Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
/home/uživatelské_jméno
. A data z Windows samozřejmě přístupná jsou - prohledej to tady, válí se tu na to nejeden návod.
To je proto, aby sis mohla vybrat. Těch programů je tam tolik, protože každému vyhovuje něco jiného. Vyzkoušej si to, a sama si najdeš takový, který Ti bude vyhovovat pro Tvou práci nebo zábavu.
Mám instalovaného Mandraka. Zatím ani nevím,kam ukládat data.Každý uživatel má svůj domovský adresář, do kterého má práva zápisu, většinou jako
/home/jméno_uživatelea tam si můžeš uložit, co chceš. Samozřejmě lze ukládat i jinam do adresářové struktury, ale musíš k tomu mít práva. A taky sis už jistě všimla, že disketová mechanika a CD mechanika nejsou označeny písmeny, ale připojují se do
/mnt/něco. Z woken dostupná asi nejsou.
Jak už zaznělo, nejlepší je mít část disku naformátovanou systémem FAT32 a tam si dávat data, která chci, aby byla vidět z windows. Lze také sehnat různé pluginy nebo prográmky pod win, které umožní i čtení ext2 například.
Je to jako s těma inlinama.Žádnej učenej.... časem na to přijdu.Příjdeš na to 100pro. Jenom se nenech odradit hned od začátku :) Hodně štěstí.
A taky sis už jistě všimla, že disketová mechanika a CD mechanika nejsou označeny písmeny, ale připojují se doAfaik mandrake už používá tu vymyšlenost FHS, takže se montuje do adresáře/mnt/něco
/media
.
/mnta všechny Mandraky, které jsem kdy měl to tak dělaly taky.
/mediapoužívá SuSE. Možná, že Mandriva 2006 to bude používat taky, ale zatím to IMHO není.
Zjistila jsem,že mi nejde zvuk v Mandraku,chce po mne nějaký směšovač.V KDE je nekdy (?) treba zesilit po instalaci vystup v KMix (Menu Multimedia).
Tiskni
Sdílej: