Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
/boot/grml
.
A ty ukládáš soubory do LDAPu nebo do seznamu kontaktů?
Lokalizáciu do slovenského jazyka začal zavádzať MS pred tým ako sa vôbec nejaká slovenská lokalizácia pre Linux začala tvoriť. V prvej fáze len otvoril diskusiu s obyčajnými ľuďmi na VŠ, a v druhej fáze s tým išiel za jazykovedcami. Môžeš s tým nesúhlasiť a môžeš na to prskať. Ale to je jediné čo s tým urobíš.Lokalizáciu MS do slovenčiny robila firma EXE s.r.o., jazykovedci (tí ozajstní, nie brigádnici
MEMDISK is meant to allow booting legacy operating systems. MEMDISK can boot floppy images, hard disk images and some ISO images. MEMDISK simulates a disk by claiming a chunk of high memory for the disk and a (very small - 2K typical) chunk of low (DOS) memory for the driver itself, then hooking the INT 13h (disk driver) and INT 15h (memory query) BIOS interrupts.Ježiš to je hustý
aptitude install grub-imageboot mkdir /boot/images cp test.iso /boot/images update-grub
Proč starý syslinux?Protože novější Syslinux se mi z nějakého důvodu (přesnou chybu si už nepamatuji) nepodařilo zkompilovat. V blogpostu jsem to zapomněl zmínit, dík za upozornění.
Proč ne distribuční syslinux?Protože v Ubuntu i Debianu (krom sidu) je Syslinux v ještě starší verzi (4.05).
Ježiš to je hustýJe, ale podstatné je, že to většinou funguje. :-P
Tiskni
Sdílej: