Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Můj první pokus o zápis do blogu.
Přesně před měsícem, tedy 1.5.2006, jsem se rozhodl pro radikální řez. Svůj maximálně fragmentovaný mamutí Seagate 10.2GB jsem zformátoval a místo nelegálních Windows XP zabrala distribuce Ubuntu 5.04(neměl jsem jinou možnost, mám pomalé připojení a na shipit jsem nechtěl čekat). Co mě k tomu vedlo? Největší motivací byla chuť vyzkoušet něco nového, respektive učit se něco nového. Pak jsem se chtěl zbavit sice málo intenzivního, přesto však patrného špatného svědomí z nelegálně užívaného softwaru (kromě WXP také Photoshop a nějaké další). A v neposlední řadě jsem chtěl osadit přítelkyni do role "pokusného králíka" a otestovat, jak rychle se s novým prostředím sžije člověk, který má u PC vypěstované návyky, jejichž jakákoliv změna je velmi časově i nervově náročná. Rozhodně jsem neměl důvod hořekovat nad nefunkčností OS Windows(fungovaly bez problémů, žádné pády) a netrpím Billofobií. Je mi jedno, jestli někdo používá MacOS, někdo GNU/Linux a někdo Windows. Je to každého volba, rozhodl se tak, jak se rozhodl a přeci nemám právo ho považovat za méněcenného proto, že se rozhodl jinak. Já jsem zvolil tuhle cestu, považuji ji za nejlepší, kterou jsem zatím objevil, ale ostatní cesty tím pádem nemusí být špatné. Tak dost ohnění a teď něco k mým začátkům se svobodným softwarem. Po cca 14 dnech jsem 5.04 omšelého ježka nahradil 5.10 svěžím jezevcem. Řeknu vám, stahovat to přes EGPRS je dlouhé jak tejden(doslova
Tiskni
Sdílej:
Stěžuje si občas jen na pomalé připojeníMusíš pro ni vymyslet nějakou zajímavou zábavu, než se stáhne z netu, co chce...