Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Půjčil jsem si z práce Qtek 8310.
Ten telefon se mi už dlouho líbil svým vzhledem, displejem o rozlišení 320x240 bodů a modrou diodou, která ukazuje zapnuté bluetooth. Rozhodl jsem se, že s ním doma otestuji EDGE připojení.
Nejdřív jsem potřeboval zjistit MAC, ale i při zapnutém BT počítač telefon ne a ne najít. Po pár minutách jsem přišel na to, že v nastavení bluetooth v qteku je kromě zapnuto/vypnuto i položka "možno zjistit". Tak to bychom měli. Přepsal jsem MAC v rfcomm.conf a zkusil připojení. Chvilka napětí..a...Connect script failed. Zkoušel jsem v Gnome, KDE a všude to bylo stejné. Zkoušel jsem měnit i zakomentovat AT příkazy, nepomohlo nic. Chtěl jsem vyzkoušet, jestli bude aspoň přijímat soubory. Nešlo to do té doby, než jsem zaškrtnul položku "Přijímat příchozí IR přenosy". Asi nemám to správné logické uvažování. No budiž, ale modem se mi prostě zprovoznit nepodařilo..
Když to zkrátím, OS Windows Mobile 5.0 mě docela zklamal. Po výborném prvním dojmu z exkluzivního vzhledu, papírových předpokladů a špičkového displeje přišlo zklamání v podobě pomalých reakcí, neustálého čekání, složité a nelogické (alespoň pro mě) uspořádání nabídky Start, nespolupráce s GNU/Linuxem. V nejbližší době mi bude zaměstnavatelem přisouzena Nokia N70, tak uvidím, jak proběhne mé seznamování se Symbianem a jestli se on nebude také točit k tučňákovi zády.
Jinak zatím používám k připojování Nokii 6230 s Ubuntu 6.06 a s ní to funguje naprosto bez problémů. Měl jsem ze sebe dokonce radost, když se mi v čerstvě nainstalovaném Kubuntu 6.06 podařilo připojit přes bluetooth cca za 5 minut nastavování bez návodu a bez potíží. Jen mě trápí jedna věc: pokud nabootuju do druhého systému, tak musím zařízení odpárovat a znovu spárovat, ačkoliv se jedná pořád o dvě stejné MAC. Máte k tomu někdo nějaké lepší řešení?
Tiskni
Sdílej:
Možná o víkendu, nebo jestli chcete a domluvíš se s našima, mohli bysme na Orlík se vykoupat(kemp Popelíky, neplatí se vlezný). A na víkend mi ho asi pán šéfko nepučí.. Ale neni o co stát.
# Default settings for HCI devices device { # Local device name # %d - device id # %h - host name name "%h-%d"; ...dik za pouceni
rfcomm0 { bind yes; device 00:0E:6D:87:72:38; # RFCOMM channel for the connection channel 1; comment "Nokia6600"; }Ten kanál vám nikdo nepřiřazuje, ten vy definujete podle toho, na jakém kanálu "poslouchá" modem u toho BT zařízení.
sdptool search DUN
?