Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
V zemích, kde je to skutečně potřeba, se ale takový únik dokumentů nikdy nemůže podařit. Nebo to platí i naopak? V zemích, kde se takový únik dokumentů nikdy nemůže podařit, je to skutečně potřeba.
Jakoby tu někdo naznačoval, že v těch "demokratických" státech, kterých se ty současné úniky týkají, to není třeba.
Upřímně, ono je úplně jedno, jak je to v Rusku, Číně atd. Tam si nikdo na demokracii a lidská práva nehraje. V Evropě a USA je to přesně naopak, právě proto je nezbytné do toho rýpat. Protože jinak nemáme šanci v takové konkurenci přežít a udržet si svoje hodnoty.
Ten blog mi přišel jako snůška keců, které můžeme pravidelně slyšet od těch kavárenských intelektuálních novinářů z ČRo. Blábolení o lásce k bližnímu, morálce, všeobecném dobru atd. Nemá smysl takhle plkat, chce to jasně formulovat, k čemu je tu stát, k čemu občané, k čemu chceme směřovat a k čemu ne.
Zatím to vypadá, že stát je tu od toho, aby si někteří zaplácli kapsu, a protože trošku závisí na těch ostatních, slibují jim hory doly a přitahují jim opratě, aby je někdo od koryta jen tak neodtrhl. V tom je s radostným nadšením podporují užiteční idioti jako "klimatologové", "environmentalisté", "ochránci lidských práv", "bojovníci proti zneužívání dětí", "multikulturalisté" a jiní přicmrndávači, přičemž už tak blbému zbytku populace dělají medvědí službu.
Jediná cesta pryč je transparentnost a racionální uvažování.
To jsem se zase rozkecal.
Tiskni
Sdílej: