Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Národní politiku koordinovaného zveřejňování zranitelností (pdf), jejímž cílem je nejen zvyšování bezpečnosti produktů informačních a komunikačních technologií (ICT), ale také ochrana objevitelů zranitelností před negativními právními dopady. Součástí je rovněž vytvoření „koordinátora pro účely CVD“, jímž je podle nového zákona o kybernetické … více »
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
převést řadu png na videoUmí mencoder, ale také třeba GIMP.
a přilepit k němu (tomu výslednému videu) zvuk(např.) mencoder
(možná midi - který bych taky potřeboval něčím upravovat)např. MusE, pro pouhou syntézu z MIDI např. Timidity, pro úpravu zvuku Audacity
a dostat to jak do formátu divx (nebo obdobného), tak také do formátu,mencoder
který běžně přehrávájí stolní dvd přehráváče - netuším co je to za specifikaci.RTFM (tedy spíš RTF FAQ
)
RTFM (tedy spíš RTF FAQSpíš "FAQ you")
mencoder mf://*.png -mf w=640:h=480:fps=25:type=png \ -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:mbd=2:vqscale=4 \ -oac copy -o output.aviObdobně potom zakódujete MPEG-2 video pro DVD přehrávače (viz ten návod a manuál). Jinak tradiční oprava mýtu DivX - vytváříte AVI/MPEG-4 video, nikoli DivX. DivX není nic jiného než značka komerčních softwarových produktů stejnojmenné firmy, s videem, které MEncoderem vytváříte, nemá co dělat.
-ffourcc DIVX).
i když někteří uživatelé Windows s tím můžou mít problémTo je přesně ono. I když chápu, že někdo pro ně nemá pochopení
Ještě možná hardwarové DVD přehrávače, které jsou oficiálně certifikované firmou DivX se můžou pyšnit slovem DivX v názvu, ale nic jiného. Přehrávač, který přehrává MPEG-4 video, je přehrávač, nikoli "DivX přehrávač". Není třeba dělat bezplatnou reklamu irelevantní komerční firmě.
)
FFDShow nepomůže, většina běžnejch přehrávačů ve Windows tenhle FourCC kód prostě nezná a nezajímá je, že dekodér v systému je.Nesmysl. ffdshow podporuje FourCC FMP4 a přehrávače a editory založené na DirectShow a VfW podporují ffdshow.
VLC řešením jeffdshow taky.
nicméně pochybuju, že by byl někdo nadšenej, že si musí něco instalovat, protože autor to neumí/nechce udělat kompatibilní pro všechny.Autor čeho? Snad ne autoři FFmpegu, MEncoderu nebo ffdshow.
Když někomu dám DX50 nebo XVID video, na 99 procent ho přehraje, narozdíl od FFDShow DivX, XVID a MPEG4 kodek většina lidí má a přehrávače s tim nemaj problém.Tím "MPEG-4 kodekem" je myšleno co?
A vůbec, pokud FFMPEG generuje standardní MPEG4, proč je to označený jinak? Jestli je v něčem bordel, tak spíš v tomhle, než kdekoliv jinde.Viz můj příspěvek výše. Je to stejně chytré jako ptát se proč DivX, XviD nebo skoro každý jiný kodek mají svoje FourCC. DivX a XviD taky generují MPEG-4. Není mi však známo standardní FourCC vyhrazené pro MPEG-4 video - ty, co se jim podobají, jsou v databázi FourCC zaznamenané jako FourCC konkrétních kodeků jednotlivých firem, nikoli pro standardní MPEG-4. Prostě celý ten FourCC systém je kolosálně pitomý a doplácejí na něj právě ti méně známí hráči - ti se musí schovávat pod jmény těch známějších, aby vůbec měli právo na existenci a nebyli dotazováni na přihlouplé otázky jako "proč nepoužíváte to co každý ostatní, abyste byli kompatibilní?" A samozřejmě se o nich skoro nikdo nedozví a veškerá pozornost je věnována jen těm dvěma nebo třem nejzámějším. Je to celé naprostá pitomost.
Nesmysl. ffdshow podporuje FourCC FMP4 a přehrávače a editory založené na DirectShow a VfW podporují ffdshow.Sorry, moje chyba, máte pravdu. Bohužel se mi ale ani při jednom ze šesti pokusů (v období asi jednoho roku) nepodařilo nainstalovat ffdshow korektně, Windows prostě vůbec netušej, že v systému je. Otázka je, jestli takovej software pak k něčemu je a můžeme ho lidem nutit. Já si to nedovolim.
Autor čeho? Snad ne autoři FFmpegu, MEncoderu nebo ffdshow.Autor je špatnej termín, prostě ten, kdo video komprimoval.
Tím "MPEG-4 kodekem" je myšleno co?Implementace od Microsoftu.
Viz můj příspěvek výše. Je to stejně chytré jako ptát se proč DivX, XviD nebo skoro každý jiný kodek mají svoje FourCC. DivX a XviD taky generují MPEG-4. Není mi však známo standardní FourCC vyhrazené pro MPEG-4 video - ty, co se jim podobají, jsou v databázi FourCC zaznamenané jako FourCC konkrétních kodeků jednotlivých firem, nikoli pro standardní MPEG-4. Prostě celý ten FourCC systém je kolosálně pitomý a doplácejí na něj právě ti méně známí hráči - ti se musí schovávat pod jmény těch známějších, aby vůbec měli právo na existenci a nebyli dotazováni na přihlouplé otázky jako "proč nepoužíváte to co každý ostatní, abyste byli kompatibilní?" A samozřejmě se o nich skoro nikdo nedozví a veškerá pozornost je věnována jen těm dvěma nebo třem nejzámějším. Je to celé naprostá pitomost.Bordel a pitomost to je, nicméně pravda je taková, že minimálně na mym stroji (poměrně čerstvá instalace Windows XP) DivX, XVID i Microsoftí MPEG4 chodí, zatimco ffdshow ne. Navíc ty tři uvedený kodeky jsou prostě mainstream, většina lidí s nima nemá problém (Xvid je navíc opensource, jestli se nepletu), zatimco FFDshow je okrajová a jak je vidět ne zrovna funkční záležitost. Takže chtít po lidech, aby používali masově rozšířený kodeky, neni až tak nerozumnej požadavek.
Autor je špatnej termín, prostě ten, kdo video komprimoval.Pokud autor videa kódovaného kodekem FFmpeg MPEG-4 do toho souboru nezapíše, že je kódované kodekem DivX, jediné, co bych si o něm troufnul říct je, že to není podvodník.
Tím "MPEG-4 kodekem" je myšleno co? Implementace od Microsoftu.To není MPEG-4 kodek. Ve Windows není MPEG-4 dekodér - kdyby byl, nemuseli by si lidé instalovat MPEG-4 dekodéry třetích stran. To, co kdysi před léty Microsoft vyprodukoval, byla jeho raná nestandardní a ne moc schopná implementace zvaná MSMPEG-4, standardní MPEG-4 to nebyl. (Ostatně, víme jak Microsoft implementuje standardy.)
Navíc ty tři uvedený kodeky jsou prostě mainstream, většina lidí s nima nemá problém (Xvid je navíc opensource, jestli se nepletu), zatimco FFDshow je okrajová a jak je vidět ne zrovna funkční záležitost. Takže chtít po lidech, aby používali masově rozšířený kodeky, neni až tak nerozumnej požadavek.Nejrozumnější požadavek je nepoužívat proprietární FourCC jednotlivých kodeků a používat MPEG-4 tak jak byl zamýšlen - jako MPEG-4. Pak je jedno jaký kodek člověk používá. Všechno ostatní je pitomost. Mimochodem, FFmpeg MPEG-4 nesporně mainstream je - troufnul bych si říct, že je používanější než některé známější a propagovanější kodeky. Používají ho snad desítky milionů lidí. Prakticky každý uživatel Linuxu, který si přehrává MPEG-4 video, ho používá. Jenom o tom skoro nikdo neví, právě kvůli mýtům o DivX a XviD a proto, že cokoli co "není mainstream" se musí jako u soudu zpovídat z toho, jak si vůbec dovoluje existovat. Takže ta obskurnost tohoto softwaru je důsledek, nikoli příčina.
Pokud autor videa kódovaného kodekem FFmpeg MPEG-4 do toho souboru nezapíše, že je kódované kodekem DivX, jediné, co bych si o něm troufnul říct je, že to není podvodník.Podvodník určitě ne, ale dost možná exot.
Mimochodem, FFmpeg MPEG-4 nesporně mainstream je - troufnul bych si říct, že je používanější než některé známější a propagovanější kodeky. Používají ho snad desítky milionů lidí. Prakticky každý uživatel Linuxu, který si přehrává MPEG-4 video, ho používá. Jenom o tom skoro nikdo neví, právě kvůli mýtům o DivX a XviD a proto, že cokoli co "není mainstream" se musí jako u soudu zpovídat z toho, jak si vůbec dovoluje existovat. Takže ta obskurnost tohoto softwaru je důsledek, nikoli příčina.Desítky milionů lidí? To může bejt tak desetina všech uživatelů PC. To mi přijde celkem málo na to, aby si mohli dovolit těm devíti desetinám něco nutit. A co se týká obskurnosti a mýtů, neprožíval bych to tak. Je to zavedený, nějak to "funguje" a vy s tim stejně nic neuděláte. Spíš bych se snažil lidem zjednodušit život v rámci toho existujícího režimu a používal bych pro distribuci totéž, co ostatní.
Podvodník určitě ne, ale dost možná exot.Radši budu čestný exot než prolhaný pododník. Protože mám mozek a vím, že cokoli člověk dělá, má následky. A škodlivé následky tohoto podvodu, jakkoli se může zdát malicherný, jsou dalekosáhlé a hodně v uplynulých letech změnily vývoj softwaru v této oblasti. Zejména uživatelé Linuxu jsou sami proti sobě, pokud se tohoto dopouštějí - důležité open-source projekty jako FFmpeg tím hodně trpí, mohly být mnohem dál, nebýt těchto mýtů. ffdshow na vašem počítači mohl fungovat stejně bezproblémově jako funguje na tisících (milionech?) jiných počítačů.
Desítky milionů lidí? To může bejt tak desetina všech uživatelů PC. To mi přijde celkem málo na to, aby si mohli dovolit těm devíti desetinám něco nutit.Kdo co komu nutí? To, že člověk nepodvádí a nepoužívá registrovanou ochrannou známku komerční firmy k označení něčeho, co sám produkuje, není žádné nucení nikoho k ničemu. Stejně tak jako člověk, který zakóduje video kodekem DivX a dá do souboru FourCC DX50, nikoho k ničemu nenutí.
A co se týká obskurnosti a mýtů, neprožíval bych to tak. Je to zavedený, nějak to "funguje" a vy s tim stejně nic neuděláte.Udělám. Mám s bojem proti těmto mýtům letité bohaté zkušenosti. Jde to, i když špatně. Kdybych neviděl, jak moc škodlivé to je, kolik věcí to ovlivňuje, kdybych neviděl, jak to celá léta strašně škodí a vymývá mozky lidem, nechal bych to být.
Spíš bych se snažil lidem zjednodušit život v rámci toho existujícího režimu a používal bych pro distribuci totéž, co ostatní.Je kuriózní slyšet výzvy k zjednodušení života lidem od obhájce FourCC systému, který lidem bezdůvodně udělal z přehrávání videa peklo (a za tímto tvrzením si stoprocentně stojím, opět mám letité zkušenosti s nesmyslnými komplikacemi ve Windows jen a pouze kvůli pitomému FourCC). Pokud chcete lidem opravdu zjednodušit život, nebuďte krátkozrací a používejte jediné rozumné dlouhodobé řešení - standardní MPEG-4 ukládat jako MPEG-4, ne jako "DivX", "XviD" nebo cokoli jiného. Jsou tací, kteří už to pochopili a s pokračujícím nástupem novější MPEG-4 specifikace AVC (známé jako H.264) jich bude stále přibývat. Zaplaťpánbůh.
Bohužel se mi ale ani při jednom ze šesti pokusů (v období asi jednoho roku) nepodařilo nainstalovat ffdshow korektně, Windows prostě vůbec netušej, že v systému je.Doporucuji K-lite codec pack, je tam klikatko, kde se nechaji nastavit asociace FourCC na kodeky. Mam dokonce pocit, ze to klikatko primo soucast ffmpeg.
takže není vůbec potřeba MEncoderHehe, přesto MEncoder používám. Avidemux není potřeba
Jak to myslíš?
Tiskni
Sdílej: