux se mi z nějakého důvodu (přesnou chybu si už nepamatuji) nepodařilo zkompilovat. V blogpostu jsem to zapomněl zmínit, dík za upozornění.
Proč ne distribuční syslinux?Protože v Ubuntu i Debianu (krom sidu) je Syslinux v ještě starší verzi (4.05).
Ježiš to je hustýJe, ale podstatné je, že to většinou funguje. :-P